Foto: pexels.com

Igaunijā sarūk sagaidāmais mūža ilgums ar labu veselību un darbspēju 0

Igaunijā pēdējos gados pieaudzis gan sieviešu, gan vīriešu sagaidāmais mūža ilgums, tomēr gadu, kas nodzīvoti ar labu veselību un darbspēju, skaits sarūk, paziņoja Igaunijas Statistikas departaments.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pērn dzimšanas brīdī sagaidāmais mūža ilgums vīriešiem Igaunijā bija 73,9 gadi, bet sievietēm – 82,4 gadi. Lai gan tas ir pieaudzis abiem dzimumiem, vīriešiem kāpums bijis straujāks, norādīja statistiķi.

Vīriešiem pērn Igaunijā ar labu veselību un darbspējām tika prognozēti 52,8 dzīves gadi, bet sievietēm – 55,6 gadi. 2017.gadā šis rādītājs bija attiecīgi par diviem gadiem un vairāk nekā trim gadiem ilgāks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iepriekš gan sagaidāmajam mūža ilgumam, gan dzīves gadu skaitam bez nopietnām veselības problēmām un darbspēju ierobežojuma Igaunijā bija pieaugoša tendence.

Jaunākie dati ļauj apgalvot, ka Igaunijas iedzīvotāji dzīvo ilgāk, bet ar sliktāku veselību.

2017.gada dati liecina, ka Eiropā ilgākais sagaidāmais mūža ilgums sievietēm ir Spānijā – 86,1 gads, bet zemākais Ziemeļmaķedonijā – 77,9 gadi. Vīriešiem augstākais rādītājs ir Šveicē (81,6 gadi) un zemākais – Ukrainā (68,3 gadi). Salīdzinot ar Eiropas Savienības vidējo radītāju, Igaunijā vīriešiem tas ir zemāks par vairāk nekā četriem gadiem, bet sievietēm – par gadu.

Sagaidāmais mūža ilgums ir atkarīgs no daudziem faktoriem, tostarp vides, veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības, drošības darbavietā, dzīves līmeņa un veselīga dzīvesveida. Vīriešu sagaidāmais dzīves ilgums ierasti ir zemāks, jo vīriešiem vairāk patīk riskēt, viņi tradicionāli strādā fiziski smagākus darbus, kā arī viņu dzīvesveids ir neveselīgāks, piemēram, vairāk lietojot alkoholu vai smēķējot.

Lai gan par negatīvām tendencēm varētu runāt, ja lejupslīde saglabātos vairākus gadus pēc kārtas un to apliecinātu detalizētāki pētījumi, nevis tikai Statistikas departamenta veikta aptauja, tomēr to, ka cilvēku Igaunijā vērtējums par savu veselības stāvokli pasliktinās, apliecina arī citi dati par pagājušo gadu.

Reklāma
Reklāma

Dati liecina, ka jau no divdesmitgadnieku vecuma grupas Igaunijas iedzīvotāju vērtējums par savu veselības stāvokli pasliktinās. Tāpat pieaug to cilvēku īpatsvars, kuri apgalvo, ka garo rindu dēļ pie ārstiem nav varējuši saņemt veselības aprūpes pakalpojumus.

Sagaidāmais mūža ilgums dzimšanas brīdī ir gadu skaits, kas jaundzimušajam ir mūžā sagaidāms, ja saglabāsies pašreizējie mirstības apstākļi sabiedrībā.

Savukārt sagaidāmais mūža ilgums ar labu veselību un darbspēju tiek definēts kā gadu skaits, ko cilvēks varētu nodzīvot bez ierobežojumiem ikdienas aktivitātēs, ja saglabājas pašreizējie mirstības un sabiedrības veselības apstākļi.

Daļa no aprēķiniem ir balstīti aptaujā, kurā respondentiem jāatbild, cik lielā mērā vismaz pēdējo sešu mēnešu laikā viņu ikdienas darbības ir ierobežotas veselības problēmu dēļ. Vērā tiek ņemtas atbildes, kad persona saka, ka tādus ierobežojumus nav jutusi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.