Foto – Shutterstock

Ievainota Ahilleja cīpsla: kā ārstēt un kā sargāt no traumām 0

Daudziem šķiet, ka sengrieķu varoņa Ahilleja vārdā nosauktās cīpslas problēmas mēdz piemeklēt tikai sportistus, taču patiesībā tā biežāk cieš ikdienā mazkustīgajiem, kuriem pēkšņi gadās neierasti intensīva slodze. Kā šo ligu novērst?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Ahilleja cīpsla ir pati lielākā cīpsla cilvēka ķermenī, tā savieno papēža kaulu ar ikru muskuļiem un nodrošina spēju staigāt, lēkt, skriet, pastiepties uz pirkstgaliem. Problēmas sākas, ja cīpsla iekaist vai pārplīst.

Cīpsla iekaisusi

Ahilleja cīpslas iekaisuma jeb tendinīta iemesls var būt mikrotrauma, kuru ne vienmēr jūtam, un sasitums vai sastiepums. Tas mēdz izpausties ar dzēliena vai neliela elektrības sitiena sajūtu. Ja tā gadījies, vajadzētu uzlikt aukstu kompresi vai drāniņā ietītu ledus maisiņu, pastiept kāju, uzziest atvēsinošu gelu vai iedzert kādu nesteroīdo pretiekaisuma līdzekli, piemēram, ibuprofēnu, lai mazinātu tūsku un sāpes, kā arī nepieļautu iekaisuma progresēšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tendinīts mēdz rasties vietā, kur papēža kauls savienojas ar Ahilleja cīpslu. Tas var veidoties no kurpes uzberzuma, taču citkārt iekaisums ir visas cīpslas garumā. Sabiezējušo cīpslu var labi sataustīt. Nereti tā ir redzama pat vizuāli.

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārsts Mārcis Jēgers stāsta, ka guļot muskuļi atpūšas un ir nedaudz sarāvušies. No rīta iekaisušo cīpslu pirms izkāpšanas no gultas vajag izmasēt, paberzēt un papliķēt, lai tā kļūst silta, un pastaipīt. Var uzziest pret­iekaisuma līdzekli, lai mazinātu iekaisumu.

Kaut gan cīpsla kustoties iestiepjas un rodas sāpes, ikdienas aktivitātes drīkst turpināt, tikai nepārslogojot kājas un neizdarot lēcienus. Ieteicamas stiepjošas kustības. Droši var peldēt un braukt ar velosipēdu.

! Lai iekaisums nekļūtu hronisks, to nepieciešams ārstēt. Citādi ilgākā laikā tiks grauta cīpslas kolagēna struktūra un straujas kustības brīdī var rasties plīsums. Lai neveidotos saistaudi jeb saaugumi, palīdzēs fizioterapeita ierādīti stiepjoši vingrojumi, kas stiprina un vairo saišu un muskuļu elastību, kā arī fizioprocedūras – elektroforēze, magnetoterapija, kas mazina tūsku, un masāža. Pašsajūtu uzlabos kompresijas zeķes ar speciālu vijumu, kurā iestrādātas gela bumbiņas vai maisiņš, kas cīpslu masēs. Šim nolūkam noderēs arī ortopēdiski ieliktnīši apavos, kas to atslogos ejot.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.