Timura Subhankulova foto

Ieskaties: tā dzīvoja Rainis un Aspazija 0

Brīdi pirms Raiņa 151. dzimšanas dienas durvis vēris atjaunotā Raiņa un Aspazijas memoriālā māja – pēdējā pastāvīgā abu dzejnieku kopīgā dzīvesvieta.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Šai namā abi dzejnieki dzīvoja no 1926. gada 15. septembra, Rainis – līdz savai nāvei 1929. gada 12. septembrī, Aspazija – līdz 1933. gada pavasarim.

1926. gada 15. martā sastādītajā testamentā dzejnieki izteikuši vēlmi, lai šī māja paliktu Rīgas pilsētai, kur tai jāierīko viņu vārdā nosaukts muzejs. “Rīgai paliek mūsu bibliotēka un rokraksti, un tie darāmi pieejami visiem,” taču ilgus gadus nams Baznīcas ielā bija viens no Rīgas kauna traipiem: tik noplucis, laikazoba sagrauzts, ka plāksne ar atgādinājumu, ka te dzīvojis mūsu kultūras dižākais dzejas pāris, drīzāk lika novērsties un ātrāk manīties namam garām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad viss mainījies. Ēka atguvusi slēģus un vārtus, sētas namiņā iekārtota vieta izstādēm un pasākumiem, bet ielas mājas 1.stāvā, kur Raiņa laikā dzīvoja īrnieki, tagad iekārtota dzejnieku bibliotēka ar 6067 grāmatām 14 valodās un 2900 dažādu periodisko izdevumu vienību.

Dzīvokļa iekārtojumā izmantoti autentiski dzejnieku kolekcijas priekšmeti. Tie izvietoti, balstoties uz dokumentāriem materiāliem – fotogrāfijām un kinokadriem. Atjaunots dzīvokļa interjers, un skaņu fons liek domāt – abi dzejnieki garā tepat vien ir

Raiņa un Aspazijas mājas ekspozīcijas un publiski pieejamo telpu dizaina izstrādi veica dizaina birojs H2E, veidojot vidi tā, lai apmeklētājiem būtu interesanti iesaistīties dzejnieku izziņas procesā.

Ar Raiņa un Aspazijas mājas atvēršanu apmeklētājiem noslēdzies projekts “Raiņa un Aspazijas muzeja atjaunošana”, kuru īstenoja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” ietvaros.

Šonedēļ Raiņa un Aspazijas māja aicina arī uz vairākiem sarīkojumiem. Jau no sestdienas, 10. septembra līdz 30. novembrim te būs apskatāma Šveices mākslinieka, mūziķa un komponista Vincenta Flikigera (1975) zīmējumu izstāde, kas veltīta Rainim un Aspazijai.

Mākslinieks veicis ceļu, sākot no Cīrihes, kur aizsākās Raiņa un Aspazijas trimdinieku gaitas Šveicē, līdz Kastaņolai Lugāno ezera krastā, kur Rainis, dabas skaistuma iedvesmots, uzrakstīja lugas “Zelta zirgs”, “Spēlēju, dancoju”, “Indulis un Ārija”, “Jāzeps un viņa brāļi”, kā arī poēmu “Daugava”. Vincents Flikigers iepazīst latviešu kultūru, jau iepriekš zinājis arī par abu dzejnieku saistību ar Šveici.

Svētdien, 11. septembrī plkst. 15 Raiņa un Aspazijas mājā, Baznīcas ielā 30 notiks dzejas lasījumi “Nokāpt pilsētā”, kuros piedalās Anna Auziņa, Reinis Runcis, Elīna Bākule-Veira, Ulvis Zirnis un Anita Mileika.

Reklāma
Reklāma

Savukārt 15. septembrī plkst. 17 uz dzejas lasījumiem “Aiz saules augstāk ej!” gaidīs dzejnieki Lija Brīdaka, Arnolds Auziņš, Velta Kaltiņa un Roalds Dobrovenskis – paaudze, kas literatūrā ienākusi 20. gadsimta piecdesmitajos un sešdesmitajos gados, laikā, kad dzejā “iebrāzās” Ojārs Vācietis. Pasākumu vadīs Raiņa un Aspazijas pētniece, muzeja speciāliste Gaida Jablovska.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.