Iespējamas krāpšanās dēļ EK aptur palīdzību augļu un dārzeņu audzētājiem 1
Eiropas Komisija (EK) trešdien apturēja 125 miljonu eiro vērtu palīdzības programmu Eiropas Savienības (ES) valstu augļu un dārzeņu audzētājiem, kas cietuši no Krievijas noteiktā pārtikas importa embargo, jo ir saņemti daudzi apšaubāmi palīdzības pieprasījumi, īpaši no Polijas.
EK paziņojumā teikts, ka tā ir apturējusi palīdzības programmu, jo ir saņemti “apšaubāmi pieprasījumi”, un ka tuvāko dienu laikā tiks paziņots par jaunu palīdzības programmu, kurā būs labāk nodrošināts, lai palīdzība nonāktu pie tiem, kam tā pienākas.
Paziņojumā paskaidrots, ka lēmums pieņemts, jo bijis “neproporcionāli liels pieprasījumu pieaugums, un pieprasījumi attiecībā uz dažiem produktiem vairākas reizes pārsniedz to gada vidējā eksporta apmēru no ES uz Krieviju”.
Kāda ES amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, teica, ka EK “ir nopietnas bažas, ka Polijas iesniegtie skaitļi nav reālistiski”, un tā ir lūgusi tos vēlreiz pārbaudīt. Pēc šīs amatpersonas teiktā, no Polijas saņemto kompensācijas pieprasījumu par gurķiem un pipargurķīšiem apmērs atbildis 487% no to vidējā gada eksporta apmēra no ES uz Krieviju.
Jau ziņots, ka EK 18.augustā paziņoja par ārkārtas palīdzības pasākumiem augļu un dārzeņu audzētājiem, kas cietuši Krievijas noteiktā pārtikas importa embargo dēļ. Pasākumi, kuru kopējā plānotā vērtība bija 125 miljoni eiro, attiecās uz tomātiem, burkāniem, kāpostiem, papriku, ziedkāpostiem, gurķiem, pipargurķīšiem, sēnēm, āboliem, bumbieriem, ogām, vīnogām un kivi.
Pašlaik šo produktu tirgū ir aktīva sezona, bet uzglabāšanas iespēju lielākajai daļai no tiem nav, kā arī nav pieejamas tūlītējas tirgus alternatīvas, norādīja EK. Ārkārtas pasākumi ietvēra produkcijas izņemšanu no tirgus, jo īpaši bezmaksas tālākai izplatīšanai, kompensāciju par ražas nenovākšanu un nenogatavojušās produkcijas novākšanu. Bija plānots, ka finanšu palīdzība spēkā būs līdz novembra beigām.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Krievijas valdība 7.augustā nolēma uz vienu gadu noteikt pilnīgu embargo lielākās daļas pārtikas produktu importam no Eiropas Savienības valstīm, ASV, Austrālijas, Kanādas un Norvēģijas, reaģējot uz to, ka šīs valstis ir noteikušas ekonomiskas sankcijas pret Krieviju saistībā ar tās agresiju Ukrainā.
Embargo pakļauto produktu sarakstā ir liellopu gaļa, cūkgaļa, putnu gaļa, desas un citi gaļas produkti, zivis, vēžveidīgie un moluski, piens un piena produkti, piena produktu izstrādājumi uz augu tauku bāzes, dārzeņi, augļi un rieksti.