Ieteikumi vīnogu stādu ieziemošanai – ne visas iztur pamatīgu salu 0
Pienācis laiks padomāt par pavasarī dārzā iestādīto vīnogu ieziemošanu. Tās jāpasargā no aukstuma un grauzējiem.
Egļu zari un sniegs
Ņemot vērā šķirnes īpatnības, vīnogas visai labi pacieš aukstumu, bet ne visas iztur pamatīgu salu. Var gadīties izņēmumi, kā tas bija pagājušajā ziemā, kad Latvijas vidienē daudzos dārzos vīnogas apsala un daļa atstāto vīnogulāju stīgu pavasarī tā arī neuzplauka.
Pavasarī stādītās vīnogas pirmajās divās ziemās noteikti jāpiesedz.
Ir vairāki paņēmieni, kā veidot vīnogām piesegumu.
Gatis Kužums, kurš vīnogas audzē Bauskas pusē, uzsver – ziemā vienīgais siltuma avots vīnogulājiem ir pati zeme. Siltums no tās dziļākajiem slāņiem ceļas augšup, un tas ir jāizmanto.
Savulaik plaši izmantotā metode – piesegšana ar egļu zariem, ar kuriem nosedza pie zemes pieliektos vīnogulājus, – ir efektīva tikai tad, ja zemi klāj sniegs. Sniegs ir izolators, kas neļauj siltumam no zemes aizplūst un pasargā stādu no stindzinošā sala. Ja ilgstoši valda kailsals, egļu zari nelīdzēs.
Jaunās vīnogas var pieliekt pie zemes un apbērt ar grants kārtiņu. Arī tas savā ziņā pasargās dzinumus no aukstuma.
Putupolistirola kastīte
Pats efektīvākais segšanas paņēmiens ir virs grants kārtiņas uzlikt no putupolistirola izgatavotu kastīti. Putupolistirols ir lielisks siltuma izolators, turklāt tas nesamirkst.
Šādas kastes var bez maksas vai par nelielu atlīdzību iegūt zivju tirdzniecības vietās. Savukārt celtniecības preču veikalos var iegādāties 30 mm biezas putupolistirola plāksnes un kastīti izgatavot pats. Viena plāksne (100 x 50 cm) maksā aptuveni vienu eiro, un no tās var sameistarot vienu kastīti.
Šīs kastītes (attēlā) platums ir 30 cm, sānu augstums 12 cm, garums – 70 cm. Salīmēšanai izmanto putupolistirolam paredzētu līmi, turklāt āra darbiem paredzētu. Pēc kastītes salīmēšanas ļauj līmei žūt ražotāja noteikto laiku.
Kastīti novietojot uz apbērtā vīnogas stāda, tai virsū uzliek ķieģeli, citādi to var aizpūst vējš. Vīnogulājam uzbērtā grants kārtiņa kalpos kā aizsardzība pret grauzējiem, lai tie ziemā nemielotos ar vīnogu pumpuriem.
Kad apsegt
Vīnogu stādus laiks apsegt, kad tiem nobirušas lapas un dzinumi sākuši pārkoksnēties – kļuvuši brūni.
Parasti tas ir novembra vidus, kad gaisa temperatūra nokrītas zem nulles. Sals līdz -10 grādiem nobriedušiem vīnogu pumpuriem nekaitē.
Der zināt!
Lai dzinumi ātrāk pārkoksnētos, tiem septembra sākumā nokniebj galotnes.
Vīnogus stādus, kurus paredzēts segt, var apgriezt rudenī pirms segšanas.
Tos stādus, kurus nesedz, apgriež martā. Tas nekas, ja stīgas pavasarī sulos. Mazliet aizkavēsies lapu plaukšana, kas pat ir labi, un tās necietīs pirmajās salnās.