Ilgas mēnešreizes – vai tas ir normāli? 1
“Vai būtu jālieto dzelzi saturoši preparāti, ja menstruācijas ilgst nedēļu un pat ilgāk?” Jana M. Cēsīs
Atbild ginekoloģe Vēsma Kažociņa: “Menstruācijas, kas ilgst līdz septiņām dienām, uzskata par normālām. Ja sievietes dzemdē ir ievadīta kontracepcijas spirāle, tās var turpināties pat līdz desmit dienām, taču tad parasti nav stipras visu šo laiku.
Noteicošais ir nevis mēnešreižu ilgums, bet kopējais asins zudums. Par pieļaujamo daudzumu vienā menstruācijā, ko sievietes organisms spēj kompensēt, uzskata 80 mililitrus. Ja asiņošana regulāri ir stiprāka, ar laiku var attīstīties mazasinība. Vai asiņu zudums nav pārāk liels, iespējams pārliecināties, nosakot hemoglobīna un feritīna līmeni asinīs.
Ja mēnešreizes ir ilgstošas un stipras, jānoskaidro iemesls, piemēram, jāpārliecinās, vai dzemdes dobumā nav polipu. Ja ievadīta kontracepcijas spirāle, jāpārbauda, vai tā pareizi novietojusies.
Ilgu menstruāciju gadījumā rīcības veids atkarīgs no tā, vai attīstījusies mazasinība, cik tā izteikta un kāda ir sievietes pašsajūta. Samazināt asiņošanas ilgumu un stiprumu iespējams, lietojot hormonālās kontracepcijas līdzekļus. Asins zudumu var kompensēt, uzņemot pilnvērtīgu uzturu, ēdienkartē iekļaujot arī bietes un liellopu gaļu, dzerot nātru tēju vai lietojot dzelzs preparātus. Ieteicami tā sauktie hemoglobīna kokteiļi, kurus pagatavo, piemēram, no valriekstiem, dzērvenēm un medus, vai arī no burkānu un biešu sulas, medus, dzērvenēm. Dzer pa glāzei dienā.”