Foto: Dudnikphoto/SHUTTERSTOCK

Kā rūpēties par brillēm, lai tās būtu gluži kā jaunas pat pēc daudziem gadiem 0

Briļļu mūžs atkarīgs no tā, kā nēsātājs pret tām izturas, bet vidēji tās jāmaina reizi divos gados. Visātrāk nolietojas brilles, kuras neizmanto pastāvīgi, bet bieži uzliek un noņem. Kā rūpēties par brillēm, lai tās būtu gluži kā jaunas pat pēc daudziem gadiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas
Par to, lai brilles kalpotu iespējami ilgāk, jādomā jau iegādes brīdī, izvēloties pārklājumu, kas padarīs tās izturīgākas, uzlabos komfortu nēsājot un atvieglos lēcu tīrīšanu.

Pret skrāpējumiem izturīgākas būs brilles ar cietinātu klājumu, taču tas nenozīmē, ka tās var likt kabatā kopā ar atslēgām vai citiem priekšmetiem. Priekšroka dodama pārklājumam, kas atgrūž taukus, mazinot briļļu smērēšanos, kā arī antistatiskam pārklājumam, kas ierobežo putekļu pielipšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Strādājot putekļainā vidē, kur lēcas iespējams arī saskrāpēt, piemēram, kokzāģētavā vai galdniecībā, jāizvēlas īpaši ciets pārklājums vai arī stikla lēcas, kas ir izturīgākas nekā plastikāta lēcas. Dažkārt papildus jāizmanto aizsargbrilles, piemēram, laboratoriju darbiniekiem, kuri strādā ar ķīmiskām vielām.

Kas brillēm tīk un kaitē

Brilles pareizi būtu uzlikt un noņemt, satverot ar abām rokām abas briļļu kājiņas. Darot to ar vienu roku, briļļu kājiņas mēdz atskrūvēties un rāmis deformēties. Ietvaru bojā briļļu atbīdīšana uz galvas – šādi tiek izstaipītas to kājiņas. Dubults kaitējums var būt, ja iepriekš lietota matu laka, jo tad uz lēcām mēdz rasties sīki skrāpējumi.

Nevajadzētu brilles likt kabatā vai somā bez speciālā maciņa, uz galda vai citas vir­smas ar lēcām uz leju, jo tās saskrāpēsies. Pakarot brilles kaklā ķēdītē vai aukliņā, jāuzmanās, lai, sēžot pie galda, lēcas neberzētos pret tā virsmu.

Ja lēca nav perfekti gluda, gaisma, plūstot tai cauri, izkliedējas un pasliktina redzes kvalitāti, rada nogurumu, jo vairāk jāsasprindzina acu muskuļi. Īpaši tas jūtams nelabvēlīgos apstākļos, piemēram, krēslainā laikā vadot auto.

Labāk neiet vakarā ar brillēm gultā lasīt, jo iesnaužoties var gadīties tās salocīt vai salauzt, kā arī traumēt acis.

Brilles jāsargā no maziem bērniem un suņiem, kam patīk grauzt priekšmetus.

Lai arī reizēm šķiet, ka brilles varam pielocīt arī paši, remontdarbus labāk uzticēt optikas salonu darbiniekiem.

Brillēm visvājākās ir kustīgās vietas, jo mēdz izskrūvēties skrūvītes. Tās gan būs pa spēkam pievilkt pašiem – optikas salonos šim nolūkam var iegādāties mazus skrūvgriezīšus. Šis darbiņš veicams savlaikus, jo vaļīgas skrūvītes var izkrist un pazust. Briļļu ražotāji cenšas tās arvien uzlabot, piemēram, padarot stabilāku eņģu mehānismu vai izmantojot eņģes bez skrūvēm, kas novērš kājiņu atskrūvēšanos. Turklāt optiķi skrūvītēs, kas tur kopā rāmi, var iepildīt speciālu materiālu, lai tās turētos stabilāk.

Reklāma
Reklāma

Lietojot matu laku, smaržas, dezodorantu un krāsojot matus, brilles vajadzētu noņemt, jo kosmētikas līdzekļi var bojāt gan lēcas, gan ietvaru. Briļļu lēcām kaitē arī jūras un hlorēts baseina ūdens. Ja uz tām nokļūst kāds nevēlams šķidrums, tas nekavējoties jānoslauka.

Ne briļļu pārklājumam, ne plastmasas ietvaram nav vēlama strauja un izteikta temperatūras maiņa. Rāmītis karstumā izplešas, kļūst mīkstāks, bet aukstumā saraujas, tāpēc var kļūt trausls un salūzt.

