Covid-19 ierobežojumi veikalos

“Ievērojot drošību, jāļauj darboties visu preču veikaliem,” uzskata tirdzniecības centru pārstāvji 3

Atbalstot Ekonomikas ministrijas izstrādātos priekšlikumus par klātienē iegādājamo preču klāsta paplašināšanu, Latvijā strādājošie tirdzniecības centri aicina Ministru kabinetu mazināt tirdzniecības ierobežojumus, aģentūru LETA informēja Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Ievērojot piesardzību, tirdzniecības centri aicina ierobežotā režīmā ļaut darboties visiem veikaliem un nediskriminēt dažādu veidu preces ar aizliegumiem tās tirgot, kamēr citu preču tirdzniecība ir atļauta.

Tirdzniecības centru ieskatā, ievērojot epidemioloģiskos noteikumus, jāļauj darboties visu preču veikaliem. Tirgotāji uzsver, ka ir gatavi ievērot visus nepieciešamos epidemioloģiskos ierobežojumus, lai tiktu rasta iespēja visas nedēļas garumā iepirkties visos veikalos, kur tiek ierobežots pircēju skaits, atbilstoši tā izmēram, kā arī ievērota distancēšanās un prasība dezinficēt rokas un valkāt maskas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tirdzniecības centriem nav saprotams aizliegums pārdot citas preces, ja reiz to tirgotāji var tikt pakļauti identiskiem ierobežojumiem kā pārtikas veikali. Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse norāda, ka, atbilstoši esošajiem normatīviem un labajai praksei, tirdzniecības centros ir nodrošināta augstas kvalitātes gaisa kontrole.

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse uzsver, ka ikviens veikals ir uzņēmums – tam ir darbinieki, piegādātāji, zīmols un tirdzniecības telpas. Ja veikali paliks slēgti vēl vairākus mēnešus, tie nevarēs izpārdot ziemas un pavasara preces un tiem nebūs iespēja uzkrāt līdzekļus, lai pasūtītu preces nākamajai sezonai.

Tirdzniecības nozarē Latvijā strādā 133 000 cilvēku, lielākie tirdzniecības centri pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumos no nomas vien samaksā gandrīz 60 miljonus eiro ik gadu. Ja bankrotētu vairums veikalu, tas nozīmētu desmitiem tūkstošu bezdarbnieku valstī, bet, ja bankrotētu tirdzniecības centri, valsts budžeta zaudējumi būtu mērāmi simtos miljonu eiro, pauda Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses pārstāvji.

“Atsevišķu preču tirdzniecības aizliegums un vājie atbalsta mehānismi nostāda tirdzniecības aizliegumam pakļautos veikalus bezizejas situācijā un rada spiedienu meklēt arvien radošākus risinājumus, kā tirdzniecību turpināt. Šo risinājumu vidū var būt arī mēģinājumi tirdzniecības ierobežojumus apiet vai pāriet nelegālajā tirdzniecībā. Tas, savukārt, uzliek uzdevumu tiesībsargājošajām iestādēm veltīt daļu savas uzmanības ierobežojumu ievērošanas uzraudzībai, kā arī var atstāt paliekošas, negatīvas sekas Latvijas tirdzniecības ekosistēmai ilgtermiņā, Šo Latvijas ekonomikai riskanto scenāriju varētu mainīt, atļaujot visu tirdzniecību, ievērojot epidemioloģiskos ierobežojumus,” skaidroja Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses pārstāvji.

Reklāma
Reklāma

Viņi norādīja, par valdības noteiktajiem ierobežojumiem šobrīd maksā nevis valsts, bet gan investori. Investori ir piešķīruši nomniekiem visas iespējamās atlaides – gan pavasarī, gan tagad, bet nu iznomātāju resursi ir izsmelti un ir nepieciešams reāls atbalsts.

“Mēs atbalstām virzību uz tirdzniecības modeli, kur ļauts strādāt visiem veikaliem, ievērojot stingrus apmeklētāju skaita ierobežojumus un distancēšanās prasības. Tas ļautu uzņēmumiem sagaidīt valsts atbalsta mehānismu pilnveidošanu un atbalsta ieviešanu nomas maksas segšanai un izdzīvot līdz brīdim, kad tiek sasniegts nepieciešamais saslimstības rādītāju kritums pilnīgi brīvas darbības atsākšanai,” pauda Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses pārstāvji.

Jau ziņots, ka Ekonomikas ministrija otrdien rosinās valdībai ļaut strādāt visiem tirgotājiem, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

“Esam paredzējuši, ka strādāt var visi tirdzniecības uzņēmumi, bet ierobežotos apstākļos,” sacīja Vitenbergs, piebilstot, ka piedāvāts noteikt stingrākas prasības attiecībā uz to, cik cilvēku var būt veikalā, proti, vienam pircējam nodrošinot 25 kvadrātmetrus, kā arī rosināts noteikt, ka veikaliem jānodrošina atbildīgais, kurš kontrolēs prasības ievērošanu attiecībā uz veikalā pieļaujamo pircēju skaitu.

“Mums, kā Ekonomikas ministrijai, ir ļoti svarīgi, ka spēj strādāt visi komersanti vienādos apstākļos. Šobrīd situācija ir stipri dažāda – ir uzņēmumi, kuri var strādāt, ir uzņēmumi, kuri nevar strādāt, ir tādi uzņēmumi, kuri var strādāt daļēji,” teica ministrs.

Viņš arī atzīmēja, ka sabiedrības neapmierinātība ar esošo regulējumu palielinās, tostarp Konkurences padome saņem aizvien vairāk sūdzību par godīgas konkurences jautājumiem. “Mēs negribētu šo situāciju tālāk attīstīt,” pauda Vitenbergs.

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse apvieno nozīmīgākos nozares dalībniekus, lai panāktu ilgtspējīgu nekustamo īpašumu nozares izaugsmi, vienoti to pārstāvētu valsts un pašvaldību līmenī, kā arī aktualizētu nekustamo īpašumu attīstītāju un investoru lomu Latvijas ekonomikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.