Visu izšķir krāsa? 0

Visu apaļo konču viducī ir dzērvene, atšķiras vien čauliņas tonis. Nereti vaicā, kāpēc viņi izmanto lielogu, nevis parastās purva dzērvenes. Izmēģinājuši, protams, taču tās ir mīkstākas, konfekte nav tik izturīga.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
“Nebūs naudas, nebūs mūsu auto!” Latvieši, atsaucoties uz sludinājumu, apmaina automašīnas ar krāpniekiem… 64
Lasīt citas ziņas

Sabīne komentē: “Dzeltenīgais apvalciņš veidots no smiltsērkšķu un cidoniju pulvera, tumšajām izmantojam mellenes ar kadiķogām, rozīgajām – dzērveņu pulveri, kam pievienots nedaudz pīlādžogu maluma. Zaļganās ir piparmētru, gaišās – vīgriežu, zilās – rudzupuķu ziedlapiņas. Ja pieliek vairāk piparmētru pulvera, apvalciņš ir košāks, taču sliktāk turas apkārt ogai. Esam dažādi izmēģinājuši – maluši, kombinējuši neskaitāmus augus, mainījuši proporcijas. Jāpanāk īstā buķete ar pēcgaršu.”

Interesanti ir viņu vērojumi, kā pircēji izvēlas konfektes. Ja kundzei ir dzeltena šallīte vai jaka, viņa noteikti paņems kastīti ar dzeltenīgām bumbiņām. Ja apģērbā dominē zaļā krāsa, ķersies pie zaļajām ar piparmētru pulveri.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tā strādā zemapziņa. Daudzi izvēlas bumbiņas sārtā tonī. Sarkanā krāsa ir saistīta ar pirmo čakru – vēlmi dzīvot, izdzīvot, tieksmi pēc aktīvas rīcības. Vēl sarkano izvēlas, ja ir pazemināts enerģētiskais līmenis,” spriež Andris.

Darbdiena putenī

Izkaltētie augi glabājas lielos bunduļos, un samaļ tikai tobrīd nepieciešamo daudzumu. Dzērvenes samitrina sīrupā, tad apviļā pūdercukurā un augu pulverī. Sabīne rāda aparātu, kas vizuāli līdzinās mazam betona maisītājam, – tajā oga tiek it kā ieritināta pulverveida maisījumā. Pūdercukuru arī maļ paši, jo gatavajam mēdz būt klāt kartupeļu ciete vai pretsalipes viela. Procesa laikā ceļas smalkumu mākonis, elpceļi jāsargā ar masku. Andris smej, ka, pēc darbdienas mazgājoties, laizās vien, jo visu seju sedz salda kārtiņa.

Daži pārmet, ka viņu konfektēs ir pārāk daudz cukura. “Bet tas taču našķis, nav jāēd katru dienu. Turklāt cukurs ir tikai enerģija, cilvēka benzīns smadzenēm,” piebilst Andris.

Veselīguma robežas

“Es reizēm domāju, kāpēc veikalā ir tik daudz pārtikas, kas kaitē veselībai. Manā bērnībā smalkmaizītes kļuva cietas jau nākamajā dienā, siers ātri bojājās, bet visa pietika. Kāpēc tagad tā nevar?” retoriski vaicā Sabīne.

Kopš viņi iesaistījušies produktu gatavošanā, par to nākas daudz domāt. Kāpēc māte nopērk bērnam nevis ogu sukādes, bet cukurvati, kas iekrāsota zilā krāsā? Kā E vielas ietekmē garšas receptorus, smadzenes un visu organismu?

“Mēs abi vēlamies dzīvot, ņemot vērā kosmisko atskaites punktu. Uzskatām, ka pārtikas bizness nedrīkst būt naudas dēļ. Labāk lai ražošanas apjoms ir mazāks, derīguma termiņš īsāks, bet nevienu neindējam, nepārkāpjam veselīguma robežas un nebojājam savu karmu,” strikti saka Andris.

Arī paši cenšas mieloties tikai ar tīru mantu. Nereti veikalā pavada krietnu laiku, kamēr Sabīne cītīgi izpēta ikviena agrāk nepirkta produkta etiķeti.

Reklāma
Reklāma

Vietējās vērtības

Sabīne un Andris ceļ uz pjedestāla dažus vietējos augus. Piemēram, ērkšķogas, kuru sukādēm ir izcila garša un aromāts. Turklāt ogas ir veselīgas, jo palīdz organismam tikt vaļā no piesārņojuma. Tieši tāpēc pērn dārzā vairākās rindās iestādījuši ērkšķogu krūmus.

