Igauņu virusologs: Gaidāmā migrācijas atsākšanās ar Somiju vieš bažas 0
Igaunijai nav pamata raizēties par 15.maijā plānoto robežu atvēršanu starp Baltijas valstīm, turpretī dienu agrāk plānotā migrācijas atsākšanās starp Igauniju un Somiju vieš bažas, uzskata igauņu virusologs, Tartu Universitātes profesors Andress Meritss.
Otrdien runājot Igaunijas sabiedriskajā radio, viņš izteicis izbrīnu, ka par migrācijas atsākšanos vairāk satraukušies somi, lai gan viņu pašu valstī jaunā koronavīrusa izplatība ir krietni lielāka.
Pēc viņa teiktā, tas skaidrojams ar to, ka Latvijā februārī nebija skolu brīvlaika, kad ģimenes dotos slēpošanas braucienos uz Itāliju, Austriju vai Šveici.
“Savukārt Somijā problēma pastāv, un iespējamība, ka vīruss no Somijas tiek pārnests uz Igauniju, ir augsta. Neizprotamu iemeslu dēļ par iespējamu koronavīrusa pārnesi satraukusies tieši Somijas puse, lai gan ir visai maza iespēja, ka vīruss no valsts, kur tas izplatīts mazāk, tiktu pārnests uz valsti, kur tā izplatība ir lielāka,” spriedis profesors.
“Somi teic, ka igauņiem, kas ieradīsies viņu valstī, būtu jāievēro karantīna. Pie mums nez kāpēc par to nerunā. Manuprāt, pagaidām pēc Somijas robežas atvēršanas jānosaka obligāta karantīna vai puskarantīna [iebraukušajiem],” viņš piebildis.
Jau ziņots, ka Igaunijas viesstrādniekiem, kas gaida uz Somijas robežas atvēršanu 14.maijā, kaimiņvalstī paredzamas jaunas problēmas, jo daudzi somu darba devēji gatavojas pieprasīt, lai viņi pēc atgriešanās Somijā divas nedēļas uz sava rēķina ievēro karantīnu, kaut gan Somijas valdība tādu prasību neizvirza.
Kā pagājušajā nedēļā paziņoja iekšlietu ministre Marja Ohisalo, divu nedēļu karantīna iebraucējiem var būt brīvprātīga, turklāt tās laikā atļauts doties uz darbu, apmeklēt veikalus un aptiekas, taču jāizvairās jo “nevajadzīgas saskarsmes”.
Pieminētās problēmas skars tiklab tos Igaunijas viesstrādniekus, kuri pirms robežas slēgšanas palika Igaunijas pusē un tagad cer atgriezties darbā Somijā, kā tos, kuri visu šo laiku atradušies Somijā un nu gribētu beidzot apmeklēt mājiniekus dzimtenē.