Foto: Shutterstock

Īkšķa deformācija. Kādus ziemas apavus izvēlēties? 0

Aukstajās ziemas dienās neiztikt bez siltiem zābakiem. Ja pēdas veselas, zābaku izvēle ir plaša, vien jāatrod tīkamākais izskats un krāsa. Taču cilvēkam, kuram ir pēdas īkšķa deformācija, piemērotus apavus atrast būs krietni grūtāk.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Pēdas īkšķa deformācija sievietēm veidojas trīs reizes biežāk nekā vīriešiem, tāpēc maldīgi tiek uzskatīts, ka pie vainas ir augstpapēžu kurpes. Šo deformāciju, valkājot nepareizus apavus, nav iespējams gūt, 80% gadījumu tā ir mantota ģenētiski.

“Noteicošā ir biomehānika, proti, kādi ir kaulu garumi, to attiecības, saišu vaļīgums un muskuļu spēks. Ja cilvēkam no dabas dotas veselīgas pēdas, ar apaviem tās nevar sabojāt. Bet, ja deformācija ir ģenētiski pārmantota, nepareizi apavi patiešām var situāciju pasliktināt,” skaidro traumatologs ortopēds Vitolds Jurkevičs. Tam par piemēru var minēt arī nebūt ne retos gadījumus, kad sievietei vienai kājai kaula deformācija ir daudz izteiktāka. Ja vainojami būtu apavi, deformācijai būtu jābūt identiskai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Retāk, bet, iespējams, pēdas deformāciju rosina arī neiroloģiska slimība, kā izkaisītā skleroze, arī iekaisumslimības, piemēram, reimatoīdais artrīts. Deformācijas risks ar vecumu pieaug, šai problēmai jāpievērš uzmanība īpaši pēc 60 gadu vecuma.

Kā veidojas deformācija

Pēdas locītava maina savu novietojumu, rezultātā mainās ne tikai pirmā pirksta pozīcija, bet visi pleznas kauli un to locītavas. Vizuāli visbiežāk pirmais trauksmes signāls ir tieši īkšķa deformācija. Ar laiku īkšķa kauls izbīdās arvien vairāk, iespējams, tas izraisa diskomfortu un ar laiku sāk sāpēt.

“Mēs staigājot balstāmies uz pirmo pleznas kaula locītavu, tāpēc tā arī pirmā deformējas.

Noslogojot pirmā pirksta locītavu, saišu mazspējas dēļ locītava novirzās, jo nav, kas to stingri satur.

Ja sieviete staigā augstpapēžu kurpēs, ietekme uz šķērsenisko velvi ir daudz lielāka. Tiklīdz paceļ papēdi augstāk, tā atslēdz pēdas saites, Ahilleja cīpslas un ikru muskuļu ietekmi. Ikru muskulis, lai mazinātu deformācijas attīstību, ir viens no svarīgākajiem, jo tas notur velves pareizā stāvoklī. Taču tikai tad, ja sieviete staigā kurpēs, kuru papēdis nav augstāks par četriem centimetriem,” skaidro traumatologs ortopēds Juris Jukonis. Ikru muskuli var trenēt, braucot ar divriteni, peldoties un skrienot.

Nēsāt vai nenēsāt apavos zolītes

Kājas deformācija attīstās lēnām, tāpēc sākumā to var arī nepamanīt, un ne visiem kaula izvirzījums sāp. Tomēr ārsti iesaka negaidīt un pie pirmajām aizdomām doties pārbaudīties.

Pirmais signāls, ka notiek pēdas deformācija – vairs nav iespējams pilnībā iztaisnot kāju pirkstus, biežāk tas ir tieši otrais un trešais pirksts.

“Nepareizi būtu simptomus ignorēt un doties uz veikalu pēc izmēru lielākiem apaviem. Tā ir biežākā pacientu kļūda,” piebilst Juris Jukonis.

Nonākot pie ārsta ar aizdomām par pēdas deformāciju, pacientam veic podometrisko izmeklēšanu, tās laikā nosaka, kuras pēdas vietas ir vairāk noslogotas. Ja tiek konstatēts, ka notiek deformācija, parasti piedāvā īpašas zolītes, ko ielikt apavos, ar tām staigā ikdienā. Atsevišķos gadījumos tās speciāli izgatavo konkrētajam pacientam.

Dakteris Jukonis piekodina, ka līdz ar jaunajām zolītēm sāpes uzreiz neizzudīs. “Pie zolītēm ir jāpierod. Nedrīkst tās ielikt kurpēs un visu dienu staigāt, jo saitēm tā ir pavisam cita slodze, kam tās nav gatavas,” viņš turpina.

Vitolds Jurkevičs gan bilst, ka zolīšu nēsāšana var būt apgrūtinoša, jo katram apavu pārim tad nepieciešamas savas zolītes.

Dažos apavos tādas jau ir iestrādātas, un otras virsū taču neliks. Tāpēc, ja deformācija nav progresējusi līdz sāpju un manāma diskomforta līmenim, noteikti vajadzētu sākt ar ērtu un mīkstu apavu valkāšanu.