Par brīnumainu augu dēvē vīgriezi. Gan veselīguma, gan pēcgaršas dēļ – gluži kā būtu baudījis ķiršus. Vīgriezes viņi lasa Gaujas krastos, kur ir tīra vide un avoti.

“Ziedošu vīgriežu pļava tā smaržo! Taču, ja telpā žūst daudz vīgriežu, aromāts ir ļoti koncentrēts un īpatnējs. Līdzīgi ir, produktu gatavojot – ja vīgriezes pildījumu veido uz labu laimi, konfekte ir rūgta, nebaudāma. Mēģinām tik ilgi, kamēr iegūstam to smalkumu,” skaidro Andris.

Vīgriezi sākuši pievienot arī pīlādžu cukuram. Ar to var aizdarīt ķīseli, jogurtu vai putru. Vēl top vītinātas dzērvenes ar vīgriezi, kas ir ceļotāju našķis – ik pa brīdim paķer un uzēd. Uz iepakojuma ievēroju uzrakstu “Nesatur eļļu”. Izrādās, daži ražotāji sukādēm pievieno eļļu, lai tās spīdētu un labāk glabātos, tāpēc svarīgi parādīt, ka šajā produktā nav nekā lieka.

Vīgriežu pildījums ir arī Sabīnes un Andra jaunākajā lolojumā – šokolādes konfektēs.

“Man ir ļoti laba garšu atmiņa. Mazotnē mamma deva kapeikas, lai nopērku bulciņu, bet es sakrāju un pirku septiņas konfektes Serenāde. Tagad šokolādei vairs nav senās garšas. Izrādās, gandrīz visām pievienoti palmu tauki, vēl kāds garšas pastiprinātājs, uzlabotājs, soja un tamlīdzīgi… Pirms pāris mēnešiem televīzijā redzēju lielisku dokumentālo filmu Šokolāde – jaunais melnais zelts. Rādīja, kā veikalā nopirktu batoniņu aiznes šokolādes meistaram, lai palūko, vai ir gana labs. Viņš to pārgriež, pasmaržo un saka: es to neēdīšu, baidos. Nolēmām pamēģināt, vai paši varam radīt labu šokolādi,” stāsta Andris.

Melnais zelts no Siguldas

Arī šokolādei viņi liek klāt pievienoto vērtību – augu pildījumu, gan vīgriezes un viršu ziedus, gan kadiķogas un pīlādžus.

Prasmes apguvuši Igaunijā pie augsta līmeņa šokolādes meistara. Kakao masu pērk Beļģijā. Lielu daļu darba paveic ar rokām, jo tikai tā varot saprast šokolādes būtību. Tā ir niķīga, jādarbojas kā ar mazu bērnu, lai dabūtu skaistu spīdumu. Reiz Andrim nekādi nav izdevies panākt vajadzīgo kvalitāti. Izrādījies, ka galds, uz kura viņš strādāja, atradās pretī logam. Lai gan telpā bija pietiekami silti, produktu ietekmēja aukstums no loga.

Šokolādes konfektes, ko rotā viršu ziediņi un citi augu valsts smalkumi, iepakotas kastītē ar laimīgu kaķa sejiņu. Gan šo, gan citu produktu dizainu izstrādājusi Sabīne. Pirmo izglītību žurnālistikā viņa papildinājusi ar otru, pabeidzot Latvijas Mākslas akadēmijas dizaina nodaļu.

“Kaķis ir izvēlīgs, nekad neēdīs kaut ko draņķīgu. To mums iemācīja pašmāju kaķis. Tāpēc šokolādes konfektēm devām nosaukumu Izvēlīgajiem. Aicinām cilvēkus būt izvēlīgiem ēšanā, likt galdā tikai tīru produktu,” piebilst Sabīne.

Spēka dzēriens

Vīgrieze ir ļoti vērtīga, bet vēl līdz galam nav novērtēta. Labvēlīgi ietekmē vielmaiņu, stresa situācijā palīdz novērst nemieru, paplašina sirds asinsvadus, mazina saaukstēšanās simptomus. Dzērienu, kas stiprina veselību, var pagatavot ikviens.

Apmēram divas tējkarotes dzērveņu saspaida, pievieno pavisam nedaudz cukura. Kaltētas vīgriežu ziedkopas samaļ. Krūzē ber apmēram ceturtdaļu tējkarotes vīgriezes pulverīša, uzlej karstu ūdeni un atstāj, lai ievelkas. Iegūto tēju uzlej sasmalcinātajām dzērvenēm. Bauda ar prieku. Vīgrieze piešķir dzērienam veselīgumu un it kā ķiršu garšu, dzērvene papildina ar C vitamīna spēku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.