Iespējams, Ukrainas video kameru novērotais tiek saņemts Maskavā 66
Krievijas izlūkdienesti, iespējams, saņem videoierakstus no tūkstošiem videonovērošanas kamerām Ukrainā, kas ir uzstādītas ar Krievijas programmatūru, 7. decembrī ziņoja Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība projekts “Shēmas”.
Videokameras, kurās izmantota Krievijas TRASSIR programmatūra, darbojas Ukrainas publiskajā un privātajā sektorā, un tās izmanto arī Ukrainas iedzīvotāji personiskās drošības nolūkos. TRASSIR videonovērošanas sistēma ne tikai reģistrē cilvēku un transportlīdzekļu kustību, bet arī atpazīst sejas un numura zīmes.
“Shēmas” izmeklēšanā tika konstatēts, ka šo kameru ieraksti tiek nosūtīti tieši uz serveriem Maskavā, pirms tie tiek pārsūtīti uz lietotāju tālruņiem vai datoriem. Saskaņā ar “Shēmas” datiem šie serveri Maskavā ir saistīti ar Krievijas Federālo drošības dienestu (FSB).
Projekta “Shēmas” eksperimentā tika noskaidrots, ka kameras veic pieslēgšanos uz kameru ražotāja TRASSIR tīmekļa vietnes apakšdomēnu m30.ru.cloudtrassir.com, kura IP adreses ģeogrāfiskais apgabals tiek atzīmēts kā “Maskava”. Izmeklēšanā tika identificētas vairākas šādas IP adreses.
“Shēmas” Izmeklētāji identificēja divus uzņēmumus, kam pieder šie serveri: telekomunikāciju uzņēmumu Digital Network, kura klientu vidū ir Krievijas lielākā meklētājprogramma Yandex, un VK, kam pieder e-pasta pakalpojums Mail.ru un Krievijas sociālais tīkls Odnoklassniki.
Abi uzņēmumi ir saistīti ar FSB un Krievijas Iekšlietu ministriju.
TRASSIR zīmolu izveidoja Krievijas uzņēmums DSSL, ko pirms 20 gadiem dibināja Krievijas uzņēmējs Igors Olijņiks. TRASSIR kameras Ukrainā darbojas vismaz kopš 2011. gada.
TRASSIR kameras ir uzstādītas Ukrainas kritiskās infrastruktūras objektos, tostarp Ukrainas Jūras ostas pārvaldē, Poltavas pilsētas domē un Černobiļas atomelektrostacijā.
Ukrainas Valsts speciālo sakaru dienests ziņojis, ka 2019. gadā tas ir pārbaudījis TRASSIR aprīkojumu un programmatūru, taču par saviem secinājumiem nav ziņojis. Aģentūra 2022. gada maijā brīdināja, ka TRASSIR/DSSL sadarbojas ar Krievijas federālajām ministrijām un drošības dienestiem.
Arī Ukrainas Drošības dienests (SBU) paziņojis, ka nevar izpaust sīkāku informāciju saistībā ar savām pretizlūkošanas darbībām.
Saskaņā ar “Shēmas” Ukraina sāka atteikties no Krievijas programmatūras 2022. gadā pēc pilnapmēra iebrukuma.
Šīs Krievijas TRASSIR kameras tiek tirgotas arī Latvijā un tās ir pieejamas arī tādā populārā iepirkšanās vietnē kā “220.lv”.