Ik solis sagādā sāpes: kā ārstē piesi 2
Ja, sperot soli, rodas sajūta, it kā būtu uzkāpts naglai, visticamāk, uz kaula izveidojies piesis.
“No ārpuses piesi nevar saskatīt, taču rentgena attēlā pēdas apakšā uz papēža kaula ir redzams pīķim līdzīgs veidojums no kaulaudiem un kalcija nosēdumiem, tas kairina apkārtējos audus, radot sāpes,” stāsta ārsts, tehniskais ortopēds Gundars Rusovs. “Tā notiek, ja biezā cīpsla, kas piestiprinās aiz kaulu ietverošās plēvītes un stiepjas pa pēdas apakšējo virsmu, savienojot papēža kaulu ar pirkstiem, tiek pastiprināti iestiepta, piemēram, sānu vai rotējošu kustību laikā. Plēvīte atdalās, un organisms radušos tukšumu aizpilda ar kalcija nosēdumiem.”
Piešu veidošanos veicina pēdas uzbūves īpatnības, intensīva fiziskā slodze, apavi, kuriem ir slikta lieste, jo tad, sperot soli, cīpsla zem pēdas var tikt strauji nospriegota. To rašanos provocē arī saistaudu vājums un pārāk plāns papēdi sargājošais tauku spilventiņš, piemēram, pēc traumas vai gadījumos, ja ir palielināts ķermeņa svars (tā radītās pārslodzes dēļ tauku šūnas nespēj normāli atjaunoties). Ja “polsterītis” saplacis, papēža kaulam ir plānāka atbalsta virsma un audi tiek vairāk saspiesti.
“Pacienti bieži vien stāsta, ka vairākus mēnešus nesekmīgi centušies izārstēt piesi. Taču jāatceras – jo ilgāk bijis šis hroniskais iekaisums, kas mainījis audus, jo grūtāk to izārstēt,” skaidro ortopēds.
Ja iekaisums rimis un piesis vairs nekairina nervus, tas nostiprinās un reizēm sāpes pāriet pašas no sevis.
Taču, saglabājoties provocējošiem apstākļiem, tās var turpināties ilgstoši.