Iepazīstot pašu zemes kultūras bagātības
 0

Vēl līdz 21. maijam turpinās UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) ierosinātā akcija “Pasaule t@vā bibliotēkā – UNESCO Pasaules mantojuma izzināšana”, kuras gaitā 85 grāmatu krātuves visā Latvijā aicina kopīgi iepazīt mūsu zemes kultūras bagātības.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

Erudīcijas spēles un viktorīnas, zīmējumu un eseju konkursi, meistardarbnīcas un ceļojumu stāstu vakari, ekskursijas un pat stopēšanas akcija. Šī ir tikai daļa no tās gaitā īstenotajiem pasākumiem, kurus bibliotēkas veic sadarbībā ar UNESCO LNK, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Bibliotekāru biedrību un Latviešu valodas aģentūru.

 

Gūst lielu atsaucību

“Tik lielu atsaucību no bibliotēkām nebijām gaidījuši,” priecīgi atzīst UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas projektu koordinatore Madara Kāne, uzsverot, ka to, cik daudz un kādu veidu pasākumus īstenot, bibliotēkas lēmušas pašas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Akcija “Pasaule t@avā bibliotēkā – UNESCO Pasaules mantojuma izzināšana” ir veids, kā Latvijā tiek atzīmēta 40. gadadiena UNESCO Konvencijai par pasaules kultūras un dabas mantojumu. Tieši uz šo starptautisko līgumu, kuram Latvija pievienojās 1995. gadā, balstīta pasaulē nozīmīgākā vēsturisko bagātību aizsardzības sistēma – UNESCO Pasaules dabas un kultūras mantojuma saraksts. Latvija tajā iekļauta ar diviem ierakstiem: Rīgas vēsturiskais centrs un Strūves ģeodēziskā loka divi punkti Jēkabpilī un Sestu kalnā.

Lai arī akcijas gaitā cilvēkiem daudz un plaši tiek stāstīts par ievērojamiem objektiem citviet pasaulē, galvenais mērķis ir mudināt sabiedrību labāk iepazīt tieši Latvijas unikālās vērtības un apzināties to nozīmi Eiropas un pasaules kultūras mantojuma kontekstā.

 

“UNESCO iestājas par vērtībām un kopīgām lietām visai cilvēcei – par kultūru; dabas bagātības un daudzveidības saglabāšanu; savstarpēju sapratni un ilgtspējīgu attīstību. Bet mantojums ir avots, caur kuru stiprināt identitāti un veidot šo piederības sajūtu. Vienlaikus tā ir arī atbildība,” saka UNESCO LNK ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa.

 

Pēta un fantazē

“Akcijas gaitā salīdzinām vienu UNESCO Pasaules dabas un kultūras mantojuma objektu ar kādu tepat tuvākajā apkārtnē esošu objektu,” dalībnieku aktivitātes koncentrēti izklāsta Dubultu Bērnu bibliotēkas vadītāja Inguna Radziņa, kura kopā ar Jūrmalas sākumskolas “Taurenītis” audzēkņiem pēta un vizuālas prezentācijas gatavo par dubļu–māla ēkām Āfrikā, Jemenā un par smilšu arhitektūru Latvijā. Bet tikmēr citi, piemēram, Laucesas pagasta bibliotēka salīdzina Ēģiptes piramīdas ar skudrupūžņiem. Jūrkalnes pagasta bibliotēkā akcijas dalībnieki meklē, kas kopīgs Viktorijas ūdenskritumam Āfrikā un Kuldīgas Ventas rumbai. Pilsrundāles bibliotēkā tiek salīdzināti Persiešu dārzi Indijā ar Rundāles pils parka rožu dārzu. Pļaviņu novada bērnu bibliotēkā lasītāji skatās radniecīgo dižskābāržu mežiem Ukrainā un mežiem Pļaviņu novadā.

