Igaunija ir kā SPA karaliste 0
SPA kultūras bagātināšanai un dažādu dziedniecisko un veselības tūrisma iestāžu sistēmas un stratēģijas izstrādei Igaunijā tiek pievērsta ļoti liela uzmanība. Ne jau velti tūristi no Latvijas uz Pērnavas SPA dodas autobusiem vien.
Pēdējos gados, atguvušies pēc krīzes, igauņi šajā veselības rūpalā atkal iegulda simtiem tūkstošu eiro. Par Igaunijas SPA piedāvājumu pastāstīja Igaunijas SPA asociācijas vadītāja Aire Tofere.
– Kāda situācija šobrīd valda Igaunijas SPA piedāvājumā? Kādos reģionos SPA pārsvarā koncentrējas?
– Igaunijā patlaban ir vairāk nekā 30 SPA viesnīcu, no kurām 17 ir Igaunijas SPA asociācijas dalībnieces. SPA pie mums var atrast jebkurā reģionā, tomēr pārsvarā tie ir koncentrēti vēsturiskajās kūrortpilsētās – Pērnavā, Kuresārē, Hāpsalu un Narvā-Jēsū. Minētajās vietās atrodas vairāk nekā puse visu Igaunijas SPA . Ļoti interesanta, manuprāt, ir Sāmsalas galvaspilsēta Kuresāre. Lai arī pilsēta ir visai maza, tajā atradīsiet 7 SPA viesnīcas. Igaunijā mēdz sacīt: ja pasaulē vajadzētu izvēlēt kādu SPA karaļvalsti, tad tā droši vien būtu Igaunija. Nekur citur neatradīsiet tik daudz SPA viesnīcu uz vienu iedzīvotāju, kā tas ir Igaunijā! Tiesa, pēdējo gadu ekonomisko grūtību dēļ jaunas SPA viesnīcas netika vērtas jau labu laiku. Tomēr 2012. gadā SPA nozarē atkal ir veikti lieli kapitālieguldījumi. Janvārī Dienvidigaunijā pie Kubijas ezera tika atvērts jauns SPA komplekss ”Kubija”. Tajā ir vairākas saunas un peldbaseini. Aprīlī atvērās ”Viking Spa” jaunā ēka Pērnavā, bet Rakverē šogad durvis vērs ”Aqva SPA” jaunais korpuss. Atjaunošanas un pārbūves darbi šobrīd notiek daudzos Igaunijas SPA.
– Kādas ir iecienītākās SPA procedūras, un kāda ir to cenu amplitūda?
– Mūsdienās, kad cilvēki ir ļoti aizņemti darbā un tiem atliek maz laika sev, parasti SPA apmeklējuma laikā tiek izmantotas atpūtinošas procedūras. Visbiežāk klienti vēlas dažādas masāžas, kā arī ķermeņa un skaistumkopšanas procedūras. SPA jau nav SPA, ja tajā nav peldbaseinu un saunu! Līdz ar to lielākajā daļā Igaunijas SPA to ir vairāki. Ģimeņu ar bērniem piesaistīšanai svarīgas ir ūdensatrakcijas.
SPA procedūru paketes viesnīcās ir ļoti dažādas. Katrs tajās var atrast tādas procedūras un pakalpojumus, kas tam tīkamāki. Tā kā viesnīcā pavadāmo dienu un procedūru skaits paketēs var būt ļoti dažāds, variē arī cenas. Taču ir iespējams atrast piedāvājumus, sākot no 20 eiro dienā.
Igaunijas SPA asociācijā ietilpstošo viesnīcu labā īpašība ir tā, ka katrai ir savs, unikāls profils.
Jūs varat izvēlēties dabas SPA, modernus labsajūtas (wellness) SPA hoteļus, lieliski atjaunotas un modernizētas bijušās padomju laika sanatorijas, kuras tagad sauc par medicīniskajiem SPA, gan mazas un mājīgas SPA viesnīciņas, gan lielus hoteļus, kur vienā ēkā pieejami visi iespējamie pakalpojumi. Tie var būt SPA kā pašā Tallinas vecpilsētā, tā meža malā vai citos nostūros, prom no kņadas.
