Ievērot vai neievērot atslodzes dienas? 0
Veselam.lv lasītāja jautā uztura speciālistei Lindai Federai: “Ko jūs domājat par atslodzes dienām? Saprotams, ka svarīgākais ir pārdomāts uzturs ikdienā, bet šāda diena, viena nedēļā, šķiet, tomēr palīdz savākties un piedomāt pie uztura. Zinu, ka man neder ūdens dienas, jo tad galva reibst un bezspēks, bet redzu, ka citi izmanto kādu monoproduktu vai dažus produktus. Izmēģināju kefīru plus kartupeļus, secināju, ka dzīvot jau var, bet no kefīra tāda nepatīkama skābuma sajūta vēderā… Skatos variācijas – svaigi dārzeņi, man liekas arī kuņģim diez ko nepatiks. Hm, varbūt griķus? Kādu kombināciju jūs ieteiktu, kas būtu veselībai draudzīga? Novēroju, ka tomēr pēc tādas vienas dienas vēders ir mazāks un pēc tam jau negribas laist vējā padarīto darbu – ir motivācija pārējās dienas vairāk piedomāt pie uztura…”
Atbild uztura speciāliste Linda Federa: “Labdien. Paldies par jautājumu. Saprotu, ka tik daudziem ir nepieciešama īpaša motivācija, lai saglabātu normālu ķermeņa svaru un dzīvotu veselīgi. “Būt veselīgam” pats par sevi kļūst arvien retāks motivators. Iespējams, drīz arvien vairāk attīstīsies arī tāda nozare uztura psiholoģija un būs uztura psihologi.
Protams, ir gadījumi, kad ir ieteicamas “atslodzes dienas” vai badošanās kā, piemēram, akūta gastrīta gadījumā vai pirms kādām ķirurģiskām manipulācijām.
Agrāk šīs atslodzes dienas un badošanos izmantoja arī cīņai ar lieko svaru. Novērojumi gan liecina, ka pēc laika svars atgriežas ar uzviju, tāpēc normālos apstākļos nedz atslodzes dienas, nedz badošanās cilvēkam nav ieteicamas. Tādā veidā jūs varat nonākt līdz neatgriezeniskiem orgānu bojājumiem.
Katram cilvēkam ir noteikts ieteicamais enerģijas daudzums, kas būtu ik dienu jāuzņem uztura formā. Tam nevajadzētu būt par maz, kā arī ne par daudz. Katrai no šīm galējībām ir mīnusi. Atteikt šo enerģijas uzņemšanu man asociējas ar sevis sodīšanu. Līdzīgi ir alkoholiķiem, kuri nespēj lietot mēreni alkoholu. Vai nu pārdzerties, vai būt “sausajam” alkoholiķim, neļaujot pat ar spirtu dezinficēt ādu, noņemot asinis. Tie noteikti ir pieskaitāmi pie garīgās veselības traucējumiem, kur var palīdzēt psihoterapeits.”
Lasiet arī citas uztura speciālistes Lindas Federas atbildes.