Igauniju ievelk Spānijas politiskajās kaislībās 2
Tuvojoties Katalonijas neatkarības referendumam, kas paredzēts 1. oktobrī, Spāniju un vēl jo vairāk Igauniju pārsteidza ziņa, ka Igaunijas premjers Jiri Ratass izteicis atbalstu Katalonijas neatkarībai.
Sākotnēji tā parādījās populārajā interneta sociālajā tīklā “Twitter”, kur kāds lietotājs, vārdā Antonio Sančess, apgalvojis – Igaunijas premjers atbalsta Katalonijas neatkarību! Turklāt J. Ratass esot izteicis pavisam konkrēti: “Katalonijai ir tiesības lemt par savu nākotni. Ja mēs to izdarījām, tad kāpēc to aizliegt Katalonijai?” Klāt pievienota premjera fotogrāfija no preses konferences.
Izcelsme un izplatība
Padomju laikā bija tāda anekdote: “Bēres, tiek apglabāts kāds pavecāks vīrs. Bērinieki sačukstas – vai taisnība, ka viņu neuzņēma partijā? Interesanti gan, kāpēc? Te uzrodas kāds gudrinieks un saka – runā, ka vai nu viņš nozaga mēteli, vai viņam nozaga mēteli, bet kaut kas tur nebija kārtībā.”
Šodien mēs dzīvojam laikmetā, kad kā vēl nekad ir spēkā tautas teiciens – izteiktu vārdu neatsauksi, izlietu ūdeni nesasmelsi. Kas reiz nokļuvis internetā, izplatās gaismas ātrumā un, ja ziņa kādam ir interesanta, arī ģeometriskā progresijā. Tas nekas, ka informācija var izrādīties nepatiesa, tās izcelsme neskaidra, samudžināta, pat nomaskēta. Tā bijis arī šoreiz. “Twitter” konts, kurā tikusi ievietota informācija, veidots Katalonijā, sākotnēji veltīts igauņu dziedātājiem Elinai Borna un Stīgam Rastam, kuri pārstāvēja Igauniju 2015. gada Eirovīzijas dziesmu konkursā. Ziņas izplatītājs atsaucas uz Igaunijas olimpiskās izlases karognesēju un arī Igaunijas valdības oficiālu pārstāvi, kuri it kā apstiprinājuši šo informāciju. Nu kas var būt vēl ticamāk! Nav brīnums, ka diennakts laikā šajā viltus ziņā savā starpā dalījušies 1400 “Twitter” lietotāju.
Atmaskojums
Detalizēts viltus ziņas atmaskojums parādījās Igaunijas laikrakstā “Postimees”. Izrādās, Igaunijas premjers nekad neko tamlīdzīgu neesot teicis. Vēl vairāk – Igaunija, kas patlaban ir ES prezidējošā valsts, “pilnībā atbalstot Spānijas teritoriālo vienotību”, norāda “Postimees”. Bilde, kurā redzama Ratasa uzstāšanās, ir no viņa vizītes ASV, un pasākumā ticis runāts par pavisam citiem jautājumiem.
Patiesības noskaidrošanā aktīvi piedalījusies spāņu interneta lapa “labuloteca.es”, kas nodarbojas ar viltus ziņu identifikāciju un atmaskošanu. Tieši pēc tās iejaukšanās viltus ziņa tikusi izņemta no “Twitter”. Izrādījies, par dezinformācijas upuri kļuvis pats Antonio Sančess, kurš, cik noprotams, tai uzdūries kaut kur interneta dziļumos un vēlāk ar to dalījies tālāk. Nelaime tikai tā, ka “vilciens jau aizgājis”. Cilvēki internetā parasti meklē to informāciju, kas saskan ar viņu uzskatiem un vērtībām. Tie, kuri reiz sajūsminājās par igauņu premjera drosmīgo iestāšanos par Katalonijas neatkarību, diezin vai jebkad uzzinās par šīs ziņas melīgumu. Bet šis gadījums rāda, ka viltus ziņas savās interesēs gatavi izmantot dažādi politiskie aktīvisti dažādās zemēs.