Reklāma
Reklāma

I. Radziņa teic, ka Dubultu Bērnu bibliotēkā UNESCO akcija “Pasaule t@vā bibliotēkā” izvērtusies divreiz plašāka, nekā plānots.

 

Te norit virkne aktivitāšu, caur kurām vecāko klašu skolēni paralēli dubļu un smilšu arhitektūras pētīšanai iepazīst arī Jūrmalas kultūrvēsturisko apbūvi. Bet jaunākie fantazē, zīmē un līmē sapņu mājas. Aktivitāšu kulminācija un noslēgums plānots 10. maijā Dubultu pludmalē, kur visi dalībnieki piedalīsies smilšu piļu celšanā.”

 

“Lielākā UNESCO kampaņas vērtība ir tā, ka skolēnos tiek celta pašapziņa. Jo, stāstot par kultūras vērtībām, kas tepat līdzās, piemēram, Jūrmalas apbūvi, bērnos raisās lepnums par savu dzimto vietu,” uzskata I. Radziņa, piebilstot, ka, viņasprāt, iniciatīva nākusi īstajā brīdī.

 

Iespēja īstenot idejas

Ciešā sadarbībā ar Zemgales vidusskolu un Birznieku pamatskolu akcija norit Laucesas pagasta bibliotēkā Daugavpils novadā. Darbdienās skolēni te aicināti grāmatās, brošūrās, atlantos un citos bibliotēkas avotos, kā arī internetā meklēt ziņas par visdažādākajiem UNESCO objektiem pasaulē un Latvijā. “Aktivitāte pagasta bērnu vidū dažāda,” neslēpj Laucesas pagasta bibliotēkas vadītāja Viktorija Kvetkov-ska. “Dažkārt atnāk divi skolēni, citreiz – trīs. Pastāvīgie dalībnieki ir desmit meitenes,” teic V. Kvetkovska un atklāj, ka pēc pašu dalībnieku ierosmes vairāki pasākumi veltīti Francijas kultūras mantojumam. Piemēram, caur intelektuālajām spēlēm dalībnieki 24. aprīlī iepazīsies ar Francijas bērnu literatūru, kā arī skatīsies valsts nozīmīgajiem kultūras un vēstures objektiem veltītu dokumentālu filmu.

Iesaistīties UNESCO iniciētajā akcijā V. Kvetkovska nolēmusi galvenokārt tāpēc, lai vietējiem iedzīvotājiem parādītu, ka bibliotēkā var ne tikai lasīt grāmatas, žurnālus, avīzes un sērfot internetā, bet arī sanākt uz kopīgiem notikumiem. “Tie, kas bija atnākuši, tagad jau zina, ka Laucesas pagasta bibliotēkā ikvienam ir iespēja īstenot pašam savas radošās idejas,” teic V. Kvetkovska.

 

Viedoklis

Jaunjelgaviete Aija Bērziņa par Jaunjelgavas pilsētas bibliotēkas UNESCO kampaņas gaitā īstenoto pasākumu “Dievišķais pieskāriens” – Dainas Vanagas ceļojumu stāsti par viesošanos Etiopijā:

“Gan man, gan arī manai mazmeitiņai Niārai Āfrikas ceļojuma vakars ļoti patika. Taču man tāpat ir patikuši arī citi Jaunjelgavas pilsētas bibliotēkas rīkotie ceļojumu stāstu vakari, piemēram, par Sibīriju. Tā kā pati uz ārzemēm nebraucu, šis ir veids, kā varu iepazīt kultūras un dabas objektus citviet pasaulē.”

 

Uzziņa

Akcijas “Pasaule t@vā bibliotēkā – UNESCO Pasaules mantojuma izzināšana” noslēguma pasākums tiks rīkots 2012. gada 21. maijā, kad visā pasaulē tiks atzīmēta Starptautiskā kultūras daudzveidības diena dialogam un attīstībai.

Vairāk informācijas par notikumiem bibliotēkās un par pašu kampaņu var meklēt interneta vietnē http://www.stastubibliotekas.com/

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.