Juris Pūce.
Juris Pūce.
Foto: Ernests Dinka/Saeima

Paziņo, kad sāks skatīt Ikšķiles novada lietu 0

Satversmes tiesa (ST) aprīlī rakstveida procesā sāks skatīt Ikšķiles novada domes iesniegto pieteikumu, ar kuru tiek apstrīdēts vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces rīkojums kā neatbilstošs Satversmes 1. un 101. pantam, kā arī Eiropas vietējo pašvaldību hartai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Ministrs uzskata, ka iedzīvotāju aptaujas par administratīvi teritoriālo reformu Ikšķiles novadā tādā formā, kādā tās bija plānotas un notikušas, neatbilst likuma prasībām.

J. Pūce apstrīdētajā aktā ir norādījis, ka pašvaldības pieņemtajā nolikumā paredzēts organizēt iedzīvotāju aptauju, kas pēc savas formas atgādina vēlēšanas vai vietējo referendumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Normatīvajos aktos neesot paredzētas pašvaldības domes tiesības organizēt šādu aptauju vai rīkot vietējos referendumus.

Administratīvi teritoriālā reforma esot nozīmīgs valsts un sabiedrības dzīves jautājums, kas jāizlemj pašam likumdevējam, tāpēc pašvaldības autonomajā kompetencē neietilpstot par to rīkot aptaujas.

Savukārt Ikšķiles dome norādījusi, ka saskaņā ar Eiropas Vietējo pašvaldību hartu lēmums par pašvaldību teritorijas robežu izmaiņām nevar tikt pieņemts bez konsultēšanās ar attiecīgās pašvaldības iedzīvotājiem.

Bet no 1. un 101. panta izrietot pašvaldības iedzīvotāju tiesības uz efektīvu līdzdalību pašvaldības darbībā, tostarp tiesības paust savu viedokli par administratīvi teritoriālo reformu.

Visi viedokļi ir savākti un lieta ir gatava izskatīšanai, informēja ST sabiedrisko attiecību un protokola nodaļas vadītāja Ketija Strazda.

Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija patlaban 2. lasījumam gatavo Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, un vai Ikšķiles pašvaldības pieteikuma skatīšana tiesā kaut kādā veidā var to ietekmēt?

“Kamēr nav tiesas nolēmuma, tikmēr visam jārit savu gaitu. Satversmes tiesas rakstveida process tiks sākts 21. aprīlī, un tiesas nolēmumam ir jābūt gatavam ne vēlāk kā mēnesi pēc šī datuma,” skaidroja ST pārstāve.

Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija, turpinot uzklausīt pašvaldību vadītājus, piektdien uz komisijas sēdi ir uzaicinājusi arī Ikšķiles novada un Ogres novada pašvaldību vadītājus.

Reklāma
Reklāma

Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš sacīja, ka iedzīvotāju viedoklis nav mainījies – Ikšķiles novadam ir jābūt patstāvīgam novadam un nekādā gadījumā apvienotam ar Ogres novadu.

“Komisijā politiskā pārstāvniecība nebūs tāda, lai būtu iespējams to ietekmēt. Taču jāņem vērā, ka iedzīvotāji to ir centušies darīt piecās tautas sapulcēs, kas tika rīkotas aizvadītajā gadā.

Ikšķiles novada dzīve gadiem ir bijusi cieši saistīta ar Pierīgu, un, ja politiķi vēlas radīt ilgtspējīgus novadus, tad tas būtu jāņem vērā. Vēl varētu runāt par apvienošanu ar Salaspils novadu, bet nekādā gadījumā ar Ogres novadu,” atzina Trapiņš.

Savukārt ministrs J. Pūce ir skaidri norādījis, ka Ikšķiles novads nākotnē nevarēšot pastāvēt kā neatkarīga teritoriāla vienība, tādēļ tas jāiekļauj Ogres novada sastāvā.

Viņš uzsvēris, ka Ikšķiles novada attīstības augstie rādītāji ir saistīti tikai ar Rīgas tuvumu, bet pašvaldības lielais ieguldījums šīs teritorijas sakārtošanā un attīstībā nav noteicošais faktors, kādēļ cilvēki izvēlas dzīvot Ikšķiles novadā.

ST ar pieteikumiem ir vērsušās vairākas pašvaldības, bet lēmums par lietas ierosināšanu nav pieņemts, jo pieteikums nav sagatavots atbilstoši likumam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.