Igaunijā laikapstākļu dēļ palikuši nenovākti līdz 15% labības ražas 0
Igaunijā šogad nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ palikuši nenovākti līdz pat 15% graudaugu un rapšu ražas, lai gan kopumā šā gada raža bijusi lielākā, kāda Igaunijā jebkad izaugusi, lēsis labības un lauksaimniecības preču tirdzniecības kompānijas “Baltic Agro” attīstības direktors Marguss Amērikass.
“Domāju, ka 10 līdz 15% ražas palikuši uz lauka. Pēc maniem aprēķiniem, raža bija padevusies tik laba kā vēl nekad, bet nekad arī tik daudz nav palicis nenovākts,” viņš sacījis ziņu aģentūrai BNS.
“2015.gadā mums bija graudaugu un rapša rekordraža – 1,8 miljoni tonnu – un gandrīz viss, kas izaudzis, arī tika novākts. Šogad esam izaudzējuši vēl vairāk, tikai ļoti daudz palicis nenovākts. Pirmām kārtām pākšaugi – zirņi, pupiņas, bet arī dārzeņi, vasaras kvieši, vasaras rapsis – tās kultūras, kam vajadzīgs ilgāks laiks, lai nobriestu. Un tur nekā nevar darīt,” atzinis Amērikass.
Viņš arī kritiski vērtējis pārliecīgo aizraušanos ar vasaras rapša un pākšaugu audzēšanu – dažu pēdējo gadu laikā šo kultūru sējumu platības desmitkāršojušās.
“Sliktā laika dēļ šoruden iekavējusies arī ziemāju sēja, tādēļ vairāk darba būs nākamajā pavasarī,” norādījis “Baltic Agro” attīstības direktors. “Parasti ziemāju īpatsvars mums ir 30 līdz 40%, bet šogad – tikai puse no tā,” viņš piebildis.
2015.gadā vidējā ziemāju un vasarāju raža Igaunijā bija četras tonnas no hektāra, bet kopējā raža sasniedza 1,5 miljonus tonnu. 2016.gadā vidējā raža bija trīs tonnas no hektāra un kopējā – miljons tonnu.
Saskaņā ar Igaunijas Lauksaimniecības un tirdzniecības palātas aplēsēm šogad līdz 22.septembrim Igaunijā raža bija novākta 60 procentos apsēto platību. Salīdzinājumā ar 2015.gadu ražas novākšana iekavējās par trim nedēļām.
“Problēma ir tāda, ka Igaunijas Statistikas pārvalde savus rādītājus publicē 15.septembrī, jo tas vajadzīgs [Eiropas Savienības (ES) statistikas departamentam] “Eurostat” un citur Eiropā ražas novākšana līdz tam jau pabeigta, bet mums tobrīd vēl nebija novākta pat puse,” stāstījis Amērikass.
Pēc viņa teiktā, tādēļ ir grūti novērtēt, cik daudz labības zemnieki spēs eksportēt, lai nenāktos pēc tam to importēt, bet nākamie Igaunijas Statistikas pārvaldes dati gaidāmi tikai janvārī.