Īlona Maska vara Ukrainā – cik patiesībā tā ir liela un visaptveroša? Masks negribot vārtīt rokas asinīm 87
Saskaņā ar izvilkumiem no biogrāfijas, Īlons Masks ir ierobežojis savu Starlink satelītpakalpojumu, lai neļautu Ukrainai to izmantot jūras drona uzbrukumam Krievijas Melnās jūras flotei Krimā. Viņš uztraucās, ka šī kustība varētu kļūt par mini Pērlhārboru un pat izraisīt kodolatriebību – tā viņš skaidroja savu rīcību, par to raksta aģentūra bloomberg.com.
Paša Maska atbilde ir vienkārša – Masks ir šajā karā, jo viņš rīkojās pareizi pirms 19 mēnešiem. Kad Krievija 2022. gada februārī iebruka savā kaimiņvalstī, viens no militāro spēku pirmajiem soļiem bija Ukrainas armijas sakaru sistēmas neitralizācija.
Masks līdz šim it kā nebija politisks tēls un reti saņem pelnīto atzinību par to, ka toreiz veica sava ziedojumu caur Starlink, lai padarītu Ukrainas civilo sistēmu funkcionējošu kara apstākļos. Bez viņa satelītiem un baterijām Ukrainas izdzīvošanas cīņas gaita varētu būt ļoti atšķirīga no aktuālās šobrīd.
Tomēr pēdējo incidentu, kad Ukraina nesen gatavojās pie Krimas kārtējam uzbrukumam krievu spēkiem, tas neizdevās Starlink sakaru pārtraukuma dēļ. Masks ziņojumā vietnē X, agrāk Twitter, sacīja, ka viņš nepārtrauca Starlink pakalpojumu, kā visur tiek tiražēts, bet gan noraidīja lūgumu paplašināt to uzbrukuma dēļ Krimai.
raksta DeutscheWelle. Viņš sacīja, ka baidās, ka piekrišana būtu padarījusi viņa uzņēmumu līdzvainīgu “lielā” kara aktā un konflikta “eskalācijā” pēc Krievijas iebrukuma. Masks esot atspējojis tīklu, kas nozīmē, ka ar sprāgstvielām piekrautie droni “zaudēja savienojumu un nekaitīgi izskaloti krastā”. Attiecīgie Starlink reģioni vienkārši netika aktivizēti. SpaceX neko nedeaktivizēja, sacīja Musks.
Pērlhārboras analoģija ir acīmredzami maldīga, raksta aģentūra. Japānas negaidītais 1941. gada uzbrukums ASV flotei Havaju salās aizsāka karu tur, kur tā nebija.
Kā tviterī pēc grāmatas atklāsmēm paziņoja Ukrainas prezidenta Volodimira Zeļenska de facto pārstāvis Mihailo Podoļaks, kuģi, uz kuriem tika vērstas spārnotās raķetes, gandrīz katru dienu raidījuši spārnotās raķetes pret pilsētām visā Ukrainā.
Rezultātā tiek nogalināti civiliedzīvotāji, bērni,” rakstīja Podoljaks. Viņš teica, ka tā ir “nezināšanas un liela ego kokteiļa cena”.
Maska bažas par eskalāciju tomēr bija pamatotas. Paskatoties pagātnē, mēs zinām, ka Krievija ir reaģējusi, palielinot tāla darbības rādiusa raķešu uzbrukumu tempu, kad Ukraina ir paveikusi tādas lietas kā nogremdējusi “Moskva”, kas kādreiz bija Melnās jūras flotes flagmanis, vai sabojājusi Kerčas tiltu, kas savieno Krimu ar kontinentālo Krieviju, kas ir Krievijas prezidenta Vladimira Putina lolojumprojekts. Šajā līmenī ukraiņiem noteikti vajadzētu veikt aprēķinu, vai riskēt ar atriebību, brīdina Masks.