Igauņu SPA kompleksiem katram īpaši vaibsti 0
Par igauņu SPA iespējām zina daudzi. Ja ne paši izbaudījuši, tad vismaz dzirdējuši par tiem stāstām. Nākamais gads Igaunijā veltīts veselības un ģimenes tūrismam, tāpēc devos lūkoties, kā kaimiņiem veicas šajā jomā. Apmeklēju trīs dažādus SPA kompleksus Igaunijas dienvidos, kas Latvijai tuvāk.
Nedzenas pēc modernā
Tiesa, pirmais no tiem nav īsti SPA, taču veselības tūrisma objekta kategorijā ietilpst gan. Verskas sanatorija ir rekreācijas un dziedniecības iestāde, tāpēc, šķiet, gluži vai par spīti tās darbinieki nesauc vis to moderni par SPA, bet gan par sanatoriju, kāda tā bijusi jau 32 gadus.
Verskas lielākā bagātība ir tās minerālūdeņi. Gan sanatorijas gaiteņos, gan foajē pieejami dažādas sāls koncentrācijas ūdeņi, kas iegūti no turpat apkaimē esošajiem urbumiem. Turklāt vērtīgo šķidrumu izmanto ne tikai iekšķīgi, miesa sāk teju vai dziedāt pēc minerālūdens vannas. Lieta, ko ikviens atbraukušais gribot izmēģināt, ir arī Verskai raksturīgās dūņu vannas. Dažiem apmeklētājiem, kas pieraduši pie klasiskām SPA procedūrām un aromterapijām, dūņu specifiskā smarža var šķist netīkama, taču vietējā ezera dūņu pozitīvā iedarbība uz organismu ir pietiekams iemesls, lai tomēr praktizētu šo vannošanos.
Cilvēkiem, kurus interesē iepirkšanās un izklaides naktsklubos, Verska nav īstā vieta. Tā ir nomale, kur gūt mieru, pieelpoties pilnu krūti svaigu priežu gaisu un dziedēt ķermeni. Jāpiebilst gan, ka lauku apvidū dzīvojošiem šāda ainava nešķiet īpaša, toties pilsētas mūru nogurdinātajiem šeit būs balzams i dvēselei, i garam.
Gada tumšajā periodā, lai saglabātu enerģiju un dzīvesprieku, vērtīgi izbaudīt arī gaismas terapiju, kur 30 minūtes jāsēž iepretim lampai, kas izstaro zinātnieku noteiktu cilvēkam nepieciešamo gaismas līmeni, kas pielāgots saulei, taču ir bez kaitīgā starojuma.
Sanatorijā darbojas vairāki ārsti, fizioterapeiti, pat ortopēdi. Iespējams noteikt cukura līmeni, kaulu blīvumu, pieejama sāls istaba, kurā, šķietami pasīvi sēžot, iespējams cīnīties ar vīrusiem, kā arī liels pirtu un baseinu komplekss. Šī vieta vairāk patiks vidēja vecuma un vecākiem klientiem un arī tiem, kam nostalģija pēc padomju valdzinājuma un nav alkas pēc modernā.
Labs miegs un saskaņa ar dabu
Apmeklēju arī Kubiju, kas atrodas nelielas pilsētiņas Veru nomalē, kas tieši pretēji Verskai ir SPA centrs. Meža ieskautais relaksācijas centrs ir pavisam jauns, jo savas durvis apmeklētājiem vēra tikai šogad. Kubija uzsver savu tuvumu dabai – izmanto dabiskus produktus procedūrās, piemēram, medu, jogurtu, sāļus, konjaku, kūdru, ziedlapas, dažādas ogas, augus, vietējās izcelsmes dabiskus produktus restorānā un akcentē dabas klātbūtni arī ar lielajiem logiem un stiklotajām sienām.
Kubijā ir ļoti moderni iekārtots ūdens komplekss ar tvaika pirtīm, saunām un vairākiem dažādu temperatūru baseiniem. To ieskauj mežs – milzu stikla sienas ļauj, arī sēžot saunā vai džakuzi, vērot dabu. Rudens drēgnumā efekts ir iespaidīgs, taču ziemas spelgonī nevainojama varētu būt arī sniegotā ainava.
Tomēr slavena Kubija ir ar tai piederošu miega klīniku. Tur sertificēta kardioloģe ar vairāk nekā 10 gadu pieredzi miega medicīnā Mae Pindmā palīdz cilvēkiem ar miega traucējumiem. Cilvēkiem, kas guļ par daudz, par maz, kuri nemitīgi aizsnaužas vai, tieši pretēji, nespēj aizmigt vai bieži pamostas, pie ķermeņa tiek pieslēgti sensori, kas uztver dažādus fizioloģiskos parametrus – smadzeņu aktivitāti, acu kustību, zoda un kāju muskuļu kustību, pulsu, elpošanu, ķermeņa stāvokli un skābekļa līmeni asinīs. Tie tiek ierakstīti un analizēti, lai apzinātu problēmas cēloni.
