“Iepauzēs”, “attīrīsies” un “dos vietu jaunajiem”. Politiķi atklāti par to, kāpēc nebalotēsies 9
Vēlēšanās nebalotēsies vairāki Nacionālās apvienības Saeimas deputāti – Gaidis Bērziņš, Andris Buiķis un Einārs Cilinskis, kā arī šo partiju pārstāvošais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards. Viņš ir vienīgais no pašreizējās valdības locekļiem, kurš nolēmis palikt malā.
“Šādu lēmumu jau biju pieņēmis pagājušā gada beigās pēc sarunām ar partijas biedriem. Programma mums ir laba. Tajā iekļauti arī mani priekšlikumi, un partijā ir gan aktīvi jaunieši, gan pieredzējuši politiķi, kas spēs tos īstenot,” teica Gerhards. Tomēr NA priekšsēdētājs Raivis Dzintars sarunā ar “LA” pieļāva, ka Gerhards arī bez kandidēšanas uz parlamentu varētu būt partijas virzīts kandidāts VARAM ministra amatam. Arī pats ministrs nenoliedza šādu iespēju, bet īpaši sajūsmināts par vēl vienu termiņu šai amatā neizklausījās. “Partija mani jau četras reizes ir virzījusi ministra amatam. Šajā laikā izaugusi jaunu, spējīgu politiķu paaudze, kas varētu iesāktos darbus turpināt,” teica Gerhards, kā vienu no saviem iespējamiem pēctečiem minot pašreizējo VARAM parlamentāro sekretāru Jāni Eglīti. Ministrs arī uzsvēra, ka viņš ir un arī turpmāk paliks NA biedrs.
Arī NA Saeimas deputāti Bērziņš, Buiķis un Cilinskis plāno turpināt darboties partijā, bet ne parlamentā. Viņi esot Saeimā nostrādājuši jau pietiekami ilgi, un tagad “jādod vieta jaunajiem”. “Gadi tomēr neļauj vairs turpināt aktīvajā politikā. Turklāt vēlos pilnībā atgriezties zinātnē, kur mums ar kolēģi ir iesākti vairāki interesanti pētījumi,” teica Buiķis.
Savukārt Cilinskis aģentūrai LETA skaidrojis, ka nostrādājis Saeimas deputāta amatā jau astoņus gadus un, viņaprāt, cilvēks nevar efektīvi darboties, ja ilgu laiku ir vienā amatā.
Savukārt “Vienotības” sarakstā nav ekspremjeres Laimdotas Straujumas, kura arī vēlas “dot vietu jaunajiem”. Straujuma gan turpināšot darbu partijas valdē. Uz Saeimu nekandidē arī divi pašreizējās “Vienotības” frakcijas deputāti, kuri šo partiju jau iepriekš pametuši, – Dzintars Zaķis un Lolita Čigāne. Zaķis pēc iepriekšējām vēlēšanām iekūlās balsu pirkšanas skandālos un tiem sekojošā tiesvedībā. Savukārt Lolita Čigāne ar staigāšanu no “Vienotības” uz “Kustību Par!” un atpakaļ tā samulsināja savus atbalstītājus, ka kādam pat varēja sajukt – kurā politiskajā spēkā tad šī politiķe šobrīd ir. Lai nevairotu šo apjukumu, viņa nolēmusi 13. Saeimas vēlēšanās “iepauzēt”, bet pieļauj iespēju kandidēt kādās no nākamajām vēlēšanām. “Šie gadi politikā ir bijuši sarežģīti, bet arī produktīvi, un šī noteikti ir nozare, kur es ar prieku varu darboties,” teica politiķe. Līdz tam laikam viņai esot padomā vairāki projekti gan privātajā, gan sabiedriskajā, nevalstisko organizāciju nozarē.
No ZZS pašreizējiem deputātiem uz nākamo Saeimu nestartēs Askolds Kļaviņš, kurš nonācis KNAB uzmanības lokā par iespējamu krāpšanos ar degvielas kompensācijām, un Andris Siliņš, kurš vēlas beidzot doties pensijā. Siliņš gan turpināšot vadīt Latvijas Pensināru federāciju (LPF) līdz jauna vadītāja ievēlēšanai.
Nekandidēt nolēmis arī ārpusfrakciju deputāts Ilmārs Latkovskis, kurš šajā sasaukumā tika ievēlēts no NA rindām, bet vēlāk pameta “nacionāļu” frakciju. Viņam gan esot bijuši piedāvājumi un aicinājumi no citiem politiskajiem spēkiem, kuluāros tika runāts, ka Latkovskis atradis kopīgu valodu ar Jaunās konservatīvās partijas pārstāvjiem. Tomēr galu galā viņš nolēmis nekandidēt. “Pirmkārt, ja esi vairākus gadus bijis politikā, tad nepieciešams uz brīdi iziet no tās ārā – attīrīties un paskatīties uz sevi no ārpuses. Citādi draud kļūšana par profesionālu kretīnu un saindēšanās ar toksisko politikas vidi. Otrkārt, es īsti nevarēju atrast komandu, ar ko turpināt sadarboties, bet pašreizējā vēlēšanu sistēma ir demokrātiska partiju diktatūra, kas neļauj kandidēt neatkarīgi no sarakstiem. Treškārt, es nevēlējos piedalīties priekšvēlēšanu balagānā, kurš šoreiz nolaidies īpaši zemu un kurā iesaistoties nereāli saglabāt cieņu pret sevi un apkārtējiem,” teica Latkovskis. Viņš tuvākajos gados vēlas turpināt paša iesākto iniciatīvu “Integrālās politikas studijas”, kā arī pievērsties garīgiem jautājumiem. Paralēli politiķa darbam viņš jau pabeidzis kādu meditācijas un kontemplācijas skolu.