
Ik dienu pa paipalas olai 0
Vai paipalas drīkst turēt virtuvē? Vai tās neradīs smaku un nebūs ļoti skaļas? Kāds apgaismojums vajadzīgs? GUNĀRS DURBES NOVADĀ
Vajag siltumu
“Paipalas var audzēt telpā bez caurvēja, kur var uzturēt vismaz 16 °C temperatūru. Ja grib iegūt olas, jānodrošina 20 grādi. Aplams ir viedoklis, kas izplatīts interneta dzīlēs, ka paipalas nesmird. Jāsaprot – kur putni, tur ir mēsli, smaka un netīrība. Dzimumgatavību putni sasniedz 45 dienu vecumā, kad tēviņi sāk dziedāt – ne pārāk skaļi čivināt, bet mammas izdot skaņu, kas atgādina klusu svilpošanu,” skaidro paipalu audzētavas Stari saimniece Daiga Jaunzeme.
Ja ģimenē ik dienu vēlas iegūt 2–3 olas, nepieciešamas piecas mammas un viens tēviņš. Putnus var turēt nelielā papagaiļu būrī. Nav vajadzīgas ligzdas, jo paipalas dēj uz grīdas, parasti naktī vai agri no rīta. Olas laikus jāsavāc, lai putni tās nesaplēstu. Pakaišiem izmanto salmus vai zāģskaidas.
Tumšajos mēnešos paipalām nepieciešams apgaismojums 17 stundu diennaktī. Apgaismojums nedrīkst būt spilgts, jo tāds var izraisīt knābāšanos.
“Paipalas ir tumsas putni, kas brīvā dabā mitinās garā zālē, tāpēc telpās sprosti jānovieto ēnainā vietā. Turot saulē, putni spurdz gaisā, tā sevi traumējot pret sprosta griestiem,” skaidro putnkope.
Barošana

Paipalu barībai jābūt pilnvērtīgai. Dēšanas periodā nevar putniem izēdināt tikai kombinēto barību, citādi tie sāks slimot. Katram putnam ik dienu jāsaņem 35 g kombinētās spēkbarības, to skaitā sasmalcināti zaļumi (piemēram, dilles, pētersīļi), dārzeņi (ķirbji, galda bietes, bet ne burkāni), samaltu graudu maisījums (kvieši, mieži, auzas), tīrs ūdens, smalka grants, kaļķu granulas.
Ja putnus tur siltumā un kārtīgi baro, tie dēj cauru gadu. Olu ieguvei paipalas parasti tur līdz gada vecumam. Visdējīgākās ir Igaunijas paipalas. Mandžūrijas un Faraona paipalām dējība ir par 15–20% zemāka, toties putniem ir lielāks dzīvsvars (gaļas ieguvei cāļus nobaro līdz 2,5–3 mēnešu vecumam).
Putni neperē
Paipalām nav mātes jeb perēšanas instinkta, tādēļ, lai iegūtu cālīšus, olas jāinkubē. Inkubēšanai atlasītās olas glabā 16–20 °C temperatūrā. Līdz pat inkubēšanas brīdim olas vajag 2–3 reizes dienā apgrozīt ar rokām – vienreiz novieto ar spico galu uz augšu, otrreiz – uz leju. Cālīši izšķiļas 17. dienā pēc olu ielikšanas inkubatorā.