Foto – Stock.xchng

Iespēja katram internetā izveidot pašvaldības darbu sarakstu 0

Portāla manabalss.lv pirmajā darbības gadā iespēju iesaistīties valsts pārvaldē un likumdošanas iniciatīvu veidošanā ir izmantojuši aptuveni 400 000 Latvijas iedzīvotāju. Taču interneta resursa autori pie tā nedomā apstāties un jau gatavo jaunu produktu – stakeholde.rs, ko iedzīvotāji varētu izmantot pašvaldību darbakārtības ietekmēšanai.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Kokteilis
“Visreālākais šķiet otrais scenārijs!” Mākslīgais intelekts prognozē, vai Tramps var izbeigt karu Ukrainā šogad
Lasīt citas ziņas

“Mūsu pārliecība ir tāda, ka ikviens kādas valsts pilsonis vienlaikus ir arī tās līdzīpašnieks. Tādēļ arī jaunais projekts saucas “stakeholders” jeb tulkojumā no angļu valodas – akciju turētāji. Un vistiešākajā veidā cilvēkus uztrauc dažādas saimnieciskas lietas vietā, kur viņš jūtas piederīgs, – neapgaismotas ielas vai piemēslotas ceļmalas. Šīs lietas risina vietējā pašvaldība, un mūsu mērķis bija radīt instrumentus, kas ļautu līdzdarboties vietējās domes darbā,” pastāstīja viens no projekta veidotājiem Jānis Erts.

 

Apspriešanas 
un apsekošanas

Stakeholde.rs ir interneta rīks, ar ko pašvaldības var papildināt savas mājas lapas, lai organizētu sabiedriskās apspriešanas, teritorijas apsekošanu vai aptaujas. Piemēram, Cēsu novada dome ar tā palīdzību pašlaik apkopo iedzīvotāju ieteikumus par Gaujmalas labiekārtošanu. Ikviens interesents var ieiet vietnē cesis.lv/idejas un nobalsot par kādu no piedāvātajām idejām. Vai arī piedāvāt pats savu ierosinājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt Sigulda izvēlējusies šo interneta resursu izmantot savas teritorijas apsekošanai. Lapas “sigulda.lv” sadaļā “Apsekošana” ikviens var kartē atzīmēt vietu, kur pilsētā, viņaprāt, nepieciešams uzstādīt atkritumu urnu, salabot ielas apgaismojumu vai veikt tamlīdzīgus uzlabojumus. Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics telefonsarunā paskaidroja, ka pagaidām gan šī sadaļa darbojoties tikai testa versijā. “Mēs jau pašlaik esam labi informēti par to, ko sagaida siguldieši, jo viņi mums aktīvi sūta e-pastus, sazinās ar pašvaldību tviterī. Taču esmu diezgan pārliecināts, ka arī šis instruments mums saziņā noderēs, jo ļauj ietaupīt mūsu laiku, telefonsarunas un citus resursus,” teica U. Mitrevics. Viņš arī pauda pārliecību, ka aptuveni 70% gadījumu pašvaldība spēs operatīvi reaģēt uz lietotāju ierosinājumiem. Pilnībā jaunais instruments varētu sākt darboties vēlāk rudenī.

 

Iesaistās jaunieši

Viena no pirmajām pašvaldībām, kas sāka izmantot stakeholde.rs pakalpojumus, bija Ķekava, kas jūnijā veica sabiedrisko apspriešanu par upmalu un meža teritoriju labiekārtošanu un citiem jautājumiem – piemēram, kādus ražošanas uzņēmumus novadā attīstīt, kā veicināt jauniešu uzņēmējdarbību un kā piesaistīt vairāk tūristu Nāves salai un Rā­mavas muižas kompleksam. Ideju rīks esot piesaistījis gandrīz 700 iedzīvotāju uzmanību, bet aktīvi balsojuši un izteikuši idejas aptuveni 280 iedzīvotāji.

 

“Iedzīvotāju iesaistīšanās ievērojami pārspēja jebkurus iepriekšējos aktivitātes rādītājus šādos interneta rīkos. Īpaši patīkami, ka liela daļa ideju vākšanas dalībnieku bija jaunieši, kurus novada attīstības plānošanas jautājumos parasti grūti iesaistīt. Mēs ieguvām ļoti daudz vērtīgu ideju Ķekavas novada attīstībai un daudzas no tām jau esam iekļāvuši gan attīstības programmā, gan stratēģijā,” man pastāstīja Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Roberts Jurķis.

