Iesniedziet izziņu 0
2011. gadā 60 gadu vecumā aizgāju priekšlaicīgā pensijā. Tagad saņemu 70 latu mēnesī. Esmu nepilsonis, Latvijā dzīvoju no 1958. gada. Dienēju padomju armijā no 1970. līdz 1972. gadam.
No dienesta vietas Kaļiņingradā par dienesta laiku pieprasīju izziņu, saņēmu to un iesniedzu Siguldas sociālajā nodaļā, bet tur pateica, ka dokuments neesot derīgs – nav ierakstīts, ka es varbūt no Kaļiņingradas esot sūtīts dienēt uz Vāciju! Bet karaklausības apliecībā taču arī ir redzams, ka uz citu valsti neesmu sūtīts. Pieprasīju otru izziņu ar lūgumu piebilst, ka Vācijā neesmu dienējis. No Kaļiņingradas saņēmu noraidošu atbildi – otru izziņu nesūtīšot, viņiem mūsu formalitātes liekoties smieklīgas. Kā man rīkoties? Kā pierādīt, ka pirmā izziņa atbilst patiesībai? Henriks
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pensijas metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Ināra Ļuta skaidro, ka Latvijas nepilsoņiem apdrošināšanas stāžu veido obligātais aktīvais militārā dienesta periods PSRS Bruņotajos spēkos, ko viņi pildīja Latvijas teritorijā (likuma “Par valsts pensijām” pārejas noteikumu 1.1. apakšpunkts) un Krievijas teritorijā (Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līguma 25. panta pirmā daļa).
Dienesta laiks veido apdrošināšanas periodu, ja to apliecina:
• darba grāmatiņa;
• karaklausības apliecība;
• arhīva izziņa.
Lai būtu pierādīts apdrošināšanas periods, dokumentā jābūt precīzi norādītam dienesta laikam un vietai, kur atradās karaspēka daļa. Praksē šo informāciju sniedz Krievijas Federācijas arhīvi – tātad dienesta vietas pierādīšanai jāiesniedz arhīva izziņa.
Ja ar dokumentiem pierādīts obligātā militārā dienesta periods un vieta, šajā gadījumā – Kaļiņingradas apgabals, tad šis periods Latvijā dzīvojošai personai veido Latvijas Republikas apdrošināšanas periodu. Ja informācija personas iesniegtajos dokumentos ir nepilnīga vai neskaidra, VSAA var prasīt iesniegt vēl papildu dokumentus. Tātad, ja izziņa nebija no arhīva vai par dokumentu radās jautājumi, Siguldas nodaļas darbinieki varēja pieprasīt arī papildu informāciju.
Ja tomēr neizdodas noskaidrot, kādēļ jums prasītas papildu ziņas, jāvēršas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, kas atrodas Rīgā, Lāčplēša ielā 70a. Ērtākai un ātrākai informācijas apmaiņai iesakām izmantot elektroniskos saziņas līdzekļus:
• e-pasta adresi: [email protected];
• e-pasta adresi konsultācijām: [email protected];
• tiešsaistes formu: s
VSAA direktore apmeklētājus pieņem katru darba dienu pēc iepriekšēja pieraksta no plkst. 9 līdz 16 (apmeklējums iepriekš jāpiesaka direktores palīgam M. Bluķim pa tālruni 67011838). Arī VSAA direktores vietnieces apmeklētājus pieņem katru darba dienu pēc pieraksta no plkst. 9 līdz 16 (apmeklējums iepriekš jāpiesaka vecākajai lietvedei G.Vilkai pa tālruni 67013601)