Foto – Shutterstock.com

Septiņi ieteikumi ilgākam zobu platītes mūžam 3

Kad iegūstam zobu platīti, par tās kopšanu parasti pastāsta ārsts, taču dažkārt kaut kas nav saprasts vai tiek aizmirsts. Kā tīrīt protēzi, lai tā kalpotu iespējami ilgāk?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Platīte jākopj pat rūpīgāk nekā paša zobi, cenšoties aizsniegt visas virsmas, jo plastmasa ir poraina. Ieteicams tīrīt vairākas reizes dienā, izmantojot arī ķīmiskus dezinfekcijas līdzekļus. Ar vienkāršu noskalošanu zem ūdens strūklas nepietiks.

Ja platīte ir daļēja un mutē ir arī paša zobi, tie jāpucē ar citu birstīti. Arī tiem, kam nav saglabājies neviens paša zobs, no rīta pirms plates ielikšanas mutes gļotāda jānotīra ar mīkstu birstīti (supersoft), neaizmirstot parūpēties par mēli. Tās kopšanai vēlams izmantot speciālu skrāpīti, kas pasargās no nepatīkama aromāta, estētiskām plates pārmaiņām, audu iekaisuma, zobakmens, sēņu un citām infekcijām. Jāatceras, ka hronisks smaganu iekaisums var izraisīt vispārējas veselības problēmas, ja tā ierosinātāji iekļūst asinsritē un izplatās pa visu organismu, nosēžoties gan locītavu somiņās, gan uz sirds vārstuļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Platītes un mutes dobuma dezinficēšanai nevajadzētu lietot spirtu saturošus skalojamos līdzekļus, kas padarīs plastmasu trauslāku un sausinās gļotādu, tādēļ protēze sliktāk turēsies.

Svarīgi masēt smaganas ar zobu birstīti un īkšķi apļveida kustībām vai viegli padauzot, lai veicinātu asinsriti un attālinātu kaula atrofēšanos.

Mutes dobums no rīta un vakarā jāizskalo ar siltu sālsūdeni, ņemot vienu tējkaroti uz glāzi ūdens, vai alkoholu nesaturošu mutes skalojamo līdzekli, to nedaudz paturot mutē.

Pētījumi liecina, ka naktī (6–8 stundas) mutei jāļauj atpūsties no plates, lai gļotādas sīkie asinsvadi netiktu pastāvīgi nospiesti, nodrošinātu labāku asinsapgādi un smaganām piekļūtu siekalas, kas ir dabisks dziedinātājs un attīrītājs. Tiesa, atsevišķos gadījumos pēc zobārsta ieteikuma nemainīga sakodiena saglabāšanai tā jātur mutē arī guļot.

Ja ir veselības problēmas vai tiek lietoti medikamenti, kuru dēļ pietiekami neizdalās siekalas, sausumu, kas traucē platītei labi turēties, var novērst ar speciālu želeju jeb mākslīgajām siekalām. Bez īpašas vajadzības nav ieteicams izmantot fiksējošo līmi, kuru ir grūti notīrīt un kuras atliekās mēdz iemitināties nevēlami mikroorganismi. Tā arī veicina smaganu ātrāku atrofiju.

Dažkārt platīti var sterilizēt mikroviļņu krāsnī, taču šāda metode piemērota tikai metālu nesaturošām platēm, ja ārsts atzinis, ka protēzes materiāls apstrādi izturēs.

Reklāma
Reklāma

Pat ja nav nekādu sūdzību, reizi gadā vajadzētu apmeklēt zobārstu, lai pārbaudītu, vai ar protēzi viss kārtībā, vai gļotāda nav atrofējusies un zudusi zobu funkcija, kā arī vai nav nepieciešama profesionāļa palīdzība plates kopšanā.

7 ieteikumi kopšanai



1. Vakarā izņemto platīti noskalo zem silta (ne verdoša!) ūdens strūklas, notīra ar mīkstu zobu birstīti vai šim nolūkam paredzētu suku, izmantojot speciālu želeju, mazabrazīvu zobu pastu vai šķidrās roku ziepes. Pēc tam izskalo mutes dobumu. To ieteicams darīt arī pēc maltītes ieturēšanas, jo zem plates mēdz sakrāties ēdiena paliekas.

2. Vienreiz dienā, vislabāk vakarā pēc platītes notīrīšanas, papildus vēlams lietot speciālu protēžu kopšanas tableti, kuras šķīdumā to atstāj pa nakti. Pirms likšanas mutē plati noskalo.

3. Cietās nogulsnes vieglāk var noņemt, 6–8 stundas platīti paturot īpašā koncentrētā atkaļķošanas šķīdumā, kas nopērkams aptiekās.

4. Pēc sarkanvīna, kafijas un citu krāsojošu dzērienu baudīšanas plati izņem no mutes, notīra ar speciālu želeju un lieto balinošu (whitening) tableti. Pigmentu var padarīt gaišāku ar citrona sulu, taču nedrīkst berzt un kasīt. Šim nolūkam lieti noder arī ultraskaņas tīrāmā ierīce.

5. Ja plate nelāgi smako, to pusstundu patur hlora šķidrumā – 1 tējkaroti hlora pulvera ieber glāzē ūdens. Var iegādāties arī jau gatavus hloru saturošus līdzekļus. Šāda apstrāde nav ieteicama bieži, jo plates rozā daļas ātrāk izbalos.

6. Ļoti netīru protēzi mājas apstākļos var labi notīrīt ar speciālu ultraskaņas aparātu un šim nolūkam paredzētu pulveri. Šāda metode īpaši ieteicama Valplasta mīksto platīšu kopšanai, kas ļoti ātri piesūcas ar netīrumiem un atšķirībā no citām, kuru mūžs ir 4–7 gadi, kalpo aptuveni tikai gadu.

7. Lai protēze, tīrīšanas laikā nejauši izkrītot no rokām, nesaplīstu, izlietni piepilda ar ūdeni vai ieliek tajā dvielīti.

Ko nedarīt ar platīti:


› neberzt ar dzeramo sodu, sāli un citronskābi, kā arī nemēģināt nopulēt ar smilšpapīru vai vīli, jo šādi tā tiks saskrāpēta un turpmāk būs grūtāk notīrāma;

› kopšanas laikā stipri nespiest malas, it īpaši daļējai platītei, jo to var salauzt, kā arī nejauši deformēt skavas;

› nelikt verdošā ūdenī, jo platīte mainīs savu formu;

› nemazgāt trauku mazgājamā mašīnā, kur tā tiks sabojāta.

KONSULTĒJUSI VANAGA ZOBĀRSTNIECĪBAS KLĪNIKAS ZOBU HIGIĒNISTE KRISTĪNE RUDZĪTE

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.