– Kādus vietējos ārstnieciskos resursus izmanto Igaunijas SPA? Kuri no tiem pārbaudītākie?
– Ja jāsaka, kas pie mums tradicionāli simbolizē ārstnieciskās SPA procedūras, tad tās ir Igaunijas ārstnieciskās dūņas. Dubļu vai dūņu vannu procedūrām Igaunijā ir gandrīz 200 gadu sena vēsture, un tās joprojām ir aktuālas. Hāpsalu, Pērnavas, Kuresāres SPA izmanto jūras dūņas, bet Verskā varat izmēģināt ezera dūņu vannu procedūras. Vairākās dziednīcās tāpat izmanto vietējos minerālūdeņus. Vislabāk ar tiem pazīstama Verska pie Pleskavas ezera. Ja apmeklēsiet šo vietu, varēsiet nobaudīt kādus piecus vietējos, dzeršanai paredzētos minerālūdeņus.
– Kā jūs raksturotu Igaunijas SPA vidējo klientu? Cik bieži pie jums brauc viesi no Latvijas?
– Ļaudis, kas apmeklē medicīniskos un labsajūtas SPA, atšķiras. Medicīnisko procedūru paketes ir aprēķinātas 5 – 7 dienām, bet klienti, kas tās izmanto, parasti ir vidējā vai vecākā gadagājuma. Labsajūtas SPA turpretī izmanto pārsvarā gados jauni cilvēki. Viņi viesnīcā uzturas 2 – 3 dienas un visbiežāk ierodas ar ģimenēm. Mūsu pamatklienti ir no Somijas – viņu ir aptuveni puse, taču procentuāli somu īpatsvars kopējā viesu skaitā gadu no gada samazinās. Igauņi, vietējie ļaudis, ir kāda trešdaļa. Pēdējos gados ļoti strauji pieaudzis Krievijas klientu daudzums. Viņu ir kādi 11%.
Mēs patiešām esam ļoti priecīgi, ka aizvien vairāk pie mums brauc no Latvijas. 2011. gadā pieaugums bija 40%, ja salīdzina ar 2010. gadu. Latviešiem ilgstoši stabili populārākie SPA centri ir Sāmsala un Pērnava, tāpat arī Dienvidigaunijas SPA, jo tie ir tuvu robežai. Pieaug arī to latviešu daudzums, kas apmeklē Ziemeļigaunijas kūrortus.
– Ir stereotips, ka SPA vairāk interesē tikai sievietes…
– Parasti ir tā, ka lēmumu doties uz SPA viesnīcu un to, kādas procedūras izvēlēties, pieņem dāmas, taču viņas ņem līdzi arī savus vīriešus. Kungi gan neiegādājas SPA paketes brīvdienu pavadīšanai, taču, ja paveras tāda iespēja, izmanto SPA pakalpojumus tikpat aktīvi, cik dāmas. Dzimumu proporcija tādējādi sanāk kādi 50 uz 50. Mēs ceram, ka vīrieši sāks aizvien vairāk rūpēties par savu veselību un to novērtēt.
Uzziņa Igaunijas SPA asociācija ir izstrādājusi savu SPA kvalifikācijas sistēmu. Pastāv medicīnas SPA un labsajūtas (Wellness) SPA viesnīcu kvalitātes standarti. Šobrīd Igaunijā ir licencēti 8 medicīniskie SPA: 3. kategorija piešķirta: ”Toila SPA”, ”Estonia SPA”, ”Tervis Medical SPA”, ”Viiking SPA”, ”SPA Hotel Laine”, ”Fra Mare Thalasso SPA”, ”Värska SPA”. Šī kategorija nozīmē, ka augsta līmeņa SPA viesnīca piedāvā kā medicīniskas, tā labsajūtas procedūras 4. kategorija (augstākā) – ”Viimsi SPA”. Vairāk informācijas par asociācijā ietilpstošajām dziednīcām internetā – ”estonianspas.eu”. |