Ja iesnas ir lielākiem bērniem 0

Foto – Shutterstock.com

✔ Apkures sezonā ieteicams mitrināt gaisu telpās, kaut vai uzliekot uz radiatoriem slapju dvieli. Tāds gaiss atbrīvos elpceļus. Var lietot arī speciālos mitrinātājus.
✔ Pirms gulētiešanas jāizvēdina istaba.
✔ Deguna tīrīšanai var izmantot olīvu vai citu eļļu, īpaši, ja sausā gaisa dēļ bērnam degunā veidojas krozas jeb tādas kākreveles. Degunu no tām grūti atbrīvot, bērns elpo krākdams un šņākdams. Var izmantot arī speciālas eļļas, ziedes vai dabas preparātus, kas mitrina deguna gļotādu. Tos vajadzētu lietot pirms gulētiešanas, jo naktī gļotāda īpaši sausinās, taču nevis kā profilaktisku līdzekli visu sezonu – tikai iesnu laikā, piekodina daktere Kitija Daina.
✔ Ļoti vērtīga ir smiltsērkšķu eļļa – to var pilināt gan degunā pret iesnām, gan kaklā, ja tas ir apsārtis. Homeopāts Edgars Mednis vienīgi iesaka pārliecināties, vai tā bērnam neizraisa alerģisku reakciju, mazā laukumiņā uz ādas uzpilinot eļļu – ja nerodas pietūkums un nieze, to var lietot. Apsārtumu pamanīt grūtāk, jo šī eļļa ir koši oranža.
✔ Lieliska ir ārstnieciskās kalanhojas sula – izspiež tējkaroti svaigas sulas, pievieno glāzei ūdens un izdzer. Atšķaidītu ar ūdeni vai eļļu (1:5), sulu var pilināt arī degunā.
✔ Ieteicams sildīt kājas saslimšanas sākumā, piemēram, pēc pārsalšanas. Mazuļa kājas līdz celim ieliek ļoti siltā ūdenī un kārtīgi izsilda, pakāpeniski lejot klāt karstāku ūdeni (taču ne verdošu, lai neapplaucētos!). Var pievienot arī sinepju pulveri. Kāju izsildīšana veicina deguna atvēršanos, paplašina asinsvadus, aktivē asinsriti. Pēc tam bērns silti jāsaģērbj vai jāsasedz.
✔ Pieļaujams arī inhalācijām izmantot tvaiku. Vannā tecina karsto ūdeni, bērns, sēžot blakus, elpo siltu, mitru gaisu. Pieaugušajam noteikti jāpieskata mazais!
✔ Speciālisti iesnu gadījumā īsti neiesaka sildīt degunu, piemēram, ar siltu olu. “Mūsdienu medicīnā ir noliedzoša attieksme pret sildīšanu vietā, kur ir iekaisums,” brīdina Kitija Daina.
✔ Ja ārā nav stiprs sals, bērns, silti apņemts ar segu, var pasēdēt pie atvērta loga.
✔ Pietiekami daudz jāuzņem šķidrums. Bērniem līdz 7 gadu vecumam vēlams izdzert litru dienā – pa malciņam ēšanas starplaikos.
✔ Ēterisko eļļu (dižegles vai tējaskoka) aromterapijas lampiņā vai iepilinot lāsi siltā ūdenī var lietot atbilstoši vecumam. Nevajadzētu to likt ļoti tuvu gultai, jo eļļa var būt kairinoša.
✔ Ājurvēdā vienā grupā skata visas saaukstēšanās slimības, tāpēc gan iesnu, gan klepus vai ausu sāpju gadījumā nav vēlams lietot piena produktus, jo tie veicina tūsku, iesaka ājurvēdas speciāliste ārste Ilona Ābele-Šrenka. Kaphas tipa bērni tos vispār varētu nelietot. Bērniem (jebkuras došas) šajā vecumā vairāk veidojas un izdalās gļotas. Iesnas var rasties arī tāpēc, ja trīs dienas pēc kārtas ēsts saldējums – nevis tāpēc, ka tas ir auksts, bet tādēļ, ka piena produkts veicina tūsku. Ja organismā vēl iekļuvis kāds vīruss vai baktērija, radīti labi apstākļi, lai tas varētu izpausties.
✔ Ājurvēdā iesaka nelietot uzturā arī citus produktus, kas satur daudz šķidruma un rosina šķidruma aizturēšanu organismā –
piemēram, arbūzus, avokado, svaigus gurķus.
✔ Pacientam no 6 gadu vecuma ājurvēdas speciālists var veikt īpašas procedūras, kas ietver sejas masāžu, sejas sildīšanu (arī deguna blakusdobumu iekaisuma gadījumā) ar speciāliem tīstoklīšiem, kuros ir, piemēram, sinepju sēkliņas vai garšvielu maisījumi. Speciālists var piemeklēt arī citus konkrētajā gadījumā piemērotus ājurvēdiskās ārstniecības līdzekļus.
✔ Deguna attīrīšanai palīdz ķiploku un sīpolu lietošana uzturā (nelielā daudzumā un no vecuma, kad bērns sācis ēst dārzeņus).
✔ Lai ieelpotu ķiploka ēteriskos savienojumus, daiviņas saver krellītēs, ko mazulis nēsā uz krūtīm. To var darīt no vecuma, kad bērns ir sācis staigāt. Mazākiem bērniem šādai inhalācijai ķiploka daiviņu sīki sagriež un paliek zem palaga galvgalī. Nekādā gadījumā nedrīkst likt ķiploka daivu degunā, tā var iesprūst!
✔ Gan homeopāts Edgars Mednis, gan ausu, kakla un deguna ārste Kitija Daina ir kategoriski pret tvaika inhalācijām no atvērta trauka, jo ir liels risks applaucēties ar karsto ūdeni. Bet, ja ūdens ir mēreni silts, tvaiki nerodas.
✔  Vienīgi tad, kad bērns aizmidzis, trauku ar inhalējamo tēju – kumelīšu vai kliņģerīšu, ar vai bez sodas – var nolikt gultas galvgalī tādā attālumā, kur mazais to nekādi nespētu aizķert un būt blakus, kamēr tēja tvaiko. Neklājiet bērnam uz galvas dvieli vai segu!

Raksts no tematiskā izdevuma “Bērns – vesels un drošībā”

Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.