Foto: Linda Dombrovska

Ierocis un munīcija jāpārvadā atsevišķos iesaiņojuma nodalījumos 0

Drošībai medībās un rīkojoties ar ieroci, arī to pārvadājot, vienmēr jābūt prioritātei. Taču arī izpratnei par noteikumu traktēšanu jābūt vienai. Pretējā gadījumā rodas neizpratne, aizvainojums, baumas un neuzticība.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Žurnāls Medības saņēma divus lasītāja jautājumus, kuri radušies pēc tikšanās ar Valsts meža dienesta inspektoru Kurzemē.


“Vai patronas uz mežu var vest ieroču pārvalkā (ieroča iesaiņojumā kopā ar ieroci), un vai ieroci, iesaiņotu pārvalkā, var turēt uz blakus sēdekļa?”
Abos gadījumos VMD inspektors bija pateicis, ka tā rīkoties nedrīkst.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts policijas Galvenās kartības policijas pārvaldes Koordinācijas un kontroles pārvaldes Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja galvenā inspektora pienākumu izpildītājs, kapteinis Juris Veispals vērš uzmanību uz Ieroču aprites likuma 1. panta 16. punktā noteikto ieroča pārvadāšanas definīciju: “ieroča pārvadāšana – nepielādēta un atsevišķi no munīcijas iesaiņota ieroča pārvadāšana, pārnēsāšana vai citāda pārvietošana sev līdzi tādā veidā, ka tā pielietošana nav iespējama”.

Turklāt ieroča pārvadāšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta 2019. gada 21. maijā noteikumu Nr. 210 Noteikumi par ieroču un munīcijas apriti 34. punktā: “Šaujamieroci, tā maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju vai lielas enerģijas pneimatisko ieroci fiziskā persona pārvadā iesaiņotu (ievietotu futrālī vai cita veida ieroču somā, vai citā speciālā iesaiņojumā), izlādētā veidā (bez munīcijas patrontelpā, ar nepielādētu magazīnu vai no ieroča izņemtu pielādētu magazīnu), nodrošinot tādus pārvadāšanas, glabāšanas un izmantošanas apstākļus, kas nepieļauj nejaušu šaujamieroča, munīcijas vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča nokļūšanu nepiederošas personas rokās. Pārvadājot un izmantojot šaujamieroci un munīciju, līdzi ir attiecīgā ieroča glabāšanas atļauja vai ieroča nēsāšanas atļauja.”

Minētais tiesiskais regulējums nosaka arī prasības ieroča un munīcijas glabāšanai transportlīdzeklī īslaicīgas apstāšanās laikā (līdz divām stundām), kamēr ieroči un munīcija tiek pārvadāti. Proti, MK 210. noteikumu 25. punkts nosaka, ka “personām, kurām šaujamieroči vai lielas enerģijas pneimatiskie ieroči reģistrēti medībām vai sportam, ir tiesības attiecīgi medību, sporta sacensību vai treniņšaušanas nodarbību laikā (arī īslaicīgā pārtraukumā (līdz divām stundām)) glabāt ieroci un munīciju transportlīdzeklī.

Personām, kurām šaujamieroči vai lielas enerģijas pneimatiskie ieroči reģistrēti medībām vai sportam, ir tiesības īslaicīgas apstāšanās laikā (līdz divām stundām), kamēr pārvadā ieročus un munīciju no medībām, šaušanas sporta sacensībām vai treniņšaušanas nodarbībām vai uz tām, glabāt ieroci un munīciju transportlīdzeklī.

Ieročus un munīciju transportlīdzeklī novieto pēc iespējas drošākā vietā, lai futrālis vai cits iesaiņojums, kurā ierocis un munīcija ievietota, nebūtu redzams no transportlīdzekļa ārpuses, aizslēdz transportlīdzekļa durvis un bagāžas nodalījumu un ieslēdz trauksmes signalizācijas ierīci, nodrošinot apstākļus, kas nepieļauj nejaušu ieroča vai munīcijas nokļūšanu nepiederošas personas rokās”.

Reklāma
Reklāma

Pārvadājot ieroci, jebkurā brīdi var iestāties īslaicīgas apstāšanas nosacījumi.

Jāņem vērā, ka gan likums, gan uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi jālasa kā vienots veselums, neatrauti viens no otra. Tāpēc no Valsts policijas sniegtā komentāra izriet, ka VMD inspektoram ir taisnība un munīciju patiešām nedrīkst pārvadāt vienā iesaiņojuma nodalījumā kopā ar izlādēto ieroci.

To nosaka ieroča pārvadāšanas definīcija. Respektīvi – ja ieroča iesaiņojumam nav atsevišķa nodalījuma, patronas (ar maciņu, ieroča magazīnu vai bez) jāliek, piemēram, kabatā. Savukārt, ja ieroča iesaiņojumam ir atsevišķs nodalījums, patronas var ievietot tajā. Protams, pašam ierocim jābūt izlādētam atbilstoši Noteikumu par ieroču un munīcijas apriti 34. punktam.

Savukārt attiecībā uz to, vai ierocis iesaiņojumā drīkst atrasties uz automašīnas priekšējā sēdekļa, jāsaprot – tiklīdz jūs izkāpjat no automašīnas, iestājas īslaicīgas apstāšanas nosacījumi, tāpēc jau laikus ieroci automašīnā nepieciešams novietot atbilstoši šiem nosacījumiem – lai tas no transportlīdzekļa ārpuses nav redzams – un izkāpjot nekavējoties jāaizslēdz durvis un jāaktivizē signalizācija.

Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.