Foto-yanadjan/Fotolia

Ieteikumi, kā nosargāt gurķus un tomātus no slimībām vasaras pilnbriedā 0

Kad vasara ir pilnbriedā, svarīgi parūpēties par augu veselību un nosargāt tos no slimībām, lai tiktu pie cerētās ražas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Šonedēļ siltumnīcā sevišķi svarīgi augus apstrādāt ar kalcija mēslojumu,” skaidro dārzeņu audzētāja Ilona Stanga no Dobeles novada.

Kalcija mēslojums stiprina augus, palielina to izturību pret dažādām puvēm, kuras mēdz parādīties, tiklīdz naktis kļūs vēsākas un sāksies lietavas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā labāko dārzniece izvēlas CalMax mēslojumu. Tajā ir ne tikai kalcijs, bet arī citas augiem vajadzīgas vielas. Lieto ap 30 ml uz 10 litriem ūdens. Izsmidzina pa lapām. Var lietot arī citu kalcija preparātu.

Smidzina vakarā, lai neapdedzinātu augu lapas.

Tomātiem sevišķi svarīgs pastāvīgs mitruma līmenis. Bagātīga saliešana reizi nedēļā tomātiem netīk. Tas palīdz saglabāt augu kvalitāti, tie neplaisā. Tomātus laista vakarā, cenšoties, lai ūdens netiek uz auga lapām. Gurķiem ūdeni nekad nelej pie paša stumbra, bet ap augu. Saknes pašas pratīs atrast mitrumu.

Visprecīzāk mitrumu var noteikt, iebāžot pirkstu augsnē.

Pret tīklērci gurķiem siltumnīcā labi līdz augu mitrināšana. Pašā pusdienlaika karstumā augus bagātīgi nosmidzina ar ūdeni. Tīklērcei mitrums nepatīk. Savukārt gurķim karstums un mitrums patīk. Visas nodzeltējušās lapas regulāri nolasa.

Viena no šim periodam raksturīgām lietām ir tā, ka augiem siltumnīcā (sevišķi tomātiem) noskalojušās saknes. Var bērt kūdras substrātu, taču tas noskalosies atkal, bet, izmantojot komposta augsni, – sadīgs nezāles.

Tomātiem par šīm saknēm nav jābēdā, jo visa lielā sakņu masa ir pazemē.

Vēdināšanas nolūkos tomātu mājai pa nakti durvis un lūkas vēl tur atvērtas. Ja iestājas periods ar aukstām naktīm un lietu, tās aizver. Uz nakti var aizvērt gurķu mājas durvis (ja tie stādīti atsevišķi no tomātiem), jo gurķiem patīk siltums.

Reklāma
Reklāma

Savukārt dienā cenšas vēdināt, cik spēj.

Kaut arī karstuma dēļ viens ziedu posms tomātiem nobira, tagad veidojas jauni.

Papildmēslošana nav tik svarīga, ja ir pamatīgi ielabota augsne. Siltumnīcās augsnē pavasarī iestrādā satrūdējušus zirgu mēslus. Tos dārzniece atzīst par pašiem labākajiem visiem dārza augiem. Papildus tomātu mājā tiek ierakts satrūdējis salmu komposts, kurā pērn auguši gurķi.

Katru pavasari gurķiem siltumnīcā klāj vismaz 15 cm biezu salmu kārtu. Virsū ber dārza augsni, kompostu, kūdras substrātu. Agrai ražai uz salmiem uzber krītu un uzlej slāpekļa mēslojumu, lai sākas silšanas procesi. Vēlākajai ražai slāpekli papildus nedod. Rudenī salmi jau ir sadalījušies un pēc gurķu noņemšanas trūdiem bagāto augsni nes uz tomātu siltumnīcu.

Padusītes un lapas obligāti griež ar nazi, nevis lauž. Lauzuma vietās veidojas ieplīsumi, kuros mēdz ieviesties infekcija, sākas puve. Lai arī mēdz teikt, ka padusītes jāizlauž, taču pareizāk būtu tās izgriezt.

Padusītes jācenšas izgriezt pēc iespējas mazākas. Ja gadījusies lielāka brūce, to var apstrādāt ar zilajiem graudiņiem.

Tomātiem lapas nav liekas, un dārzniece nav pliko kātu piekritēja. Tagad noteikti nogriež lapas līdz pirmajam ķekaram, lai apakšā vējojas tomāti. Lapas retina, taču noteikti atstāj pa kādai, kas sedz ķekarus. Tas vajadzīgs, jo tiešos saules staros augļi plaisā. Lielas lapas var nevis nogriezt pilnībā, bet tikai līdz pusei.

Svarīgi, lai neveidojas lapu mudžekļi un augi varētu vēdināties.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.