Ik dienu VUGD saņem izsaukumus par dūmvados degošiem sodrējiem 1
Pēdējā laikā ik dienu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņem vairākus izsaukumus par dūmvados degošiem sodrējiem.
Arī aizvadītajā diennaktī VUGD devās uz vairākiem šādiem izsaukumiem.
Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus jau savlaicīgi sagatavoties apkures sezonai – iztīrīt dūmvadus, pārbaudīt apkures ierīces un ierīkot dūmu detektorus, jo jau šogad 386 reizes ugunsdzēsēji devušies uz ugunsgrēkiem, kuros dūmvados deguši sodrēji. Katru gadu tiek reģistrēti apmēram 600 šādu ugunsgrēku.
Savukārt šogad ar apkures problēmām saistītos ugunsgrēkos gājuši bojā jau 16 cilvēki, bet cietuši 20 cilvēki. Ugunsgrēkus, kuros cieš vai iet bojā cilvēki un tiek bojāts īpašums, var novērst, regulāri veicot dūmvadu tīrīšanu un apsekojot apkures ierīču tehnisko stāvokli.
Netīrīts skurstenis ir ugunsbīstams, jo, sadegot jebkuram cietajam kurināmajam, uz skursteņa iekšējās virsmas veidojas kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, savlaikus nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā gadījumā var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu.
Aizdegšanās ātri izplatās pa visu dūmeņa iekšējo virsmu, vienlaikus ievērojami paaugstinot temperatūru tajā aptuveni līdz pat 1000 grādiem. Tas var radīt plaisas visa mūrētā dūmeņa korpusa biezumā, ārējo apvalku ieskaitot, tādejādi paverot ceļu karstajām dūmgāzēm un liesmām uz degtspējīgām sienu, griestu un jumta konstrukcijām, kas var izraisīt ne tikai dūmvada, bet arī visas ēkas aizdegšanos.
Nepareizas apkures ierīču lietošanas dēļ ik gadu izceļas simtiem ugunsgrēku. Katru gadu tiek reģistrēti apmēram 600 šādu ugunsgrēku.
Tāpat VUGD aicina iztīrīt ventilācijas sistēmas, pēc remotdarbiem veikt rūpīgu apkures sistēmas pārbaudi, regulāri atjaunot malkas plīti, kā arī ierīkot dūmu detektoru.