Visbiežākās problēmas saistītas ar elpošanas traucējumiem miegā jeb miega apnoju, kas var izraisīt krākšanu, biežu pamošanos, pārmērīgu svīšanu, paātrinātu sirdsdarbību, miegainību, galvassāpes un augstu asinsspiedienu, atmiņas un koncentrēšanās problēmas, straujas garastāvokļa maiņas un seksuālo disfunkciju un citas problēmas.
Līdz šim par miega terapiju smīnēju, bet šobrīd šķiet, ka tas tomēr nav vis veids, kā par lielu naudu vienkārši pagulēt viesnīcā – lai novērstu miega problēmu, cilvēkiem rekomendē gan ķirurģiskas operācijas, gan ierīces, kas palīdz elpot.
Turklāt Kubijas miega klīnikas tapšanā piedalījies arī neirologs un miega slimību speciālists Dainis Irbe no Latvijas. Tiesa, miega terapija ir dārgs prieks – pilna diagnostika un datu analīze Kubijas miega klīnikā izmaksā 450 EUR (Ls 315).
Peizāža un aktīvā atpūta
Ar ainavisko bagātību un daudzveidīgajām aktīvās atpūtas iespējām izceļas Pihajerva SPA kūrorts. Tas atrodas mazpilsētā Otepē, kas ir Igaunijas ziemas sporta galvaspilsēta. Viesnīcas valdes loceklis Arno Antons uzskata, ka galvenais, kas atšķir Pihajervu no citiem SPA, ir vide, ģeogrāfiskā pozīcija un arī skatu tornis.
“Ir neskaitāmi SPA ar baseiniem, taču reti kurš – ar skatu torni, turklāt tas paver patiesi brīnumainu ainavu,” lepojas A. Antons. SPA ēkā reiz bijusi muiža, un jau četrdesmitajos gados te izbūvēts atpūtas nams. Šobrīd tas atjaunots un turpina savu darbu.
No kafejnīcas stiklotajā skatu tornī paveras skaists parks, vairāki ezeri un reljefota ainava. Izkustēties Pihajervā var jebkurā gada laikā. Pieejamas plašas distanču slēpošanas takas, slidotava, peldbaseins, ko ietver stikla sienas, somu, tvaika un infrasarkanā pirts, boulinga, trenažieru un aerobikas zāle, tenisa un basketbola laukumi, kā arī smilšu pludmale pie ezera. Protams, SPA nebūtu SPA bez dažāda veida procedūrām, kas Pihajervā ir pieejamas – no masāžām līdz piena vannām un sāls istabām.
Kā nokļūt Ar automašīnu: protams, visērtāk un ātrāk. Kartes pieejamas visos tūrisma informācijas centros, internetā un GPS ierīcēs. Ar autobusu:
Ar vilcienu: Rīga–Valga–Tartu (ar pārsēšanos Valgā): ceļā 5 h, cena Ls 6,15).
Ko likt aiz auss Pirms izvēlaties kādu no SPA piedāvātajām pakalpojumu paketēm, ieteicams noskaidrot, kas precīzi tajā iekļauts, jo parasti tā ir nakšņošana viesnīcas numuriņā, ēdienreizes un 1 – 2 nelielas procedūras, kā mēdz teikt, no lētā gala. Pārējās procedūras ir par atsevišķu samaksu. Igaunijā daudz izplatītāka nekā pie mums ir elektroniskā norēķināšanās – ar bankas karti maksāt iespējams teju jebkurā sabiedriskā iestādē. Standarta pakete visās trīs SPA iestādēs ir aptuveni 50 EUR par diennakti. Tajā iekļautas 2 ēdienreizes, nakšņošana istabiņā, baseina/pirts kompleksa apmeklēšana un 2 nelielas procedūras. Procedūru cenu ziņā starp trim apmeklētajiem SPA – viszemākās cenas pieejamas Verskā, bet augstākās Pihajervā.
Ko vēl bez SPA apskatīt Zinātnes centrs “AHHAA” Tartu – tur iespējams iepazīt zinātni darot – izbaudot brīvo kritienu, braucienu ar velosipēdu pa virvi, darbojoties zinātniskajās darbnīcās, apmeklējot planetāriju, zinātnisko teātri utt. (Tiesa, ieejas biļetes nav no lētajām – Ls 6 – 11). Slavenais Lielais Munameģis (atrodas netālu no Veru) – visaugstākais Baltijas kalns. No Lielā Munameģa skatu torņa paveras lielisks skats 50 km rādiusā. Igaunijas ceļu muzejs (starp Otepē un Veru) – aplūkojamas vēsturiskas ceļazīmes, visdažādāko ceļu segumu šķērsgriezumi un dažādu laikmetu ceļu fragmenti. Tartu pilsēta – Tartu universitāte, tās Vēstures muzejs, Botāniskais dārzs, vecais anatomikums, observatorija, Mākslas muzejs, Rotaļlietu muzejs utt. |