Ko iespējams pagatavot no sakaltušas maizes? Padomi saimniecēm 1
Neviens cits pārtikas produkts nebauda tādu cieņu kā maize. Taču nav noslēpums, ka ik dienu daudz maizes nokļūst atkritumos. Tas diezin vai notiek aiz necieņas, drīzāk nezināšanas dēļ, kā sacietējušo klaipu iespējams izmantot.
Stikla, porcelāna, keramikas vai plastmasas traukā, kā arī speciālās – vislabāk koka – kastēs glabāts klaipiņš nesakalst ilgāku laiku. Lai maize nepelētu, traukā var ielikt nomizotu kartupeli, sagrieztu ābolu vai nedaudz sāls. Maize labāk uzglabāsies, ja trauku vai kasti ik pēc septiņām, desmit dienām izmazgās ar vāju etiķa šķīdumu. Un vēl viens svarīgs noteikums – kviešu un rudzu maize jātur atsevišķi, jo, kopā glabājot, tā ātrāk sazied un garšas īpašības pasliktinās.
Sakaltušu maizi un smalkmaizītes pat pēc divu nedēļu ilgas glabāšanas var atsvaidzināt, ja uz piecām minūtēm tās ietin mitrā salvetē, pēc tam iztin un 20 minūtes karsē līdz +150 °C uzkarsētā cepeškrāsnī.
Var izmantot vēl citu maizes atsvaidzināšanas paņēmienu. Katlā ielej nedaudz ūdens, riecienus ievieto caurdurī, to ieliek katlā un uzliek katlam vāku. Piecpadsmit minūtēs no ūdens vārīšanās sākuma maize atkal ir mīksta un aromātiska.
Nedrīkst gan aizmirst, ka atsvaidzināta maize drīz (jau pēc 2–4 stundām) sacietē no jauna, tāpēc tā jāatsvaidzina tieši pirms lietošanas.
Var pagatavot grauzdiņus. Maizi sagriež nelielos kubiciņos, plānā kārtā uzber uz plāts un ieliek mēreni karstā cepeškrāsnī. Ja liks karstā, maize no virspuses apžūs un apdegs, bet iekšpusē paliks mīksta.
Grauzdiņi jāžāvē 20–30 minūtes. Pēc tam cepeškrāsni izslēdz, bet plāti ārā neizņem. Grauzdiņi pastāvēs siltumā un sausumā vēl pusstundu un kļūs pavisam viegli un kraukšķīgi. Tos pasniedz ar buljonu, biezzupu, pievieno salātiem.