Foto Fotolia

Ieradumi, kas padara mūs nelaimīgus 0

Katrā mūsu dienā ir vairāki desmiti darbību, kas atkārtojas. Kāds tās sauc par ieradumiem, kāds – par rituāliem. Dažreiz tie burtiski velk atpakaļ, traucē gūt panākumus. Portālā Psychologies var lasīt, kādus piecus ieradumus nosaucis uzņēmējs un biznesa koučs Džonatans Čovs. Esam pārliecināti, ka pamanīsiet sevī vismaz vienu no tiem, bet pats galvenais – uzzināsiet, kā tikt no tiem vaļā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Personīgās izaugsmes treneris Tonijs Robins ir pārliecināts, ka uz jautājumu, kāpēc mēs darām to, ko darām, ir divas atbildes: a) lai izvairītos no sāpēm/ciešanām; b) lai gūtu prieku, baudu.

Tikai šie divi iemesli ietekmē lēmumu pieņemšanu. Atbildi sev uz jautājumu: kāpēc šodien negāju skriet? Kāpēc ēdu šokolādes kūku? Kāpēc sēdēju darbā līdz pusnaktij? Viens no šiem diviem iemesliem. Tie ietekmē tavu dzīvi un maina to.

CITI ŠOBRĪD LASA

To iespaidā izveidojas ieradumi, kas pakāpeniski kļūst par ikdienas daļu, mainot to ne uz to labāko pusi. Ja nebūsi uzmanīgs, šie sliktie ieradumi pamazām izsūks no tevis visu dzīvības sulu.

1. Ieradums nepildīt solījumus

Daudzi izdara to, ko apsolījuši citiem, bet kaut kādu iemeslu dēļ netur sev doto vārdu. Mēs apsolām sev nodarboties ar sportu, ēst veselīgi, aiziet pie ārsta, nomainīt darbu un pierakstīties svešvalodu kursos. Pieņemot tādu lēmumu, mēs jūtam emocionālu atvieglojumu, bet tad pamazām atsakāmies no mērķa. Mēs pie tā pierodam un zaudējam kontroli pār saviem lēmumiem.

Labs veids, kā atbrīvoties no šī ieraduma, ir apsolīt sev balvu par mērķa sasniegšanu.

Piemēram, tu vēlies iegādāties jaunu somu un vari to izdarīt tieši tagad. Tomēr labāk pasniedz sev šo dāvanu, kad sāksi no rītiem skriet.

2. Ieradums pārlikt modinātāja zvanu

Pārliekot modinātāju un iegūstot 10 minūšu miegu, kas tev nedos labumu, tu zaudē pirmo dienas cīņu. Tā tu nolemj sevi sakāvēm dienas laikā.

Rīts ir produktīvākā dienas daļa. Ilgs miegs neuzlādē ar enerģiju, bet atņem. Padomā labāk par to, cik daudz noderīgu lietu tu varētu padarīt, pieceļoties stundu vai divas agrāk. Tev būs laiks meditēt, pagatavot veselīgas pusdienas, apmeklēt svešvalodas vai auto vadītāju kursus. Uz darbu paspēsi bez stresa un nervu bojāšanas.

3. Ieradums pirms gulētiešanas iegrimt internetā

Kurš no mums, nolemjot pirms gulētiešanas pārbaudīt sociālos tīklu ierakstus, pēkšņi nav pamanījis, ka pulkstenis ir jau divi naktī? Nakts iegrimšana tīmeklī nesniedz emocionālu vai psiholoģisku labumu. Turklāt tas ir kaitīgi veselībai.

Ekrāna mirgošana traucē melatonīna, miega hormona izstrādāšanos. Tas var novest pie bezmiega un redzes problēmām.

Hronisks miega trūkums noved pie pārēšanās un līdz ar to pie liekā svara.

Ja vēlies palasīt pirms gulētiešanas, paņem grāmatu vai žurnālu. Bet mēģini netērēt tam vairāk par stundu: vissvarīgākais ir pilnvērtīgs miegs.

4. Ieradums nožēlot pagātni

Ikvienam dažreiz žēl kādreiz izdarītā vai neizdarītā. Reizēm mēs pat fantazējam par to, kāda būtu tagadne, ja toreiz būtu darījuši citādi. Nevajadzētu ar to aizrauties. Tas, kā mēs uztveram un analizējam savu rīcību, ietekmē nākotni.

Reklāma
Reklāma

Nedrīkst visu laiku pārdzīvot par kādu pagātnes dzīves mirkli vai bezgalīgi vainot sevi par vienu kļūdu.
• Domājot „man vajadzēja rīkoties citādi…”, tu vaino sevi par to, ka neesi rīkojies pēc plāna.
• Domājot „es varēju rīkoties tā…”, tu vaino sevi par garām palaistām iespējām.
• Domājot “man vajadzēja nojaust, iedomāties…”, tu vaino sevi par zināšanu un pieredzes trūkumu, kas varēja izlabot situāciju.

Tukšas nožēlas vietā, kas neko nemainīs, koncentrējies uz tagadni. Ja atmiņas joprojām satrauc, saki sev: „Nākamreiz es noteikti rīkošos citādi!”

5. Ieradums teikt „jā”

Mūsdienu sabiedrība cieš no baiļu epidēmijas par neizmantotām iespējām. Mēs vēlamies visur paspēt: apmeklēt prestižus pasākumus, jaunos restorānus, populārus šovus – un vienlaikus būt labākie vecāki un neaizvietojamie darbinieki. Mēs aplūkojam draugus sociālajos tīklos un cenšamies kļūt tikpat veiksmīgi kā viņi. Mēs baidāmies palaist garām kaut ko svarīgu, un tāpēc mēs bieži vien kaut kam piekrītam, nebūdami pārliecināti par lēmuma pareizību.

Piedalīties jaunā projektā? Jā! Uzņēmuma sporta spēlēs? Jā! Iepirkties nedēļas nogalē? Jā! Kā to visu paspēt un nesajukt prātā?

Šādā skrējienā pēc iluzoriem mērķiem jāatceras veltīt laiku sev. Darīt to, ko vēlies – pat ja tas nav moderni un nav populāri.

Protams, tas nenozīmē, ka visu laiku jāsēž mājās. Tikai pareizi jānosaka prioritātes un neaizmirst par to, kas ir svarīgi tieši tev, tavai laimei. Vienmēr pajautā sev, vai vēlies apmeklēt šo restorānu, noskriet maratonu vai vēlies palikt mājās un cept ābolu pīrāgu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.