Līdz šim projektā Latvijā piedalās 130 saimniecības ar gandrīz 100 000 ha aramzemes, palielinot augsnes organisko oglekli un vienlaikus samazinot emisijas un izejvielu izmaksas, kuras saistītas ar mēslošanas līdzekļiem un fosilā kurināmā izmantošanu.
Līdz šim projektā Latvijā piedalās 130 saimniecības ar gandrīz 100 000 ha aramzemes, palielinot augsnes organisko oglekli un vienlaikus samazinot emisijas un izejvielu izmaksas, kuras saistītas ar mēslošanas līdzekļiem un fosilā kurināmā izmantošanu.
Publicitātes foto

Latvijas lauksaimniekiem plašāka iespēja pārdot oglekļa kredītus 20

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Igauņu jaunuzņēmums “eAgronom” noslēdzis sadarbības līgumu ar Šveices kompāniju “South Pole” – vienu no vadošajiem klimata risinājumu nodrošinātājiem un oglekļa kredītu projektu izstrādātājiem, līdz ar to paverot iespējas arī Latvijas lauksaimniekiem plašākā mērogā tirgot oglekļa dioksīda (CO2) kvotas.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Tā dēvētās oglekļa pro­grammas lauksaimniecībā mērķis ir piesaistīt CO2 augsnē, izmantojot dažādas tehnoloģijas, piemēram, lielāku biomasas atstāšanu uz lauka, precīzāku mēslošanu, degvielas patēriņa samazināšanu u. c. Lauksaimnieks, piedaloties oglekļa programmā, veic augsnes analīzes un sadarbojas ar programmas nodrošinātāju, kas aprēķina saimniecībā ģenerētos oglekļa kredītus. Tos saimnieks ar “eAgronom” starpniecību tālāk pārdod korporatīvajiem pircējiem – uzņēmumiem, kuri vēlas samazināt savu ietekmi uz vidi.

Viens oglekļa kredīts atbilst vienai metriskai tonnai CO2 izmešu. Patlaban cena par vienu uzkrāto oglekļa dioksīda tonnu svārstās ap 30 eiro/ha, savukārt aprēķinātais CO2 kredītu daudzums Latvijā un Igaunijā svārstās no 0,3 līdz 1,2 kredītiem uz vienu hektāru ar tendenci pieaugt. Oglekļa programmas pēdējos piecos gados strauji uzņem apgriezienus visā pasaulē, bet Latvijā ar šādas sistēmas radīšanu nodarbojas tikai “eAgronom”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā pārstāvis Nauris Liberts norāda, ka jaunajā sadarbībā “South Pole” pārvaldīs kredītu sertifikāciju, pircēju iesaisti un pārdošanu, izmantojot savu kā tirgus līdera pozīciju nozarē un darbību 50 valstīs visā pasaulē. Savukārt “eAgronom” koncentrēsies uz lauksaimnieku iesaisti, tehnoloģijām un atbalstu lauksaimniekiem. Turklāt ievesta koncepcija, ļaujot jau tagad saņemt priekšmaksājumus par oglekļa kredītiem, ko dalība projektā radīs nākotnē.

“Saskaņā ar pašreizējiem standartiem var paiet vairāki gadi, līdz tiek saņemti pirmie maksājumi par oglekļa kredītiem, un tas ir pārāk ilgs atmaksas periods lielākajai daļai lauksaimnieku. Kredītu priekšmaksājumu mehānisms novērš šo šķērsli un ļauj lauk­saimniekiem jau tagad pievienoties programmai un uzkrāt organiskās vielas saturu augsnē, uzlabot tās struktūru un virzīties uz labākām ražām, vienlaikus risinot arī vides problēmas,” skaidro N. Liberts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.