Brilles jāsargā no liela karstuma un jānoņem, žāvējot matus ar fēnu. Jāuzmanās pie ugunskura, kamīna un atverot cepeškrāsni. Karstā laikā brilles nevajadzētu atstāt uz automašīnas priekšējā paneļa, kur temperatūra aiz stikla var pārsniegt pat 200 grādu. Bijuši pat gadījumi, kad tās sākušas kūpēt.

Vislabāk brilles pēc noņemšanas no acīm uzreiz likt maciņā. Vēlams izvēlēties cietu futrāli, kas pasargās brilles ne tikai no saskrāpēšanas, bet arī salaušanas, uzliekot virsū kādu citu priekšmetu. Svarīgi arī, lai maks būtu atbilstīga izmēra un, to aizverot, brilles netiktu saspiestas, deformējot rāmi.

Briļļu futrālī nevajadzētu glabāt citas lietas, piemēram, papīra lapiņas vai saspraudes. Tajā vieta paredzēta tikai mikrošķiedras lupatiņai.

Tīrīt saudzīgi un rūpīgi

Foto: Irina Fischer/SHUTTERSTOCK


Brilles būtu jātīra regulāri, pat ja nešķiet netīras. Nav vēlams tās berzēt apģērba stūrī vai papīra salvetē, jo abrazīvi materiāli var radīt lēcās sīkus skrāpējumus.

Mazliet netīras lēcas pietiks paberzēt ar mikrošķiedras lupatiņu, taču pamatīgākai tīrīšanai jāizmanto šim nolūkam paredzēts līdzeklis, ko var izmantot arī viedtālruņa un datora monitora virsmas kopšanai. Vēlams izvēlēties tādu, kas satur mazāk spirta, lai nesabojātu lēcu dzidrināto pārklājumu. Turklāt liels spirta saturs rada nepatīkamu aromātu.

Tīrot lēcas, uz kurām ir smilšu graudiņi vai putekļi, iespējams saskrāpēt to virsmu, tāpēc vispirms tās jānoskalo ar remdenu ūdeni. Pēc tam uzpūš speciālo līdzekli un notīra ar mikrošķiedras lupatiņu. Briļļu lēcas var tikt bojātas ar mitro salveti, kas paredzēta datora monitora kopšanai, stikla tīrāmo līdzekli, trauku mazgājamo šķīdumu, kā arī ziepēm, kas ir sārmainas.

Spodrinot lēcas, nevajag aizmirst notīrīt arī rāmi. Ja spraugās starp ietvaru un lēcu sakrājušies putekļi un netīrumi, brilles mājās neizdosies iztīrīt tik labi kā optikas salonā.

Speciālists metāla brillēm pāris minūtēs nomainīs silikona deguna balstus, kas no sviedriem palikuši dzelteni zaļgani, taču diemžēl skrāpējumus no lēcām nav iespējams noslīpēt. Tās jāgatavo jaunas, bet, ja ietvars ir mīļš un labi saglabājies, tās var ievietot tajā pašā. Jārēķinās – tīrot ultraskaņas vanniņā, plastikāta ietvars, kurš, būdams porains un uzsūcis sevī sviedrus un kosmētiku, var kļūt bālāks.

Mikrošķiedras lupatiņu vēlams izvēlēties pēc iespējas biezāku un mīkstāku, lai brilles varētu labāk notīrīt. Nedrīkst aizmirst to ik pa laikam izmazgāt. Visērtāk to darīt zem tekoša ūdens, kas nav karstāks par 30 °C. Var izmantot maigu mazgāšanas līdzekli, kas nesatur mīkstinātāju, bet pēc tam lupatiņa rūpīgi jāizskalo. Tikai jārēķinās, ka dažas lupatiņas pēc mazgāšanas vairs nekalpos tik labi kā sākumā, par ko ražotājs ir brīdinājis.

Briļļu tīrīšanai var iegādāties arī speciālus zīmulīšus, taču ērtāk lietot mitrās, ar briļļu tīrīšanas šķīdumu piesūcinātās mikrošķiedras salvetes, kuras ērti ielikt kabatā, somā vai makā.

PADOMS

Bērniem brilles jāizvēlas no elastīga materiāla – silikona vai lokanas plastmasas, jo mazulis, visticamāk, nebūs pret tām saudzīgs. No metāliem visizturīgākais ir titāns, kas ir ļoti viegls un parasti lokans.

KONSULTĒJUSI OUTLET OPTIKA OPTOMETRISTE SARMĪTE GŽIBOVSKA

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.