Publicitātes foto

Ikšķili nu zina arī Briselē
 0

Eiropas Komisijas aktivitātes, cenšoties panākt energoresursu izmantošanas un oglekļa izmešu samazinājumu, ierindas Eiropas Savienības pilsonim īsti skaidras nav. Skaidrību ieviesuši ikšķilieši, kuri izveidojuši Baltijā pagaidām vienīgo oficiālo Pārmaiņu iniciatīvu, ko labāk zina kā IPI. 


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

IPI ir skaitliski neliela biedrība, kurā apvienojušies novada aktīvākie zaļi domājošie uzņēmēji, organizāciju vadītāji un iedzīvotāji. Starp viņiem arī Linards Liberts. Cilvēks, kurš piedāvā baudīt bērzu sulas visdažādākajos veidos. “Par šo kustību uzzināju nejauši, pamanot e-pasta sarakstē, ka figurē šādu interesentu pulciņš, es biju iekļuvis tās listē. Mudināja pievienoties viens mērķis – lai sāktu virzīties uz pašpietiekamu, pastāvīgas sabiedrības modeļa izveidi Ikšķiles novadā. Organizācija nav liela, tās aktīvākais biedrs Artūrs Polis ar savu Pārmaiņu iniciatīvas domu ir kā apsēsts un ar šo domu pamazām aplipina apkārtējos. Cilvēkiem no malas nav saprotams, kas tas IPI tāds ir. Tā ir organizācija ar pašiniciatīvu, negaidot neko no malas un spēju pašorganizēties,” skaidro L. Liberts.

Tagad ne tikai apkārtnes iedzīvotāji, arī ļaudis no tālākām Latvijas vietām zina, kas ir Libertu sulu pagrabs, Ikšķiles Brīvā skola un Sauleskalnu ikgadējais festivāls “Upes dziesma”. Par šiem un citiem unikāliem ikšķiliešu projektiem nu ir informēta arī Eiropas Komisija un Eiropas Ekonomisko un sociālo lietu komiteja (EESK).

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā Briseles amatpersonas nonāca līdz Ikšķilei? Aizvadītā gada vasarā EESK transporta, enerģijas un infrastruktūras sekcija nolēma sīkāk iepazīties ar pasaulē populāro pārmaiņu kustību, lai izprastu, kā iedzīvotājus iesaistīt ar enerģētiku saistītos jautājumos. Tomēr tas nebija vienkārši, jo šo kustību veido 1000 dažādas iniciatīvas. Tad nu tika nolemts, ka 17 EESK locekļi varēs doties individuālās vizītēs uz pārmaiņu iniciatīvām savās valstīs. “Līdz ar to pērn augustā uzņēmām ciemos Andri Gobiņu, kurš ir ne tikai EESK loceklis, bet arī Eiropas Kustības Latvijā prezidents. Pēc Andra Gobiņa ierosinājuma pārmaiņu kustībai tika piešķirta EESK Pilsoniskās sabiedrības gada balva,” atklāj IPI dibinātājs un aktīvākais biedrs Artūrs Polis.

Ikšķilē redzētais – Vilnīšu kaņepju saimniecība, permakultūras semināri, kā arī Brīvās skolas permakultūras dārza vīzijas – līdzīgu iniciatīvu īstenotājiem no Apvienotās Karalistes, Beļģijas, Francijas, Portugāles un Itālijas neformālās sarunās lika nonākt pie kāda Latvijai glaimojoša secinājuma: Latvijas sabiedrība sevī vēl glabā tās zināšanas un prasmes, kuras pavisam drīz atkal būs vitāli nepieciešamas, ieejot pastāvīga enerģijas deficīta laikmetā, tāpēc pārmaiņu iniciatīvām Eiropā ir ko mācīties no latviešiem.

Šo viedokli paspilgtināja arī EESK loceklis Deivids Sīrs, sakot, ka “ar steigu jāīsteno pārmaiņu iniciatīvu piedāvātie risinājumi, lai ekonomisko krīzi pārvarētu tuvākajos 10 gados. Ja mēs vilcināsimies, krīze nebeigsies nekad…”

Linards Liberts: “Ceļš līdz Briselei ir ļoti interesants, jo sagadīšanās pēc mūs uzrunāja, mēs laipni visu parādījām, izstāstījām, iepazīstinājām un mūs novērtēja. Nav jābūt mega lielai organizācijai, lai līdz Briselei nonāktu, pietiek ar septiņiem aktīviem biedriem un var jau kaut ko panākt. Kad biedru būs vairāk, darbi arī būs vēl lielāki.”

Ikšķiles IPI ir gatavs dalīties savā pieredzē un aicina ikvienu, kuram interesē līdzīgas aktivitātes, pieteikties ziņu lapas saņemšanai e-pastā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.