 

Pozitīvās pieredzes iedrošināti, ķekavieši turpina interneta aptaujas, meklējot labākos veidus, kā popularizēt pīlādzi kā novada simbolu (pašlaik populārākās idejas – visās pašvaldību iestādēs izlikt trauciņus ar pīlādžu konfektēm un pie katras novada zīmes iestādīt pa pīlādzim). Jaunajā aptaujā piedalījušies aptuveni 150 cilvēku.

Arī Cēsu mērs Gints Šķenders pārliecinājies, ka šis instruments ļauj pašvaldībai daudz ātrāk sajust aktuālos jautājumus. Vienlaikus viņš pauda nožēlu, ka stratēģiskos ilgtermiņa jautājumos, piemēram, par vecpilsētas attīstību, aktivitāte ir zema.

Reklāma
Reklāma

 

Par maksu

Atšķirībā no manabalss.lv jaunais reģioniem domātais projekts nav pilnībā bezmaksas. J. Erts pastāstīja, ka sākotnēji autori mēģinājuši iegūt finansiālu atbalstu gan no valsts, gan dažādiem fondiem, bet neveiksmīgi. Taču ideja pašiem šķitusi tik laba, ka realizējuši to un piedāvājuši pašvaldībām par mēneša maksu. Līdzās jau pieminētajai Ķekavai, Cēsīm un Siguldai šo rīku izmanto arī Baldones, Liepājas, Limbažu, Mārupes, Aizkraukles, Ropažu, Alūksnes, Līgatnes un Aglonas pašvaldības. Galvaspilsētas dome par tā ieviešanu vēl domā. Pēc savas būtības stakehold.rs ideju rīki nešķiet nekas tehniski pārāk sarežģīts – pašvaldības eksistējošajā mājas lapā tiek iekļauta (datoristu terminoloģijā – embedēta) aptaujas forma un novada satelītkarte, piemērojot to katras pašvaldības vajadzībām. Kādēļ gan pašvaldībai iegādāties šādu pakalpojumu, nevis izveidot pašai? J. Erts skaidroja, ka, iegādājoties un pielāgojot savām vajadzībām jau gatavu formu, pašvaldības gadā maksās aptuveni pusotru tūkstoti latu, neraizējoties par servera vietu un citām tehniskām niansēm.

 

“Manabalss.lv” 
gāž mītus

Komentējot pieredzi ar manabalss.lv pirmo darbības gadu, J. Erts pauda pārliecību, ka mīts par latviešiem kā politiski pasīvu tautu esot pilnībā apgāzts. Pirmajā darbības gadā portālā apkopotās iniciatīvas piesaistījušas vairāk nekā 20% valsts iedzīvotāju. Kas tāds neesot izdevies nevienā citā valstī pasaulē. Tāpēc ASV prezidents Baraks Obama prezentējis Latviju kā paraugu ANO, portāla veidotāji tiek aicināti prezentēt pieredzi Briselē un citur pasaulē. Savukārt globālais sociālais tīkls Facebook.com izteicis sadarbības piedāvājumu, lai kopā ar manabalss.lv palielinātu iedzīvotāju līdzdalību visā Eiropā
.

Jau ziņots, ka ar portāla manabalss.lv starpniecību tika savākts nepieciešamais balsu skaits (10 000 parakstu), lai Saeimā iesniegtu kolektīvo iesniegumu par stingrākiem sodiem deputātiem, kuri lauzuši zvērestu. Pašlaik visaktīvāk tiekot parakstītas idejas par C hepatīta bezmaksas ārstēšanu un Uzvaras laukuma pārbūvi.

Konservatīvāki politiķi mēdz kritizēt interneta līdzdalības projektus, biedējot, ka caur tiem tikšot iesniegti dažādi muļķīgi un neizpildāmi priekšlikumi. Līdz šim gan nekas tāds nav noticis. Arī portālā manabalss.lv iesniegtās iniciatīvas vispirms izvērtē ekspertu grupa, pēc tam autoram pašam saviem spēkiem jāsavāc vismaz 100 parakstu. Ja tas izdosies, tad profesionāli juristi vēl dos savu atzinumu, vai ideja ir tiesiski iespējama (piemēram, nav jēgas pieprasīt vienmēr saulainu laiku Latvijā), nav pretrunā ar Satversmi un autors piedāvā risinājumu (ideja “visiem palielināt algu”, nenorādot reālus avotus, visticamāk, netiks pieņemta). Tikai pēc iziešanas cauri šim sietam ideja tiks publicēta portālā un sāksies lielā parakstu vākšana, lai iesniegtu to parlamentā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.