Nekontrolēta, nelikumīga nogalināšana, izmantojot neselektīvas metodes, piemēram, putnu ķeršanu ar tīkliem, apdraud dzīvnieku un putnu populācijas, tādēļ pret to cīnās mednieku kopienas visā Eiropā.
Nekontrolēta, nelikumīga nogalināšana, izmantojot neselektīvas metodes, piemēram, putnu ķeršanu ar tīkliem, apdraud dzīvnieku un putnu populācijas, tādēļ pret to cīnās mednieku kopienas visā Eiropā.
Foto: Kuttelvaserova Stuchelova/SHUTTERSTOCK

Iespaidīgi tēriņi! Rīgas pašvaldība maksā vidēji 250-300 eiro par katra cietušā savvaļas putna aprūpi 0

Zemkopības ministrija gatavo Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, lai pašvaldībām noņemtu pienākumu rūpēties par cietušiem savvaļas dzīvniekiem, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”. Pildot šo likuma prasību, Rīgas pašvaldība samaksā vidēji 250-300 eiro par katra cietušā savvaļas putna aprūpi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
5 latvieši, kuri vēl nav sasnieguši 30 gadu vecumu, bet nākotnē varētu kļūt par miljonāriem – par dažiem no viņiem jau būsiet dzirdējuši 28
Skandāls Krievijas televīzijā: Skabejeva krīt histērijā, kad viens no ekspertiem tiešraidē atklāj patiesību par notikumiem Ukrainā
Kokteilis
Kad pirkt loterijas biļeti un kura ir labākā diena mājokļa iegādei? Astroloģe nosauc 7 šī gada veiksmīgākās dienas
Lasīt citas ziņas

Kopumā bezsaimnieka, tostarp savvaļas, dzīvnieku aprūpei Rīgas pašvaldība velta vairāk nekā 300 000 eiro gadā. Lielāko daļu no šīs summas veido palīdzība cietušiem putniem, par ko pērn samaksāti vairāk nekā 80 000 eiro. Pērn par vienu putnu pašvaldību vidēji samaksājusi 116 eiro, bet šogad ar SIA “Sociālais uzņēmums Zoopolicija.lv” noslēgtajā līgumā maksa dubultota.

Rīgas tēriņi par cietušajiem dzīvniekiem pēdējos gados ir auguši. 2021.gadā pašvaldība ierēķināja 139 000 eiro bez PVN šo pakalpojumu apmaksai trim gadiem, bet “Ulubele” summu iztērēja jau pusē no termiņa. Arī nākamajā iepirkumā 2023.gadā, kad uzvarēja uzņēmums “Sociālais uzņēmums Zoopolicija.lv” ar “Ulubeli” apakšuzņēmējos, nauda beidzās ātrāk par plānoto. Savukārt pērn rudenī “Zoopolicijas” iesniegtais piedāvājums bijis tik dārgs, ka pašvaldība nolēma iepirkumu pārtraukt. Pašvaldība rūpes par savvaļas dzīvnieku aprūpi izdalīja atsevišķā iepirkumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Analīze rādot, ka cietušo dzīvnieku vidū dominē nevis suņi un kaķi, bet gan savvaļas dzīvnieki, no kuriem 80% ir putni. Pērn Rīgas pašvaldība sniedza palīdzību 711 putniem. Līdzšinējie izcenojumi par cietušu putnu aprūpi bijuši: putna transportēšana – 35 eiro bez PVN, pirmā medicīniskā palīdzība putnam – 30 eiro, tikpat – diennakts stacionārā, eitanāzija – 20 eiro. Pierīgas pašvaldībām cenas esot zemākas.

Rīga šobrīd pārskata savus iepirkumus saistībā ar palīdzību bezsaimnieka dzīvniekiem, lai viena liela iepirkuma vietā veidotu vairākus mazākus. Mērķis ir tādā veidā piesaistīt vairākus pakalpojuma sniedzējus, kuri šobrīd municipālos iepirkumos nepiedalās.

Kā atzīmē raidījums, atskaites par putnu aprūpi Rīgā liecina, ka lielākoties palīdzība sniegta kaijām, baložiem un vārnām, bet dažreiz atzīmēts vienkārši “mazs pelēks putns”. Pērn jūlijā uz klīniku nogādāts zvirbulis, kuram sniegta medicīniskā palīdzība, apmaksāta diena stacionārā, nākamajā dienā viņš miris. Par šo zvirbuli pašvaldība samaksāja “Zoopolicijai” aptuveni simt eiro. Raidījuma aplūkotajās atskaitēs pilnīgi visi putni, kas tikuši eitanazēti, pirms tam tomēr saņēmuši arī medicīnisko palīdzību.

Janvārī pašvaldība noslēgusi jaunu līgumu ar uzņēmumu “Zoopolicija.lv” par savvaļas dzīvnieku aprūpi. Tā kopējā summa ir 160 000 eiro. Lai arī putna uzturēšana stacionārā vairs netiks apmaksāta, citās pozīcijās ir būtisks cenu lēciens, tādējādi šogad viena putna aprūpe izmaksās jau vidēji 250-300 eiro.

Rīgas pašvaldība uzskata, ka rūpes par savvaļas dzīvniekiem vajadzētu uzņemties valstij. Šobrīd Zemkopības ministrija arī virzot Latvijas Pašvaldību savienības sagatavotus grozījumus, kas rosina šo pienākumu no pašvaldībām noņemt. “Šī norma (…) nav adekvāta. Tā ir arī pretrunā ar citiem pantiem, kur ir pateikts, ka dzīvnieku nebrīvē turēt ir aizliegts un nav nekādas tādas glābšanas akcijas uz pašvaldības budžeta rēķina jārīko,” pauda Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe.

Reklāma
Reklāma

Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode šo ierosinājumu neatbalsta, jo, viņasprāt, valstī ir jābūt kādam, kurš rūpējas par cietušiem savvaļas dzīvniekiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.