Ieteikumi vecākiem, kā sagatavot bērnus dalībai vasaras nometnē 0
Sākusies vasara un vairāki desmiti tūkstoši vecāku gatavojas bagātināt bērna vasaras atpūtu ar piedalīšanos kādā no 1040 Latvijas vasaras nometnēm. Tiem vecākiem, kuru atvases jau ir bijušas kādā no nometnēm, jau ir priekšstats, kā jāgatavojas nometnei un kā bērns varētu tur justies, taču tiem, kuri sūtīs savus bērnus uz nometni pirmo reizi, noteikti ir daudz jautājumu.
Psiholoģiskā gatavošanās
Izvēloties bērnam pirmo nometni, svarīgi jūsu izvēli saskaņot ar bērnu – vai viņš vēlas tajā piedalīties?, – no tā var būt atkarīgs, vai bērns turpmāk nākotnē vispār vēlēsies piedalīties nometnēs, teikts tirdzniecības centra “Domina Shopping” sadarbībā ar “Mirandas Nometnēm” sagatavotajos psiholoģiskajos un praktiskajos padomos, kas būtu jāņem vērā, gatavojoties nometnei.. Nekādā gadījumā nevajadzētu bērnu piespiest braukt uz nometni, jo tas viņu noskaņo naidīgi gan pret vecākiem, gan pret pašu nometni, un var negatīvi ietekmēt viņa uzvedību nometnē, kas prieku par nometni var sabojāt arī pārējiem nometnes dalībniekiem. Īpaši tas attiecas uz valodu nometnēm, uz kurām vecāki reizēm sūta bērnus kā uz soda vietu, jo viņiem skolas laikā ir bijušas sliktas sekmes.
[wrapintext][/wrapintext]
Ieteicams kā pirmo izvēlēties kādu bērnam interesantu piedzīvojumu nometni ar piesātinātu programmu, lai nav laika domāt un skumt pēc mājām.
Lieliski, ja bērns pats izrāda interesi un vēlmi piedalīties nometnē – atbalstiet to, sakot, ka priecājaties, ka bērns jau ir tik liels un patstāvīgs, un ka jūs ticat, ka nometnē viņš iegūs jaunus draugus, uzzinās daudz interesanta un tas būs forši.
Pacentieties sarunā par nometni runāt tikai par pozitīvo iespēju un ieguvumiem. Izvairieties sarunā iesaistīt frāzi: “Ja tev nometne nepatiks, tad mēs tev atbrauksim pakaļ”, “ja ar tevi neviens negrib draudzēties”, “ja tevi kāds apsaukā” – tas bērnu zemapziņā ieprogrammē, ka tieši tādai situācijai jāgatavojas un, atbraucot uz nometni, viņš cenšas saskatīt šīs situācijas, par kurām ir brīdināts, tāpēc nereti sabiezina krāsas un pie mazākā iegansta izmanto ieteikto risinājumu, piemēram, zvanot vecākiem un sakot, ka viņam nometnē nepatīk un lai vecāki brauc pakaļ, kaut gan tam nav nekāda objektīva iemesla.
Sagatavojiet bērnu tam, lai viņš mācās patstāvīgi adaptēties jaunā kolektīvā bez jūsu iejaukšanās – tas noteikti dzīvē noderēs, jo, ja ikvienā situācijā, ar kuru bērns nometnē nav spējīgs tikt galā, to viņa vietā risināsiet jūs, bērnam neizveidosies sava pieredze un, pat pieaugot, viņš gaidīs, ka viņa problēmas atrisināsiet jūs. Tāpēc vecākiem ieteicams vienoties ar bērnu, ka nometnes laikā jūs sazvanīsieties noteiktu reižu skaitu vai vispār nesazvanīsieties un ļausiet izbaudīt visus nometnes priekus, par kuriem tad viņam pēc nometnes viss būs jāizstāsta. Uzsveriet šajā sarunā, ka jūs uzskatāt, ka bērns jau ir liels, gudrs, prātīgs un jūs viņam uzticaties, pieminiet kādu atgadījumu, kur bērns ir apliecinājis savu patstāvību – šāda uzslava paaugstinās bērna pārliecību par sevi.
Pamāciet bērnam, kā iegūt jaunus draugus – pašam vairāk jāsmaida, jābūt izpalīdzīgam, draudzīgam, jāpasaka kaut kas patīkams. Piemēram, pajautājiet savai meitai, vai viņai patiktu, ja cita meitene pienāktu un pateiktu: “Cik tev smuka kleitiņa!” vai “Tev ir tik skaisti mati! Gribi, es tev palīdzēšu tos saķemmēt?” – Vai gribētu ar šādu meiteni draudzēties? Mudiniet rīkoties līdzīgi! Ar drūmiem bērniem, kuri apsaukājas, dara pāri citiem un kuriem neviens napatīk un nekas nepatīk, neviens negrib draudzēties. Izsakiet cerību, ka jūs ticat, ka jūsu bērns nometnē iegūs daudz draugu, jo ir taču ļoti smaidīgs, draudzīgs un izpalīdzīgs. Priecājieties kopā ar bērnu par gaidāmo nometni!