Foto – Shutterstock

Mājas čībām jābūt ar slēgtu papēdi. Ieteikumi pēdu veselībai vēsajā laikā 0

Katru gadu, nomainot vasaras apavus pret it kā ērtām – ievalkātām kurpēm un zābakiem, iedzīvojos noberzumos, nagi jūtas kā iespīlēti stangās, pēdu āda kļūst sausa un raupja. Varbūt aukstajā gadalaikā nepieciešama īpaša kāju kopšana? Linda Valmierā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Podoloģe Elīna Prāmalte uzsver, ka dažādas pēdu problēmas cilvēkiem rodas neatkarīgi no sezonas. Lai izvairītos no tām, pēdas regulāri jākopj pašam vai arī jāapmeklē pēdu aprūpes speciālists – podologs. Protams, katrā gadalaikā ir savas īpatnības. Piemēram, vasarā, kad pa dārzu, taciņām un mitekļa grīdu pēdojam basām kājām, papēži kļūst raupjāki, biezāki. Ko darām? No neglītajām pazolēm mēdzam atbrīvoties, izmantojot pumeku, pēdu vīli vai pat žileti, kad līdz nopietnam ievainojumam vairs nav tālu.

Varžacis, kas ir uz pēdām un kāju pirkstiem, ir tie paši sabiezējumi, tikai ar spirālveida sakni, tās noteikti nevajadzētu ārstēt mājās: nepareizas apstrādes rezultātā var iedzīvoties nepatīkamās sekās. Panaceja nav arī varžacu plāksteri. Turpretī podologs procedūras laikā uzmanīgi noņem tikai to, kas ir lieks, pēdu veselā daļa netiek lieki brucināta vai traumēta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sabiezējumi jeb hiperkeratoze uz papēžiem rodas dažādu iemeslu dēļ – visbiežāk no mehāniska spiediena, ko izraisa nepiemēroti apavi, liekais svars, dažādas pēdu deformācijas un gaitas traucējumi. Sabiezējumos vainojamas arī iekšķīgas slimības, piemēram, cukura diabēts, psoriāze. Ja cieto, biezo papēžu ādu neapstrādā, pēc laika tā saplaisā. Tas ne tikai izraisa diskomfortu, staigājot un uzvelkot zeķes, bet arī ļoti sāp. Plaisas uz papēžiem ir kā ieejas vārti dažādām infekcijām, tāpēc pēdu veselības stāvokli nevajadzētu ignorēt, bet laikus meklēt palīdzību pie speciālista, kurš profesionāli izvērtēs traucējuma iemeslu un ieteiks turpmāko rīcību. Iespējams, nāksies apmeklēt ortopēdu, kurš spiediena atslogošanai uz konkrēto pēdas daļu ieteiks ortopēdiskās zoles. Rast citu risinājumu, kontrolēt situāciju var palīdzēt arī flebologs, kura uzdevums ir novērtēt kāju un konkrēti pēdu asinsvadu stāvokli. Īpaši speciālista konsultācija nepieciešama vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuri sūdzas par kāju nejutīgumu.

Sākt ar elementāru higiēnu

Izsutumi kāju pirkststarpās rodas hiperhidrozes jeb pastiprinātas svīšanas rezultātā, nereti šīs problēmas izraisītājs ir liekais svars, dažādas pirkstu deformācijas, sēnīšslimības un atkal – nepiemēroti apavi. Pie kāju pastiprinātas svīšanas vainojami arī gumijas zābaki un galošas, jo šis materiāls neļauj pēdām elpot.

Lai atbrīvotos no plaisām, čūliņām starp pirkstiem, nevajadzētu uzreiz ķerties pie līdzekļiem, ko iesaka kaimiņiene vai redz reklāmās. Optimālo ārstēšanas metodi palīdzēs izvēlēties ārsts dermatologs.

Septiņi no desmit cilvēkiem, kuri sūdzas par sāpēm kāju pēdās, valkā pārāk šaurus apavus, provocējot kājas pirkstu, īpaši īkšķa deformāciju. Pārāk šauras vai par ciešu sašņorētas kurpes saspiež ne tikai pleznas kaulus, bet arī nervus starp šiem kauliņiem. Rezultātā starp trešo un ceturto pirkstu mēdz attīstīties neiroma – labdabīgs nervu audu veidojums, izraisot sāpes, tūsku, tirpšanu un nejutīgumu pēdas spilventiņā.

Rūpējoties par pēdu veselību, katru vakaru pēdas jāmazgā ar siltu ūdeni. Ziepes vai dušas želeja nav jālieto katru dienu, jo šie līdzekļi sausina ādu.

