Pēc operācijas var ataugt 0
Ja, neraugoties uz ārsta ieteikumu īstenošanu, deformācija turpina progresēt, ir grūti atrast piemērotus apavus un ap kaula izaugumu bieži veidojas iekaisums, tiek ieteikts veikt ķirurģisku operāciju, kuru iespējams izdarīt ap 200 dažādos veidos, ņemot vērā pēdas stāvokli.
Vieglākas pakāpes deformācijas gadījumā operējot noņem kaula izaugumu pirmā pleznas kaula galviņai un izgriež iekaisušo locītavas gļotsomiņu. Pēc tam nav nepieciešama ilgstoša rehabilitācija. Ilglaicīgāks efekts būs plašāka mēroga operācijai, kuras laikā koriģē arī plakano pēdu.
Ja deformācija ir izteikta, pirmo pleznas kaulu iesaka šķelt, lai novirzītu atbilstoši normālam anatomiskam leņķim.
Dzīšanas laiku ietekmē vecums un blakusslimības, piemēram, cukura diabēts to kavē. Kamēr kauls nav pilnībā saaudzis, jāstaigā ar kruķiem. Šis laiks (4–6 nedēļas) atkarīgs no operācijas veida, kaulu fiksācijas un no tā, cik labi tos iespējams savienot ar skrūvēm.
Ja izaugumi ir abām pēdām, pacients pats var izlemt, vai operēt abas kājas uzreiz. Tad nāksies staigāt speciālos apavos, kas nebūs ērti, taču nenāksies zaudēt laiku, vēlāk veicot otru operāciju.
Atlabšana atkarīga no izmantotās operācijas metodes. Ja tā veikta tikai pēdas kaulu priekšējai daļai vai pirkstiem, uzreiz iespējams balstīties uz pēdas. Pēc lielāka apjoma ķirurģiskas iejaukšanās jāvalkā speciāli apavi ar biezu zoli un noapaļotu purngalu un jābalstās uz kruķiem. Ja tādu nav, pēdas imobilizēšanai izmanto ģipsi. Pēc operācijas līdz pat pusgadam var saglabāties tūska, kuru iespējams mazināt ar zālēm.
“Pastāv risks, ka kauls var nesaaugt, it īpaši, ja pacientam ir cukura diabēts un reimatoīdais artrīts, turklāt viņš smēķē, pēdās ir slikta asinsrite un trofiska čūla apakšstilbos. Arī tas jāņem vērā, izvēloties operācijas metodi. Ja ir daudz riska faktoru, reizēm labāk no plašas ķirurģiskas iejaukšanās atturēties. Mīksto audu sadzīšanas problēmas un iekaisums iet rokrokā ar infekciju,” norāda V. Gončars.
Diemžēl nav garantijas, ka īkšķis pēc laika nesašķiebsies atkārtoti, jo problēmas cēlonis ir vājas saites, kuras operējot nevar padarīt stiprākas. Par laimi, parasti tas gan notiek tikai pēc vairākiem gadiem.
Pret deformāciju – vingrinājumi un masāža
Lai nostiprinātu pēdas muskulatūru un kavētu velvju tālāku saplacināšanos, V. Gončars iesaka vingrot. Viens no ieteicamākajiem vingrinājumiem ir satvert kādu priekšmetu ar pēdas pirkstiem un nolaist, atkārtojot to daudzas reizes. Pēdām patiks arī celšanās pirkstgalos, vingrinājumi ar elastīgo gumijas lentu, kā arī masāža. Šim nolūkam var izmantot plastikāta pudeli, ko piepilda ar siltu ūdeni un ar katru pēdu apmēram 15 minūtes rullē pa grīdu. Tādējādi tiks nostiprināta pēdas muskulatūra un uzlabota mikrocirkulācija audos.