Ieva Cipruse: “Tas ir normāli, ka apgarota mātišķā mīlestība neatnāk uzreiz!” 0
Ieva Cipruse ir pazīstama latviešu māksliniece, kuras dziļos un aizkustinošos tekstus uz traukiem atpazīst katrs viņas talanta cienītājs. Viņa ir mamma arī meitiņai četrus gadus vecajai meitiņai Miai.
Ieva ir cilvēks tekstuālis, kuras iedvesmas pilnie teksti dzīvo gan ne tikai traukiem, bet arī grāmatās, uz atklātnītēm un daudz kur citur.
Kā Ieva pati saka, “nu jau rakstīt man ir kā ēst un elpot!” Šoreiz gan STV raidījumā “Māmiņu klubs” Ieva atklāti stāsta par pirmajām sajūtām mātes lomā un pēcdzemdību depresiju.
Pēcdzemdību depresijas galvenās pazīmes ir nomāktība, enerģijas trūkums un smaguma sajūta, it kā plecos būtu milzīga nasta.
Ir negatīvas domas par sevi (esmu slikta mamma; man nekas neizdodas), pasauli (neviens mani nesapratīs; neviens nevar palīdzēt) un nākotni (tā jutīšos arī turpmāk; nekas labs nav gaidāms).
Var būt pastiprināta raudulība vai, gluži pretēji, nespēja raudāt. Māmiņa ir trauksmaina, uzvilkta. Mēdz pārņemt spējas dusmas, kā ietekmē visbiežāk sakliedz uz mazuli vai partneri.
Bieži sūdzas par emocionālu tukšumu, nespēju mīlēt savu bērnu.
“Tas ir labi, ka mēs varam runāt par to, ka mammas drīkst nebūt perfektas, ego lūzt un un lūzīs. Man gan ir tikai viens bērns, bet draudzenes, kurām ir vairāki, atzīst, ka ar katru nākamo ego sadrūp mazāk,” atklāj Ieva.
Viņa uzsver arī mammu savstarpējo komunikāciju, kas ir svarīga, dodot padomus un nebiedējot jaunās māmiņas. Nav jādzīvo ilūzijās, bet tīši radīt stresu otrai sievietei ir vēl muļķīgāk.
“Mātes sajūta sievietei, kļūstot par tādu, sākumā var nemaz neatnāk. Tā var neatnāk arī vispār! Būtu bijis forši, ja man kāds būtu reālistiski pateicis “Būs labi, ja tu nejutīsi uzreiz apgarotu mātišķu mīlestību!”.
Ir tik daudz ilūziju, par kurām es būtu gribējusi reālistisku skaidrojumu. Grāmatās raksta tikai par visu skaisto,” Ieva papildina, atzīstot, ka viņai šis mātišķais apgarojums, lai gan meitai ir jau četri gadi, ir atnācis nesen.
Vairāk video intervijā.