Ierobežos vienreizlietojamos plastmasas izstrādājumus 1
Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pagājušajā nedēļā Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais likumprojekts “Par plastmasu saturošiem izstrādājumiem”, kas paredz aizliegt vairāku plastmasas izstrādājumu turpmāko laišanu tirgū, pasākumus to patēriņa samazināšanai vai prasības attiecībā uz izstrādājumu dizainu un pārstrādātas plastmasas saturu tajos.
Likumprojekta mērķis ir novērst un samazināt vairāku plastmasu saturošu izstrādājumu un zvejas rīku ietekmi uz vidi, īpaši ūdentilpēm, un cilvēka veselību, kā arī veicināt pāreju uz aprites ekonomiku ar inovatīviem un ilgtspējīgiem darbības modeļiem, izstrādājumiem un materiāliem, tādējādi sekmējot arī iekšējā tirgus efektīvu darbību.
Direktīva nosaka virkni prasību plastmasu saturošu izstrādājumu ražošanai un tirdzniecībai, aptverot tādas produktu grupas kā pārtikas un dzērienu iepakojums, galda piederumi, dzērienu glāzes, baloni, mitrās salvetes, vates kociņi, plastmasu saturoši zvejas rīki un arī tabakas izstrādājumi ar filtru.
Direktīvas prasību pārņemšana veicinās tirgū laistā vienreizlietojamo plastmasu saturošu izstādījumu daudzuma samazināšanu, plastmasas atkritumu apsaimniekošanas pilnveidošanu, ievērojot atkritumu apsaimniekošanas hierarhiju un vides piegružošanas mazināšanu ar plastmasas atkritumiem.
Likumprojekts nosaka prasības ražotājam un valsts iestāžu kompetenci, kā arī paredz atbildību par noteiktajiem pārkāpumiem – par likumā aizliegtā plastmasu saturoša izstrādājuma laišanu tirgū; par plastmasu saturošo izstrādājumu nemarķēšanu vai marķējuma neatbilstību likumā noteiktajām prasībām u.c.
Likumprojekts paredz deleģējumu Ministru kabinetam izdot noteikumus ar prasībām: ražotāja paplašinātās atbildības sistēmai, marķēšanai, dzērienu iepakojuma dalītai vākšanai un ziņojumam par plastmasu saturošiem izstrādājumiem un to atkritumu apsaimniekošanu.
Paredzēts, ka likumprojektā ietvertais normatīvais regulējums stāsies spēkā līdz 2021. gada 3. jūlijam. Lai pilnībā pārņemtu direktīvas prasības, nepieciešams izstrādāt jaunu likumu par plastmasu saturošiem izstrādājumiem.