Sastrēgums Londonā.
Sastrēgums Londonā.
Foto – EPA/LETA

Lielbritānijā ieviesīs sastrēguma nodevu? 0

Populārajā britu interneta vietnē express.co.uk nesen parādījās raksts par to, ka Lielbritānijā visās pilsētās Eiropas Komisija, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām, ieviesīs sastrēguma maksu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Koka čūskas gads tuvojas. Ko tas nesīs katrai zodiaka zīmei 2025. gadā
Veselam
Gan garšīgi, gan veselīgi: uztura speciālists nosauc labāko alternatīvu biezpienam
Kokteilis
“Tā nav patiesība!” Guntars Račs noliedz, ka Laura Grēviņa ir viņa meita
Lasīt citas ziņas

“Eiropas Savienība piesaka karu autobraucējiem: Briseles gaisa jaucēji grib sastrēguma maksu katrā mazpilsētā,” vēsta virsraksts portālā express.co.uk. Ziņa tiek pārpublicēta arī “The Daily Telegraph”, “Daily Mail” un citos. Efekts sasniegts, cilvēki komentāros iet pa gaisu: “Vēl viens iemesls balsot par izstāšanos!”, “Tad es nemaksāšu ceļa nodokli!”, “Vēl viens laupīšanas nodoklis”, “Kā tad, sapņojiet vien. Mēs būsim ārā no ES jau jūlijā!”, “Viss, viņi ir pārkāpuši sarkano līniju. Balsošu par izstāšanos!”.

Izstāšanās kampaņas sastāvdaļa

Jau šobrīd, trīs mēnešus pirms 23. jūnijā Lielbritānijā paredzētā referenduma par palikšanu vai izstāšanos no ES, sākusies intensīva kampaņa, kurā briti tiek regulāri baidīti ar puspatiesībām gan no vienas, gan otras nometnes puses.

CITI ŠOBRĪD LASA

Express.co.uk raksta, ka visām britu pašvaldībām dots rīkojums ieviest “sastrēguma maksu”, noformējot to kā iebraukšanas maksu pilsētās un atkritumu savākšanas maksu, lai līdz 2020. gadam dotu iespēju Eiropai sasniegt plānoto mērķi klimata pārmaiņu apturēšanā.

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Lielbritānijā to pilnībā noraida, apliecinot, ka “Eiropas Savienībai nav tādu pilnvaru, lai liktu pašvaldībām ieviest iebraukšanas maksu apdzīvotās vietās vai atkritumu savākšanas maksu. Tas ir nacionālo un reģionālo amatpersonu kompetencē”.

Izrādās, ka express.co.uk sākotnēji publicētā aplamā ziņa ir ņemta no 2012. gadā publicētās ES Reģionu komitejas rokasgrāmatas “Handbook on the Europe 2020 strategy for cities and regions”. Express.co.uk rakstā tā ir kļūdaini nosaukta par “Eiropas Komisijas Reģionu komiteju”, kaut gan patiesībā ir atsevišķa institūcija, kurai ir tikai konsultējoša loma par ES tiesību aktiem, kas tieši ietekmē reģionus un pilsētas.

Pirms maldinošo rakstu publicēšanas neviens žurnālists nav sazinājies ne ar Eiropas Komisiju, ne ar Reģionu komiteju, lai uzzinātu viņu viedokli, tādēļ esot pamats domāt, ka lasītāji maldināti apzināti.

Sastrēguma maksa jau darbojas

Šai ziņai daudzi notic, jo jau tagad Londonas centrā noteikta “sastrēguma maksa” (“congestion charge” jeb CC), kas ir jāmaksā no plkst. 7.00 līdz 18.00 no pirmdienas līdz piektdienai. Londonas CC teritorija ir vislielākā iebraukšanas maksas teritorija pasaulē, un tās mērķis ir samazināt satiksmes plūsmu un iegūt līdzekļus Londonas transporta sistēmai. CC ir spēkā kopš 2003. gada. Maksa dienā ir no 10,50 – 14 mārciņām atkarībā no maksāšanas veida, CC zonā dzīvojošajiem ir 90% atlaide. Tiek uzskatīts, ka šādi ir izdevies samazināt satiksmes plūsmu par 10%. Jāsaka gan, ka satiksmes plūsma Londonas centrā joprojām ir milzīga, bail pat iedomāties, kā būtu, ja šīs iebraukšanas maksas nebūtu.

Reklāma
Reklāma

Nav brīnums, ka šāda prakse liek baidīties arī citu Lielbritānijas pilsētu iedzīvotājiem, ka arī viņiem to varētu uzspiest.

Pirms vairākiem gadiem pilnīgi nejauši ietrāpījos CC zonā. Pirmā reize Londonas centrā nesen nopirktā angļu auto ar stūri nepareizajā pusē, attiecīgi pamatīgs stresiņš, sastrēgumi un divstāvīgie Londonas autobusi, kas aizsedz visas ceļa zīmes, plus GPS ar nepareizi iezīmētu CC zonu, kā vēlāk izrādījās, veco versiju.

Pēc pusotra mēneša auto reģistrācijas adresē pienāca “Transport For London” vēstule par piespriesto sodu. 50% atlaide, ja samaksāju 14 dienu laikā. Pirmajā instancē manu taisnošanos par nepareizi atzīmēto CC zonu un dēļ sastrēgumiem neredzamajām ceļazīmēm neņem par pilnu, taču min, ka varu sūdzēties tālāk. Tikmēr jau esmu atradusi internetā, ka vēstules par soda piespriešanu jāpiegādā 14 dienu laikā, taču mana CC soda vēstule pasta darbinieku streika dēļ ir ceļojusi vairāk nekā mēnesi. Rakstu Londonas transporta nodaļai nākamo lūgumu sodu samazināt, un – tavu brīnumu! – pamatojoties uz faktu, ka informācija par soda piespriešanu netika piegādāta likumā paredzētajā termiņā, sods ir atcelts pilnībā!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.