Igaunijai kļūstot par Drošības padomes dalībvalsti, Kaljulaida pie prezidenta pils paceļ ANO karogu 0
Igaunija gadumijā kļuva par Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) nepastāvīgo dalībvalsti, tāpēc trešdien pie prezidenta pils Tallinā notika ceremonija, kurā valsts prezidente Kersti Kaljulaida pacēla ANO karogu.
“Nākamajos divos gados Igaunija atradīsies pie pasaulē grūtāko diplomātisko sarunu galda. Tas neapstrīdami padara Igauniju lielāku, nekā to varētu iedomāties, spriežot pēc mūsu iedzīvotāju skaita, teritorijas vai iekšzemes kopprodukta,” ceremonijā sacīja Kaljulaida.
“Mēs esam vienlīdzīga valsts sarežģītajā un trauslajā starptautiskajā saimē. Taču kopā ar to nāk pienākums un atbildība saprast un izteikties par sarežģītiem jautājumiem, kas pirmajā acu uzmetienā uz mums tieši neattiecas,” teica Igaunijas prezidente.
“Mēs palīdzēsim nosargāt pasauli, kas balstās uz pamatvērtībām un starptautiskajām tiesībām, bez kurām mums un daudzām citām valstīm pasaulē nebūtu vietas,” piebilda Kaljulaida.
ANO Drošības padomes uzdevums ir rūpēties par mieru un drošību pasaulē.
Jau ziņots, ka ANO Ģenerālā asambleja jūnijā ievēlēja Igauniju, kā arī Nigēru, Tunisiju, Vjetnamu un Sentvinsentu un Grenadīnas par ANO Drošības padomes nepastāvīgajām dalībvalstīm. Šīs piecas valstis trešdien Drošības padomē nomainījušas Ekvatoriālo Gvineju, Kotdivuāru, Kuveitu, Poliju un Peru.
ANO Drošības padomē pavisam pārstāvētas 15 valstis: piecas pastāvīgās locekles ar veto tiesībām – ASV, Lielbritānija, Francija, Krievija un Ķīna, kā arī desmit nepastāvīgās dalībvalstis. Katru gadu piecas nepastāvīgo dalībvalstu grupas pārstāves tiek pārvēlētas uz divu gadu pilnvaru termiņu pēc reģionālā principa.
Pārējās Drošības padomes nepastāvīgās dalībvalstis ir Beļģija, Dienvidāfrikas Repubika, Dominikāna, Indonēzija un Vācija.
Šī Igaunijai ir pirmā reize ANO Drošības padomes nepastāvīgās dalībvalsts statusā.
Igaunija jau 2005.gadā pieņēma lēmumu pretendēt uz ANO Drošības padomes nepastāvīgās dalībvalsts statusu ar pilnvaru termiņu 2020.-2021.gadā un izvērsa aktīvu kampaņu šī mērķa sasniegšanai.