Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/AFP

Igaunijas parlamentam ārkārtas sēdē neizdodas ievēlēt jaunu valsts prezidentu 2

Papildināts plkst.17.20.

Igaunijas parlamentam pirmdien ārkārtas sēdē nav izdevies ievēlēt jaunu valsts prezidentu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Par abu valdošās koalīcijas partiju – Reformu partijas un Centra partijas – izvirzīto kandidātu, Nacionālā muzeja direktoru Alaru Karisu aizklātā balsošanā nobalsojuši 63 deputāti, vēl 16 vēlēšanu biļeteni nav aizpildīti. Lai kandidāts tiktu ievēlēts, viņam jāiegūst vismaz divu trešdaļu deputātu atbalsts jeb 68 balsis.

Koalīcijas frakcijām parlamentā kopā ir 59 balsis, bet opozīcijā esošo partijas “Tēvzeme” un Sociāldemokrātiskās partijas deputātiem bija dotas tiesības balsot brīvi, savukārt trešā opozīcijā esošā politiskā spēka – labēji populistiskās Igaunijas Konservatīvās tautas partijas (EKRE) frakcijas deputāti pirmajā kārtā bija nolēmuši neņemt balsošanas biļetenus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt veselības stāvokļa dēļ balsojumā nevarēja piedalīties Reformu partijas deputāts Sīms Kallass un partijas “Tēvzeme” priekšsēdētājs Helirs Valdors Sēders.

Tas nozīmē, ka otrdienas rītā tiks izvirzīti jauni kandidāti un pusdienlaikā notiks otrā balsošanas kārta. Ja arī šis balsojums izrādīsies neveiksmīgs, tam pēcpusdienā sekos trešā kārta, kurā sacentīsies kandidāti, kas abās pirmajās kārtās būs ieguvuši visvairāk balsu.

“Rīt būs atkal jauna diena,” balsošanas iznākumu žurnālistiem komentējis Kariss. “Cerēsim, ka rīt iznākums būs citāds.”

Viņš norādījis, ka nezina, kuri deputāti par viņu balsojuši, bet atsaucies uz aplēsēm, kas liecina, ka koalīcijas politiķi savu apņemšanos pildījuši.

Vienlaikus Kariss atzinis, ka nesaskata vajadzību “papildus pārliecināt” opozīcijas deputātus. “Ja kādam ir jautājumi, esmu gatavs uz tiem atbildēt,” viņš piebildis.

Ja vajadzīgo divu trešdaļu vairākumu neizdotos iegūt arī trešajā kārtā, Rīgikogu spīkeram būs jāsasauc elektoru kolēģija, kurā 101 parlamenta deputātam pievienosies 107 pašvaldību pārstāvji un kandidātam ievēlēšanai būs jāiegūst vairāk nekā puse kolēģijas locekļu balsu.

Ja prezidentu neizdotos ievēlēt arī elektoru kolēģijai, viss process būtu jāsāk no jauna ar kandidātu izvirzīšanu un balsošanu parlamentā.

Jaunajam Igaunijas prezidentam jāstājas amatā 11.oktobrī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.