Ne vienam vien nepatīkamas sajūtas sagādā ieauguši nagi, kas parasti ir nepareizas pēdu kopšanas rezultāts. Pašam ārstējot ieaugušus nagus, var iedzīvoties sāpīgā un bīstamā iekaisumā.

– Nagi jāgriež taisni, neizgriežot stūrus. Nekādā gadījumā negrieziet nagus pārāk īsus un neizmantojiet asus priekšmetus: skalpeļus, nažus, žiletes! Arī ar šķērēm nav ieteicams, jo tās plēš naga plātni. Nagi jāgriež ar speciālām nagu knaiblītēm. Pēc nagu saīsināšanas jāpievīlē brīvās malas. Ja nagi biezi, pirms apstrādes tie jāpavanno, – iesaka Elīna Prāmalte.

Reklāma
Reklāma

Biezi nagi var veidoties sēnīšu infekcijas, cukura diabēta un citu slimību iespaidā vai arī pēc mehāniskas traumas, kad tie bijuši saspiesti, atsisti.

Foto – Shutterstock

Vingrojumi pēdu labsajūtai

Sēžot (pie pusdienu galda vai darbagalda, pie televizora vai ilg­stoša ceļojuma laikā mašīnā) noauj apavus un plati izvērš kāju pirkstus. Tā patur vismaz piecas sekundes, tad atslābina un atkal atkārto. Šāds vingrojums uzlabo asinsriti, stiprina pēdu mazo muskulatūru.

Pēdu ādas mitrināšanai noder aptiekās nopērkamais vazelīns, ko pēc dušas iemasē apļveida kustībām. Palīdz arī uz smalkas rīves sarīvēti āboli, ko biezā slānī uzklāj un cieši piesaitē bojātajai vietai. Ja šādu kompresi atstāj uz nakti un no rīta pēdā iemasē mitrinošu krēmu, plaisiņas izzūd pēc 5–7 procedūrām.

Medus tiek galā arī ar plaisiņām uz papēžiem. Pirms miega uzklāj medus kārtiņu, nofiksē ar blīvu pārsēju un atstāj uz nakti. No rīta kājas noskalo un ieziež ar bērnu eļļu.

Ja pēdas kļūst raupjas, vakarā pēc mazgāšanas iemasē ar nesālītu speķi un uz 20 minūtēm piesaitē svaiga kāposta lapas.

Plaisiņu sadzīšanu lieliski sekmē arī komprese no vienādās proporcijās sajauktas citrona sulas un rīvēta kartupeļa. Šo putriņu var klāt uz papēžiem pat vairākas reizes diennaktī.

Lai atmodinātu ķermeni jaunai dienai, rītu sāk ar pēdu pašmasāžu, jo uz tām atrodas visi cilvēka iekšējo orgānu punkti. Savukārt, sēžot pie biroja galda, citiem nemanot, var veikt vingrinājumu kāpuriņš – noauj apavus un iztaisno un saliec pirkstus, ritina pēdas uz priekšu. Tas uzlabo pašsajūtu un darbspējas.

Padomi pēdu veselībai

• Mājas čībām pat vasarā jābūt ar slēgtu papēdi. Regulāri valkājot apavus ar atvērtu aizmugures daļu, papēža maliņa tiek noslogota (sitas, beržas, rīvējas), un āda kļūst sausa, sabiezē un ieplīst.

• Sievietēm vēlams valkāt apavus ar 3–5 cm augstu pildītu papēdīti, kas notur kāju fizioloģiski pareizā stāvoklī. Ja ilgstoši valkā tikai bezpapēžu apavus, var izveidoties sabiezējumi un dažādas pēdu problēmas, piemēram, plakanā pēda. Bet kurpes, zābaki ar ļoti augstiem papēžiem un spiciem purngaliem saspiež pēdu un ejot izraisa slodzi mugurkaulam.

• Pēc smagas darbadienas kājas der pacelt pēc iespējas augstāk un šādā stāvoklī pagulēt kādas 15 minūtes. Tas uzlabo asinsriti, palīdzēs izvairīties no kāju tūskas un vēnu problēmām.

• Nelielu pēdu ādas sabiezējumu, sausumu reizi nedēļā var apstrādāt ar pēdu vīli vai pumeku, pēc tam ādu ieziež ar mīkstinošu krēmu. Pēdu plaisas gan jāsmērē katru dienu, dažkārt jāpiemeklē speciāla sastāva krēms, piemēram, ar pievienotu urīnvielu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.