Ieviešam kārtību skapī! 7 garderobes pamatlikumi 0
Situācijā, kad izklaides iespēju nav daudz, un ilgāku laiku nākas pavadīt mājās, varam izmantot to visai lietderīgi, ķeroties pie ilgstoši atliktu lietu kārtošanas. Viena no tām – skapis vai garderobe.
Ja skapī vienmēr valda haoss, tas liecina, ka kaut kas tā iekārtojumā un organizācijā nav īsti pareizi. Iespējams, ka trūkst pietiekami daudz plauktu vai, tieši otrādi, pakaramo, vai arī lietas izvietotas tā, ka nav ērti tās nolikt atpakaļ. Lai skapis būtu ērts un ergonomisks, noderēs vairāki pamatprincipi.
Likums Nr.1
Glabāšanas sistēma saskaņā ar mājinieku vajadzībām, nevis pēc standarta izkārtojuma.
Piemēram, ja jums ir maz kleitu, kostīmu un uzvalku, skapī vajadzēs vairāk plauktu un atvilktņu nekā pakaramo. Un otrādi – ja biežāk valkājat kleitas un uzvalkus, noderīgāka būs plašāka vieta pakaramajiem, nevis grozu sistēmas.
Mazāko ģimenes locekļu apģērbs jāglabā zemu izvietotās atvilktnēs, plauktos vai pakārts uz zemiem stieņiem, lai viņi paši varētu apģērbu paņemt un arī nolikt atpakaļ.
Likums Nr.2
Vieta dažāda garuma apģērbu karināšanai.
Stieni apģērbu karināšanai var novietot gan acu augstumā, gan arī augstāk. Ja telpā ir augsti griesti, un skapi veido visā to augstumā, iespējams stieni izvietot divos līmeņos un izmantot lifta mehānismu (tas augstāko stieni nolaiž pieejamā augstumā un paceļ atkal augšā).
Izvietojot stieni, jāņem vērā, ka kleitām un uzvalkiem, kā arī mēteļiem nepieciešams 160 cm attālums līdz apakšējam plauktam, svārkiem, žaketēm, krekliem – 100 cm, bet biksēm – 110-130cm.
Labi, ja pierēķina vēl kādus 10 cm rezervē, lai apģērba apakšējā malā nesaburzītos. Labs risinājums, kas ietaupa vietu, ir pakaramais ar vairākām starplikām bikšu un svārku uzglabāšanai.
Likums Nr.3
Pietiekami daudz vietas lokāmam apģērbam, aksesuāriem un apaviem.
Skapī jābūt pietiekami daudz plauktiem, atvilktnēm vai izvelkamiem groziem, tā, lai katram ģimenes loceklim būtu sava vieta, kur novietot apģērbu, aksesuārus un apavus.
Plaukti, kas augstāki par 25 cm un platāki par 40 cm nav ērti, jo apģērbs ātri sajaucas un neveido kārtīgas kaudzītes. Izņēmums, ja plaukti ir ar starplikām. Tādas var izveidot arī pats.
Likums Nr.4
Ērta apavu glabāšana.
Apavu plauktiem jāierēķina 25 cm augstums kurpēm, bet 40 cm zābakiem, platums – 25 cm pārim. Ja apavus uzglabā kastēs, visērtāk, jo tos šķiro pēc sezonas un uz kastēm norāda, kas tajās iekšā.
Atšķirībā no sezonas apģērba, apavus labāk uzglabāt skapja apakšējā daļā, jo prakse rāda, ka, ņemot vērā mainīgos laika apstākļus, apavus mainām biežāk nekā apģērbu.
Likums Nr.5
Parocīgas atvilktnes.
Personīgo veļu vislabāk glabāt atvilktnēs vai grozos. Sīko lietu glabāšanai parocīgākas ir daudzas mazas, nevis viena liela atvilktne. Noderīgas ir arī atvilktņu starplikas, kas rada labāku pārskatāmību.
Likums Nr.6
Neaizmirstam par aksesuāriem.
Apģērba aksesuārus – lakatus, šalles, jostas, kaklasaites u.c. vēlams glabāt, izmantojot speciālus skapja piederumus: āķus, īpašus pakaramos, cilpas, ko var piestiprināt skapja durvju iekšpusē (ja tās ir veramas, nevis bīdāmas) vai kārt uz stieņa.
Ērtas glabātuves iespējams izveidot arī no dažādām profilu sistēmām, groziem, kastēm, pielāgojamiem āķiem utt. Jāpadomā arī par tādu lietu glabāšanu kā cepures, cimdi, somas un lietussargi.
Likums Nr.7
Pareizi izkārtojam.
Ērtas zonēšanas padomi:
Vispirms izdomājam, kur kārsim garos apģērbus. Pēc tam pārējo, jo nelielu apģērbu kombinācijas ir vieglāk variēt nekā lielo.
Kā valkājam, tā glabājam: cepures augšā, apģērbs pa vidu, apavi lejā.
Bieži valkājamās drēbes labi redzamas un aizsniedzamas – uz stieņiem vai ērtos plauktos.
Lai izvelkamos grozus un atvilktnes varētu ērti atvērt līdz galam, atbrīvojam aptuveni 50 cm vietu skapja priekšpusē.
Sezonas apģērbu un gultas veļu – spilvenus, segas, pledus un lietas, ko lietojam retāk, glabājam augstākos plauktos, bet apģērbu atpūtai un sporta nodarbībām, ko lietojam regulāri, ērti pieejamā nodalījumā – pa rokai.
Apģērbam, kas paredzēts svētku reizēm, vēlams skapī iekārtot atsevišķu nodalījumu.