Foto: SHUTTERSTOCK

Igaunijas tiesa atbalsta valsts nodevēja Simma pirmstermiņa atbrīvošanu 0

Tartu apriņķa tiesa ceturtdien nolēma pirms termiņa no cietuma atbrīvot Krievijas labā spiegojušo bijušo Igaunijas Aizsardzības ministrijas augsta ranga ierēdni Hermanu Simmu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Tiesa uzklausīja notiesāto, iepazinās ar prokuratūras un Tartu cietuma iesniegtajiem materiāliem un secināja, ka ir pamats Simmu nosacīti atbrīvot pirms visa piespriestā soda izciešanas. Pēc tiesas vērtējuma, probācijas uzraudzība, kas saistīta ar pirmstermiņa atbrīvošanu, ļaus Simmu vairāk virzīt uz likumpaklausību nākotnē nekā visa piespriestā soda izciešana cietumā.

Gan Tartu cietums, gan prokuratūra atbalstīja 72 gadus vecā Simma pirmstermiņa atbrīvošanu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Simmam noteikts pārbaudes laiks līdz 2021.gada 18.martam, kurā viņš ir pakļauts īpašai uzraudzībai un saistībām, kuru mērķis ir samazināt atkārtotas nozieguma pastrādāšanas riskus un disciplinēt notiesāto.

Savā lēmumā tiesa norādīja, ka, jo nopietnāki draudi par iespējamo noziegumu, jo mazāka iespējamība, ka persona ir piemērota pirmstermiņa atbrīvošanai, tomēr Simma gadījumā, pēc tiesas vērtējuma, recidīvisma risks ir ļoti zems. Tiesa secināja, ka Simmam ir ārkārtīgi niecīgas iespējas piekļūt dažādai slepenai informācijai un dokumentiem, kas varētu interesēt citas valstis vai to organizācijas. Tāpat iespējamos recidīvisma riskus mazina Simma vecums un veselības stāvoklis.

Tāpat tiesa uzsvēra, ka Simma lietā ir izpildīti citi priekšnosacījumi pirmstermiņa atbrīvošanai, piemēram, notiesātā likumpaklausība un dzīvesvietas pieejamība atbrīvošanas brīdī.

Simma raksturojumi un paša teiktais un uzvedība aizturēšanas un tiesas laikā liecinot, ka viņš ir izdarījis secinājumus, nožēlo savu rīcību un pēc veiksmīgi ievērot likumus stingras uzraudzības apstākļos.

Tiesa secināja, ka laikā, kad Simms pastrādāja noziegumu, sods par tādu smagu pārkāpumu kā savas dzimtenes nodevība materiāla labuma gūšanai bijis krietni saudzīgāks nekā pašlaik, viņa pirmstermiņa atbrīvošanu nedrīkst izslēgt arī tad, ja pirms vairākiem gadiem viņam piespriestais sods pašlaik šķiet ļoti maigs.

Simms cietumā pavadījis 11 gadus un divus mēnešus no 2009.gadā viņam piespriestā 12 gadu un sešu mēnešu cietumsoda.

Tiesas spriedumu 15 dienu laikā var pārsūdzēt.

Vairāki iepriekšējie Simma lūgumi par pirmstermiņa atbrīvošanu tika noraidīti.

Igaunijas tieslietu ministrs Raivo Aegs paudis iebildumus pret Simma pirmstermiņa atbrīvošanu.

Simma ieslodzījuma termiņš sākās 2008.gada 19.septembrī un tam būtu jābeidzas 2021.gada 18.martā. Pēc divu trešdaļu soda termiņa izciešanas viņam bija tiesības lūgt pirmstermiņa atbrīvošanu bez elektroniskās uzraudzības.

Jau vēstīts, ka toreizējais Igaunijas Aizsardzības ministrijas drošības departamenta vadītājs Hermans Simms tika aizturēts 2008.gada septembrī saistībā ar aizdomām par valsts nodevību, spiegojot Krievijas labā. Simms no 1995. līdz 2006.gadam strādāja dažādos amatos Aizsardzības ministrijā, tostarp vadīja Nacionālās drošības pārvaldi, kas atbildīga par valsts noslēpumu aizsardzību. Agrāk Simms strādāja Iekšlietu ministrijā, tostarp bija Policijas departamenta ģenerāldirektors.

Reklāma
Reklāma

2009.gada 25.februārī Harju apriņķa tiesa Simmu atzina par vainīgu valsts nodevībā un dienesta informācijas nelikumīgā izpaušanā un sodīja ar brīvības atņemšanu uz 12 gadiem un sešiem mēnešiem. Savu vainu viņš tiesā atzina.

Igaunijas Drošības policijai pieejamie dati liecina, ka Simms no 1995. līdz 2008.gadam Krievijas Ārējās izlūkošanas dienestam piegādājis tūkstošiem slepenu dokumentu, tostarp ar izlūkošanu, pretizlūkošanu un aizsardzības politiku saistītus materiālus, kuri Igaunijai bija pieejami tikai saskaņā ar starptautiskiem līgumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.