Ilgdzīvotājs aspirīns
 0

Vairākums cilvēku kaut reizi mūžā ir lietojuši aspirīnu jeb acetilsalicilskābi pret sāpēm un drudzi. Tomēr mūsdienās visaugstāk vērtē šo zāļu spēju mazināt trombu veidošanos asinsvados cilvēkiem, kuriem ir sirds, galvas un kāju asinsvadu slimības vai arī tās draud. 


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kas būtu jāievēro, lietojot šo medikamentu, iztaujāju Rīgas Stradiņa universitātes asociēto profesoru Gunti Bahu.

– Šīs zāles esot ļoti nedraudzīgas kuņģim.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Jā, galvenā to blakne ir nelabvēlīga ietekme uz kuņģa un tievo zarnu gļotādu. Tās var noārdīt gļotu aizsargslāni un bojāt epitēlijšūniņas, veidojot erozijas – virspusējas un dažkārt pat dziļas čūlas.

Cilvēkiem, kam ir slikta kuņģa un zarnu trakta veselība vai arī pastāv augsts šo slimību risks, jābūt ļoti uzmanīgiem. Lai pasargātu sevi no problēmām, svarīgi šīs zāles lietot tikai nepieciešamības gadījumā, vismazākajā efektīvajā devā, turklāt kopā ar ēdienu vai pēc maltītes. Tad tiks neitralizēta kuņģa sālsskābe un medikamenta nelabvēlīgā ietekme mazināsies.

Var arī vienlaikus lietot līdzekli, kas bojājumu mazina, taču man šķiet dīvaini dzert zāles un vēl kādas citas pret to iedarbību. Tad rodas jautājums: varbūt bez tām var iztikt?

– Vai, ņemot to vērā, sevi attaisno ieteikums lietot aspirīnu asiņu šķidrināšanai pat jauniem cilvēkiem, lai novērstu sirds slimību rašanos nākotnē?

 

– Šī ir bīstama pamācība. Kā jau minēju, acetilsalicilskābei, tāpat kā jebkuram medikamentam, piemīt blaknes. Aspirīna ilgstoša lietošana asinsvadu veselības uzlabošanai ir nopietns lēmums, kas jāpieņem kopā ar ārstu. Šīs zāles, tāpat kā citas, dos labumu, tikai lietojot īstajā gadījumā.

 

Aspirīns nepieciešams sirds slimību profilaksei cilvēkiem, kam vēl nav simptomu, un tiem, kam jau ir sirds kaite, lai nerastos miokarda infarkts. Pateicoties acetilsalicilskābes uzņemšanai, šāda netīkama iespēja var sarukt par 30 procentiem.

Šīs zāles jālieto koronārās sirds slimības, arteriālās hipertensijas pacientiem, kā arī tiem, kam asinsvados ievietots stents. Pēdējā gadījumā labāk trombu veidošanās novēršanai izmantot citus medikamentus, kas ir daudz dārgāki, taču, ja tos nevar nopirkt, palīdzēs arī aspirīns.

Reklāma
Reklāma

Ne mazāk būtiski kā sirds slimniekiem, rūpējoties par asinsvadu veselību, aspirīnu ir lietot galvas smadzeņu, kāju artēriju un zarnu asinsvadu aterosklerozes pacientiem.

Veselajiem riska pakāpe saslimt ir atšķirīga. Citiem tā ir visai niecīga, ja tas nav rakstīts dzimtaskokā, viņi nesmēķē un ir fiziski aktīvi. Savukārt dažiem ir augsts saslimšanas risks, ja tāda nosliece mantota, ir paaugstināts holesterīna līmenis un neveselīgs dzīvesveids, tādēļ būtu mērķtiecīgi lietot aspirīnu. Risks palielinās vīriešiem pēc 45 gadu un sievietēm pēc 55 gadu vecuma.

– Pret sāpēm un temperatūru aspirīnu var aizstāt ar citiem medikamentiem. Kādas ir alternatīvas sirds un asinsvadu slimību profilaksei?

– Ir citi risinājumi – pat efektīvāki, taču diemžēl daudz dārgāki. Turpretim acetilsalicilskābe, kas arī ir pietiekami iedarbīga, cenas ziņā pieejama gandrīz ikvienam.

 

Diemžēl pastāv tāds fenomens kā aspirīna rezistence, kas nozīmē, ka apmēram 20 procentiem sirds un asinsvadu slimnieku šīs zāles neiedarbojas. Tas nozīmē, ka katrs piektais, kas tās apzinīgi lieto, domādams, ka rūpējas par savu veselību, to dara velti. Vai zāles palīdz, var noskaidrot tikai speciāli aprīkotā laboratorijā.

 

Ja, dzerot aspirīnu asinsvadu veselības uzlabošanai, tomēr rodas sirds lēkmes un pat infarkts, jārod iespēja pārbaudīt, vai ir vērts turpināt to lietot. Par testiem aspirīna efekta noteikšanai var interesēties Latvijas lielākajās laboratorijās.

– Ja zāles nav līdzējušas, žēl, ka arī kuņģis ticis velti bojāts.

– Devas, ko izmanto asinsvadu veselības uzlabošanai – 75, 100 vai 150 miligrami – gremošanas traktu ietekmē salīdzinoši maz.

– Vai tā sauktajam sirds aspirīnam ir kāda atšķirība no pārējā?

– Šis termins noder, lai atgādinātu, ka nepieciešams rūpēties par sirds veselību, taču zāles satur to pašu acetilsalicilskābi, tikai – mazākā devā.

– Kad šo medikamentu nedrīkst lietot?

– Acetilsalicilskābe var izraisīt elpas trūkuma lēkmi daļai astmas slimnieku. Aspirīnu nedrīkst dot bērniem līdz 16 gadu vecumam, jo var rasties tā sauktais Reja sindroms, kas izraisa dzīvībai bīstamas reakcijas. To nevar lietot tie, kam slikti rec asinis, un aknu cirozes slimnieki.

 

Aspirīns nav piemērots locītavu ārstēšanai, jo, lai izpaustos pretiekaisuma efekts, nepieciešama liela deva – viens vai divi grami. Šim nolūkam pieejami citi efektīvāki, saudzīgāki un drošāki medikamenti.

 

Jāatceras, ka aceltilsalicilskābe var ietilpt arī citu pretsāpju un pretiekaisuma medikamentu sastāvā, un tad, lietojot tos kopā, iedarbība vairākkārt pieaugs, kas var kļūt bīstami.

Aspirīnu jāpārtrauc lietot, ja sākas izteikta asiņošana pat pēc sīkām sadzīviskām traumām, ātri veidojas zilumi, kā arī rodas sāpes, vilkšanas un dedzināšanas sajūta pakrūtē.

To vajadzētu darīt dažas dienas pirms gaidāmās operācijas vai zoba izraušanas, jo acetilsalicilskābe var pastiprināt asiņošanu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.