Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Ieva Jaunzeme: Dīkstāves pabalstu mazie apmēri vairākās nozarēs apliecina tajās esošo aplokšņu algu problēmu 0

Dīkstāves pabalstu mazie apmēri vairākās nozarēs apliecina tajās esošo aplokšņu algu problēmu, trešdien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē norādīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītāja Ieva Jaunzeme.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Viņa skaidroja, ka VID patlaban ir uzņēmies netipisku lomu – nevis iekasēt, bet izmaksāt līdzekļus.

“Nepatīkams pārsteigums ir salīdzinoši zemie pabalstu apmēri. Bija doma, ka pabalsti jāsaņem vairumtirdzniecībai, mazumtirdzniecībai, izmitināšanai un ēdināšanai – šīs kategorijas saņem pabalstu lielāko tiesu, bet apmēri ir salīdzinoši mazi. Redzam, ka vidējais apmērs ir 257 eiro. Tas nozīmē, ka aplokšņu algu problēmas tur arī ir,” sacīja Jaunzeme.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa pastāstīja, ka tikai 552 darbiniekiem ir piešķirts maksimālais dīkstāves pabalsts – 700 eiro.

“Mums ir no kā izdarīt secinājumus. Darbinieki interesējas, kāpēc ir tik mazas summas,” teica Jaunzeme, piebilstot, ka VID jau sen runā par to, ka stingrāk jāskatās uz aplokšņu algām.

Tāpat Jaunzeme minēja, ka VID rūpīgi izvērtē iespējamos riskantos uzņēmumus, lai nodrošinātu pabalstu izmaksu tikai godīgiem uzņēmumiem.

“Tā kā no 1.janvāra ir atcelts reversais pievienotās vērtības nodoklis (PVN), mēs rūpīgi gatavojāmies tam, ka var atgriezties shēmas. VID novērtēja potenciāli riskantos uzņēmumus, tāpēc VID spēja atfilrēt šādus uzņēmumus ir pietiekami laba,” stāstīja Jaunzeme, uzsverot, ka Covid-19 krīze ietekmējusi arī noziedzīgo pasauli.

Viņa skaidroja, ka patlaban ir ļoti ierobežotas iespējas atvērt uzņēmumus noziedzīgām darbībām ārzemēm. “Tie uzņēmumi, kas jau ir sadibināti, jau ir zem VID lupas. Nav pamata uztraukties par to, ka mēs nepamatoti izmaksāsim pabalstus,” mierināja Jaunzeme.

Jau vēstīts, ka VID līdz otrdienai, 14.aprīlim, izmaksājis dīkstāves pabalstus 3,492 miljonu eiro apmērā. No tiem 3 366 459 eiro izmaksāti 2350 uzņēmumu 13 093 darbiniekiem, bet 125 878 eiro izmaksāti 543 pašnodarbinātām personām.

Maksimālo pabalsta apmēru – 700 eiro – saņēmuši 552 darba ņēmēji, vienlaikus 10 938 cilvēkiem izmaksātais pabalsts nepārsniedza minimālo algu jeb 430 eiro, bet 233 cilvēki saņēmuši pabalstu, kas mazāks par 20 eiro.

Reklāma
Reklāma

Atbalsts atteikts 1633 uzņēmumiem un 340 pašnodarbinātajiem, kas nav atbilduši Ministru kabineta noteiktajiem kritērijiem.

Dīkstāves pabalsts darbiniekiem tiek aprēķināts 75% apmērā no mēneša vidējās bruto darba samaksas par iepriekšējo sešu mēnešu periodu pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas vai atbilstoši par darbinieku faktiski deklarētajiem datiem iepriekšējos sešos mēnešos.

Valdība ir lēmusi, ka atbalsta pasākumus var saņemt tie nodokļu maksātāji, kuri līdz šim ir bijuši godprātīgi un atbildīgi saistību izpildē pret valsti. Tādēļ, izvērtējot saņemtos uzņēmumu iesniegumus par dīkstāves pabalsta izmaksu, VID ir stingri jāievēro Ministru kabineta noteikumi, kuros ir noteikta arī virkne kritēriju, kad VID nevar piešķirt dīkstāves pabalstus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.