Foto: Wikipedia.org

Iespējams, atrastas lielu Eiropas daļu iekarojušā Suleimana Lieliskā kapenes 2

Ungārijas un Turcijas arheologi un vēsturnieki ir “gandrīz pārliecināti”, ka Ungārijas dienvidrietumos netālu no agrākā Sigetas cietokšņa izdevies atrast leģendārā Osmaņu impērijas sultāna Suleimāna Lieliskā kapu, vēsta Ungārijas mediji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Suleimāns Lieliskais (1494 – 1566) bija visvarenākais un Osmaņu impērijā visilgāk valdījušais sultāns. Viņa varas periods ilga 46 gadus. Suleimāna Lieliskā iekarojumu laikā Osmaņu impērija sasniedza milzīgus apmērus. Tā ietvēra lielāko daļu Ungārijas, Grieķiju, Balkānu valstis, Moldovu, Krimu, Gruziju, Tunisiju, Irāku, Ēģipti un vēl citas teritorijas Ziemeļāfrikā, Eiropā un Arābijā.

Turku karaspēka priekšgalā Suleimāns Lieliskais, kurš esot bijis ne tikai liels karotājs, bet arī mākslu cienītājs, prasmīgs zeltkalis un labs dzejnieks, ieņēma Belgradu, Rodas salu, lielāko daļu Ungārijas. Viņš nomira savā teltī Sigetas cietokšņa aplenkuma laikā 1566. gada 7. septembra rītausmā. Sultāna nāves iemesls bijis vecums un ilgā karagājiena saasinātās veselības problēmas. Saskaņā ar leģendu, sultāna lielvezīrs nolēmis neizpaust nāvesziņu karaspēkam, jo nākamajā dienā bija jāsākas izšķirošajam triecienuzbrukumam cietoksnim, kas bija varonīgi aizstāvējies ilgāk nekā mēnesi. Sultāna svīta uzskatīja, ka sliktā vēsts mazinās karavīru cīņassparu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc cietokšņa krišanas lielvezīrs izplatīja uzvaras paziņojumu sultāna vārdā ar norādījumu, ka sliktais veselības stāvoklis viņam diemžēl liedzot turpināt karagājienu. Nāves faktu turēja slepenībā 48 dienas. Mirušajam Suleimānam Lieliskajam izņemto sirdi un iekšējos orgānus apbedīja turpat kara nometnē, vietā, kur, kā uzskata, atradās viņa telts. Ķermeni tikmēr slepus nogādāja Konstantinopolē. Piesardzības dēļ nožņaudza par sultāna personīgo ārstu, lai neizpļāpātos.

Sultāna sirds apbedījuma vietā nodibināja ciemu ar zīmīgu nosaukumu – Turbeka. “Turbék” tulkojumā no turku valodas nozīmē “kaps”. Ciems pastāvēja līdz 17. gs. beigām, kad tika nopostīts. Arheologi vairāk nekā 100 gadus lauzīja galvu par tā atrašanās vietu. Lietojot modernas tehnoloģijas, Turbekas drupas pie mūsdienu Sigetvāras pilsētas konstatēja 2013. gadā.

Pēčas universitātes pārstāvis Norberts Paps presei paziņojis, ka arheologu atsegto konstrukciju paliekas un vēsturiskās liecības liek domāt, ka izrakumu laikā izdevies atrast Sulemāna Lieliskā kapeni. Tai līdzās ir nelielas mošejas un dervišu klostera paliekas, kuras vēl nav pilnībā atsegtas. Lai kliedētu jebkādas šaubas, nākamgad izrakumi turpināsies, “jo tas ir ļoti delikāts jautājums”. Arheologu atklājums radījis lielu rezonansi Turcijā.

Iespējams, nākamgad izrakumu vietu vizītē apmeklēs Turcijas prezidents Radžeps Tajips Erdogans.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.