Kādus ieročus un speciālos līdzekļus drīkst izmantot pašaizsardzībai? 1
Atnākot tumšajam laikam, aktuāli kļūst arī drošības un pašaizsardzības jautājumi. Kādus ieročus un speciālos līdzekļus drīkst izmantot pašaizsardzībai? Kā rīkoties, ja uz ielas uzbrūk agresīvs suns vai laupītājs? Vai drīkst aizstāvēties, iepūšot acīs piparu gāzi?
Kas ir atļauts
Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Koordinācijas un kontroles pārvaldes Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja priekšnieka vietnieks Andris Melkers skaidro, ka Ieroču aprites likumā teikts – ieročus, munīciju un speciālos līdzekļus var izmantot arī pašaizsardzībai.
Turklāt katram ierocim, kad to reģistrē Valsts policijā, jānorāda tā izmantošanas mērķis (pašaizsardzība, medības, sports, kolekcija, kultūras joma un vēstures notikumu atveidošana).
Speciālie līdzekļi ir ķīmiskas vielas, priekšmeti vai mehānismi, kas paredzēti pašaizsardzībai vai sabiedriskās kārtības nodrošināšanai, bet nav ieroči.
Pašaizsardzībai var tikt izmantoti:
1) B kategorijas pusautomātiskie, atkārtotas darbības vai viena šāviena īsstobra šaujamieroči (pistoles un revolveri), kuru kalibrs nav lielāks par deviņiem milimetriem, un to rūpnieciski ražotā munīcija, izņemot šīs kategorijas traumatiskos šaujamieročus un to munīciju;
2) B un C kategorijas garstobra – gludstobra šaujamieroči un to rūpnieciski ražotā munīcija, kuras patronas čaulas garums nav lielāks par 76,2 milimetriem, izņemot šo kategoriju traumatiskos šaujamieročus un to munīciju;
3) E kategorijas pusautomātiskie, atkārtotas darbības vai viena šāviena īsstobra gāzes ieroči un signālieroči (pistoles un revolveri), kas rūpnieciski ražoti gāzes ieroču munīcijas izmantošanai, kā arī tiem paredzētās salūtpatronas;
4) gāzes baloniņi;
5) elektrošoka ierīces, izņemot elektrošoka pistoles vai ierīces ar vadiem un elektrodiem.
Pašaizsardzībai klasificētos E kategorijas gāzes ieročos, signālieročos un gāzes baloniņos atļauts izmantot šādas kairinošas vielas (lakrimatorus):
• omega-hloracetofenolu (fenacilhlorīds) CN (CAS numurs 532-27-4);
• O-hlorobenzilidenemalonitrilu CS (CAS numurs 2698-41-1);
• Oleoresin Capsicum, Capsaicin OC (piparu gāze) (CAS numurs 8023-77-6);
• Capsaicin II PAVA (sintētiskā piparu gāze, Nonivamide) (CAS numurs 2444-46-4).
Kad drīkst lietot
Gāzes baloniņu un elektrošoka ierīci atļauts lietot pašaizsardzībai nepieciešamās aizstāvēšanās situācijā, lai ar gāzes vai augstsprieguma elektrisko lādiņu iedarbotos uz cilvēka vai dzīvnieka organismu.
Šaujamieroci vai E kategorijas gāzes ieroci un signālieroci drīkst lietot, lai aizsargātu sevi vai citas personas no uzbrukuma, kas reāli apdraud dzīvību vai veselību; novērstu nelikumīgu mēģinājumu vardarbīgi atņemt šaujamieroci; aizturētu personu, kas pārsteigta nozieguma izdarīšanas brīdī un izrāda pretošanos; padarītu nekaitīgu dzīvnieku, kas apdraud cilvēka dzīvību, veselību vai mantu.
Tāpat šaujamieroci vai gāzes pistoli (revolveri) drīkst izmantot, lai izsauktu palīdzību, brīdinātu par ieroča pielietošanu vai aizbaidītu dzīvniekus.
Ar un bez brīdinājuma
Pirms šaujamieroča vai E kategorijas gāzes ieroča un signālieroča lietošanas jābrīdina par nodomu to izmantot vai jāizdara brīdinājuma šāviens.
Bez brīdinājuma šaujamieroci vai gāzes pistoli (revolveri) drīkst lietot, ja:
• uzbrukums, kas apdraud cilvēka dzīvību vai veselību, ir pēkšņs;
• uzbrukumā lieto ieročus vai priekšmetus, ar kuriem tiek apdraudēta cilvēka dzīvība vai veselība, vai izmanto mehāniskos transportlīdzekļus;
• aizturamā persona pretojas, pielietojot ieročus vai priekšmetus, ar kuriem tiek apdraudēta cita cilvēka dzīvība vai veselība.
SVARĪGI
• Par katru šaujamieroča vai E kategorijas gāzes ieroča un signālieroča lietošanas gadījumu personai, kura to darījusi, nekavējoties jāziņo Valsts policijai.
• Maksimāli jāsaglabā notikuma vietas apstākļi un jāpaliek notikuma vietā, kamēr ierodas policija.
• Ja ir cietušie, jāsniedz viņiem pirmā medicīniskā palīdzība un jānodrošina neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšana.
• Aizliegts izmantot šaujamieročus un E kategorijas gāzes ieroci, un signālieroci, ja tā dēļ var ciest citas personas, pret kurām ierocis nav vērsts.