Foto: pexels.com

Ievēro šos principus un ūdens dzeršana ik dienu palīdzēs gūt mundrumu 0

Gan vasaras karstumā, gan lietainā laikā izdzertie divi trīs litri ūdens, tējas vai sulas gādās par labu pašsajūtu, izskalos no organisma dažādus sārņus, bet sportojot nodrošinās ar papildu enerģiju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas
Ūdens organismā kavē trombu veidošanos, mazina apetīti un aizkavē novecošanu.

Vasarā – vairāk šķidruma

Ikdienas ūdens deva atkarīga no vecuma, veselības stāvokļa, fiziskās aktivitātes un ēšanas paradumiem, jo šķidrums tiek uzņemts arī ar uzturu, piemēram, tēju, kafiju, sulām, ogām un augļiem, skābpiena produktiem. “Nav vienota uzskata par to, cik daudz ūdens būtu jāizdzer. Tas atkarīgs arī no klimata un gadalaika – dienvidu zemju iedzīvotājiem jādzer vairāk, ziemeļu – nosacīti mazāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

LA.LV Aptauja

Vai Tu ikdienā dzer pietiekami daudz ūdens?

  • Jā, strikti sekoju līdzi izdzertajam ūdens daudzumam
  • Labāk izvēlos sulas vai limonādes
  • Ikdienā vairāk dzeru kafiju
  • Kad gribu - padzeros ūdeni, viss pēc sajūtām

Rudenī un ziemā tie var būt divarpus, trīs, bet karstajās vasaras dienās četri litri ūdens. Vesels cilvēks par daudz ūdens izdzert nevar, jo tikai ar sviedriem vien organisms izdala ap 600 mililitru šķidruma,” norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas galvenais speciālists profesors Aivars Lejnieks.

Ja ikdienā regulāri aizmirst padzerties, ar laiku var veidoties nierakmeņi, bet asinis zaudē viskozitāti, kļūst biezākas, rosinot trombu veidošanos.

Dzerot ūdeni, ātrāk rodas sāta sajūta un mazinās apetīte, tādēļ tiem, kuri cīnās ar liekā svara problēmām, pirms katras ēdienreizes ieteicams izdzert vienu divas glāzes ūdens.

Foto: pexels.com

Der atcerēties, ka ar gadiem slāpju sajūta samazinās, tāpēc vecumdienās par pietiekamu šķidruma uzņemšanu jārūpējas papildus, piemēram, novietojot redzamā vietā ūdens krūzi, kurā peld kārdinoši augļu gabaliņi. Arī fiziska darba darītājiem un sportistiem, īpaši karstā laikā, svīstot zaudētais šķidruma daudzums noteikti jākompensē, dzerot ūdeni vai minerālūdeni.

Ūdeni vai sulu?

Protams, augļu sulas ir garšīgākas par ūdeni, lai arī uzskata, ka pēdējais slāpes remdē daudz labāk. Lielākais sulu trūkums ir lielais vienkāršo ogļhidrātu – glikozes, fruktozes un saharozes – īpatsvars.

Piemēram, 100 ml vīnogu sulas ir 16,6 g ogļhidrātu.

Dzerot saldas, koncentrētas sulas, strauji paaugstinās cukura līmenis asinīs, tādēļ no to lietošanas jāizvairās cukura diabēta pacientiem, kā arī tiem, kuri vēlas novājēt.

Rūpnieciski ražotajās augļu un ogu sulās vidēji ir 8–12% cukura, tās var saturēt arī dažādas ķīmiskas piedevas un konservantus. Vienā 250 ml sulas glāzē ir ap 25 grami jeb piecas tējkarotes cukura, tādēļ vispareizāk būtu tās pirms lietošanas atšķaidīt ar ūdeni attiecībā 1:1. Taču, ja strauji pazeminās cukura līmenis asinīs (hipoglikēmija) – glāze saldas sulas palīdz ātrāk atgūties.

Foto – pixabay.com

Liels organiskās skābes daudzums liecina, ka sula ir skāba. Piemēram, 100 ml dzērveņu sulas ir 3,9 grami organisko skābju. “Dzērveņu un citrusaugļu – apelsīnu, citronu, greipfrūtu – sula stimulē sālsskābes izdalīšanos, tāpēc tās nevajadzētu dzert cilvēkiem, kuriem bieži dedzina kuņģi, kā arī kuņģa čūlas pacientiem, īpaši slimības akūtajā periodā.

Savukārt ābolu sula var veicināt vēdera uzpūšanos,” norāda gremošanas slimību centra Gastro gastroenterologs profesors Mārcis Leja. Skābās sulas kairina kuņģa gļotādu, tādēļ no to lietošanas jāizvairās cilvēkiem ar paaugstinātu skābes daudzumu kuņģī.

Reklāma
Reklāma

Der atcerēties, ka greipfrūtu, rūgto apelsīnu, dzērveņu, ābolu un granātābolu sula var mijiedarboties ar medikamentiem, mainot to iedarbību, tāpēc sulas nevajadzētu uzdzert tabletēm.

Ja šķidrums uzkrājas

Par to, ka organisms ar sviedriem, urīnu vai caur elpošanas sistēmu neizvada visu uzņemto šķidrumu, var manīt pēc tūskas parādīšanās. Pietūkušas kājas liecina, ka kaut kas nav kārtībā ar šķidruma izvadi, labi nestrādā sirds vai ir paplašinātas vēnas.

Par to, ka nieres nespēj izvadīt lieko šķidrumu pietiekamā daudzumā, liecina arī ķermeņa svara palielināšanās un tūskas veidošanās ap acīm.

Uzsūcoties asinīs, tas rada papildu slodzi sirdij, tādēļ cilvēkiem ar hroniskām nieru vai sirds-asinsvadu slimībām, piemēram, sirds mazspēju, rūpīgi jāievēro ārstu ieteikumi, lai uzņemtu šķidrumu atbilstīgam sirds veselības stāvoklim, arteriālā spiediena līmenim un nieru funkcijai.

Vērtīgi padomi!

• Izdzeriet glāzi remdena ūdens tūlīt pēc pamošanās un pirms gulētiešanas.

• Darbā vietā novietojiet pa rokai dzeramo ūdeni vai minerālūdeni un ik pēc 1–2 stundām izdzeriet pa glāzei. Baudiet ūdeni nelieliem malciņiem, nesteidzoties.

• Ja esat tējas vai kafijas cienītājs, neizmirstiet pēc katras tasītes iedzert glāzi ūdens. Arī pēc alkohola lietošanas vajag dzert daudz vairāk ūdens, nekā parasti.

• Lietojot dažādus medikamentus, piemēram, antibiotikas, vai veicot ķīmijterapiju, dienā vajag uzņemt vismaz 3,5 litrus šķidruma.

• Izdzertā ūdens daudzumu vajadzētu palielināt arī karstā laikā vai nodarbojoties ar sportu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.