Reklāma
Reklāma

Operācija negarantē, ka kauliņš neatsāk augt

Ja ārstēšanās mājās nepalīdz, kritiskos gadījumos pacientam veic operāciju. Par operāciju gan izšķiras tikai aptuveni 20% no tiem, kam ir šī problēma. Sievietēm īkšķa deformācija vairāk saistās ar vizuālu pēdas izskatu, tomēr tas nav iemesls gulties zem skalpeļa.

Pamatots iemesls operācijai ir stipras sāpes un reālas problēmas piemeklēt apavus.

Ja cilvēks piedzīvo šos šķēršļus, tiek mazināta dzīves kvalitāte, līdz ar to operācija ir vienīgais veids, kā palīdzēt.

Operācijas laikā tiek izmainīts pleznas kaula stāvoklis – kauls tiek pacelts augstāk, to noteiktā vietā, leņķī un plaknē pārzāģē un savieto, lai pēdas skelets atgūtu anatomiski pareizu formu. Taču operācija negarantē, ka pēda izskatīsies tieši tāpat kā pirms deformācijas, turklāt iespējams, ka pēc laika sāpes atgriežas kādā citā pirkstā.

“Tā gan ir cīņa ar sekām. Ja tas ir iedzimtais faktors, to izārstēt nav iespējams, varam tikai palīdzēt pielāgoties. Tāpēc ir tik svarīgi pašam ikdienā darīt visu iespējamo, lai deformācijas attīstību palēninātu,” uzsver ārsts.

Augstpapēžu kurpes līdzi somā

Deformētai pēdai ļoti svarīgi, lai apavs būtu no mīksta materiāla, pareizā izmērā un ar cietu zoli, jo tā nepieļauj pirmā pirksta kustību. Trīs svarīgākie priekšnosacījumi attiecas gan uz ziemas zābakiem, gan vasaras kurpēm.

Sievietes, kuras ar šo problēmu cīnās visu mūžu, var izmantot ortopēda ieteiktu risinājumu: “Ja darbā pieprasa ģērbties klasiski, tad pirms un pēc biroja var pārvietoties sportiskos, ērtos un mīkstos apavos, bet klasiskās kurpītes ielikt līdzi somā.”

Vienmēr ieteicams izvēlēties ādas zābakus, kas ļaus kājai elpot, un iekštelpās dienas vidū, piemēram, darbā, ņemt līdzi ērtas pāraujamās kurpes.

Ja lielākais darba laiks jāpavada kājās, apaviem ir vēl būtiskāka nozīme. Ortopēdi gan uzsver, ka svarīgākais, pēc kā vadīties, ir pašsajūta, kājām apavos jājūtas ērti, pirkstiem jābūt mazliet brīvai vietai, bet kurpei tajā pašā laikā jāaptver pēda, to nespiežot. Tā, lai nav ne par šauru, ne par platu.

Sievietēm, kurām kāja sāk deformēties pusaudžu vecumā, ortopēds iesaka izmēģināt arī speciālu fizioterapiju. Tā ir specifiska vingrošana pēdas muskuļiem, lai kopā ar fizioterapeitu deformācijas progresēšanu padarītu pēc iespējas lēnāku.

Ar pēdas īkšķa deformāciju iespējams sadzīvot, un tas ir pats galvenais, kas ikvienam jāatceras. Pat ja deformācija ir sākusies, uzreiz uz operāciju galda nav jāliekas, ārsts to nemaz nepieļaus. Ignorēta deformācija patiesi var, gadiem ilgi attīstoties, sākt sāpēt, ierobežot sportošanas iespējas. Tā būs arī ierobežota apavu izvēle, diez vai mokasīni vasarā un tā dēvētie ugi ziemā patiktu ikvienai sievietei.

Tomēr, apzinoties mantotās deformācijas esamību un pienācīgi rūpējoties par savām kājām – gan izvēloties atbilstīgus apavus, gan nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm –, ar deformāciju iespējams sadzīvot, neierobežojot kustību iespējas. Galvenais ieteikums, ja deformācija pamanīta, to neignorēt, bet rūpēties par pēdu veselību.

Pēdas īkšķa deformācijas iespējamība

līdz 30 gadiem 3% cilvēku

no 31 līdz 60 gadiem 9% cilvēku

pēc 60 gadiem 16% cilvēku

Shutterstock ilustrācija

Zināšanai

Laimīgu pēdu priekšnosacījumi

•ērti, mīksti apavi, bet ar cietu zoli

•ikdienā papēdis ne augstāks par 4 cm

•izņēmuma gadījumos papēdis ne augstāks par 7 cm

•ikdiena ērtos apavos, augstpapēžu kurpes – līdzi somā

•trenēta ikru muskulatūra: braucot ar divriteni, peldoties un skrienot

•pareiza izmēra apavi – ne par lielu, ne par šauru

•nēsāt zolītes apavos – katra paša izvēle

•ielāgot, ka deformācija nevar izzust un arī pēc operācijas var atgriezties, tāpēc ar to jāiemācās sadzīvot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.